U budućoj vladi nećemo gledati više od polovine ministara iz prethodnog mandata Ane Brnabić, ali će fotelje zadržati niz onih koji u najmanju ruku nisu pokazali nikakve rezultate u resorima koji su predvodili. Neki od njih, kao što je Irena Vujović, ostaće na istim pozicijama, dok će pojedini, poput Tomislava Momirovića, Nikole Selakovića i Darije Kisić Tepavčević “zadužiti” nova ministarstva.
Veliki broj ministara iz druge po redu Vlade Ane Brnabić opravdano je izgubio mesto u Nemanjinoj 11, što zbog afera u koje su bili umešani, što zbog lošeg rada. Ipak, sudeći po imenima koja su ostala u Nemanjinoj 11, to možda i nisu bili ključni kriterijumi.
Pojedini će tako ostati u istom ministarstvu, a neki će preuzeti novi resor, sa kojim prethodni nema baš nikakve veze.
Bilo bi logično da za Irenu Vujović nije bilo mesta u novoj vladi, jer, ako je nešto politički potresalo prethodnu, to su onda bili protesti ekoloških organizacija, sa kojima ona niti je pregovarala, niti se dogovarala. U ključnim trenucima palica je bila kod predsednika Aleksandra Vučića, eventualno premijerke Ane Brnabić, umesto kod resorne ministarke.
Bar kako je sa strane izgledalo, ona se nije bavila potencijalnim opasnostima od rudnika Rio Tinta, niti je išta preduzela kada je reč o zagađenju vazduha u Srbiji. Podsećamo, neretko je vazduh u gradovima širom Srbije bio u crvenoj zoni, dok je Beograd u nekoliko navrata bio najzagađeniji glavni grad u svetu.
U svom radu nije se proslavio ni Tomislav Momirović, koji je u prošlom mandatu bio ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Mnogi projekti su kasnili, rokovi prekoračeni, a naročito se isticao mnogobrojnim gafovima. Najveći je svakako bio kad je na društvenim mrežama pokušao da čestita građanima Međunarodni dan borbe protiv fašizma, navodeći da je “antisemitizam ugrađen u temelje Srbije”.
Njemu je Vučić u novoj Vladi namenio Ministarstvo spoljašnje i unutrašnje trgovine, a čime se u tome vodio, to verovatno samo on zna.
Ministar za sve je očito i Nikola Selaković, koji je u prošlom mandatu, ne naročito uspešno vodio resor spoljnih poslova. Pre toga je bio generalni sekretar u Predsedništvu Srbije, nešto ranije i ministar pravde.
U novoj izvršnoj vlasti biće ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja. I u ovom slučaju je jasno da veze među njegovim zaduženjima nema.
Novi resor dobija i dr Darija Kisić Tepavčević. Na sebe je skrenula pažnju kao epidemiološkinja i članica Kriznog štaba u vreme korone, a budući da je vlast bila zadovoljna kako se pokazala na toj poziciji, nagrađena je funkcijom ministarke za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja. U novoj vladi vodiće resor za brigu o porodici i demografiji.
Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku, smatra da je jedini razlog i motiv za dodelu ministarstava u novoj vladi lojalnost Aleksandru Vučiću. On za “Novu” kaže da ne postoje ni indicije da je bilo ko od ministara ocenjivan po osnovu svojih rezultata.
“To bi bilo i besmisleno, jer država je toliko centralizovana, toliko je autoritaran politički sistem, da nema veze šta ministri rade i kakve odluke donose. Ništa od toga ne može bez odobrenja Aleksandra Vučića. U autoritarnom sistemu nema individualne odgovornosti”, navodi Popović.
On kaže da niko od ministara nije ni zaslužan ni odgovoran za bilo šta, jer nijedna odluka nije njihova.
“Jedino je lojalnost važna i njihovi lični odnosi. Verujem da je lični odnos predsednika i ministara u nekoj meri odlučivao”, zaključuje Popović.
BONUS VIDEO Neki SNS koriste kao džuboks za bogaćenje Teške optužbe Zorane Mihajlović