Nakon završetka košarkaške utakmice između Partizana i Žalgirisa grupa huligana napala je i pretukla nekoliko navijača Partizana. Grupa napadača je bila brojna, dobro pripremljena i organizovana. Svi su bili naoružani drvenim i metalnim palicama, ali i hladnim oružjem kojim su tukli nekolicinu navijača Partizana.
Na snimku koji kruži društvenim mrežama vidi se kako grupa maskiranih muškaraca u crnom, motkama i šipkama tuče nekolicinu navijača Partizana koji su se vraćali sa košarkaške utakmice.
Na snimku se, takođe, vidi da malobrojni navijači Partizana nisu ni pružili značajan otpor, već su bukvalno par minuta prebijani palicama i šipkama dok su ležali na zemlji, a na snimku neko čak pominje i da imaju sekire.
Kada su u pitanju javni skupovi, oni se u policijskoj praksi dele na obične i javne skupove visokog rizika. Košarkaški meč, na kome prisustvuje preko 20.000 navijača Partizana mora biti proglašen javnim skupom visokog rizika.
Kada su takvi javni skupovi u pitanju, nekoliko dana pre javnog skupa, policija sastavlja Plan obezbeđenja javnog skupa. To je interni dokument u kome je tačno razrađeno i navedeno koliko će policajaca obezbeđivati javni skup, koje će jedinice biti angažovane, ali i moguće projekcije problema koje bi mogle da nastanu prilikom takvog javnog skupa.
Obezbeđenje utakmice kao što je ova u Areni, ne obezbeđuje samo policija koja se nalazi u samoj dvorani ili tik pored nje, kako se javnosti možda čini, već to radi mnogo više policijskih snaga koje nisu u samoj dvorani.
Jedan od bitnih segmenata obezbeđenja javnog skupa, koji svaki plan sadrži je terensko – operativna provera koja se vrši par dana pre samog događaja. To konkretno znači da se angažuje određen broj policajaca i inspektora koji u tih nekoliko dana prikupljaju sve bezbednosno interesantne informacije do kojih dođu: koliko se navijača očekuje, odakle grupno dolaze na utakmicu, da li su možda dogovorene navijačke tuče, ali i da li postoje indicije da će doći upravo do ovakvih incidenata kakvi su se desili nakon sinoćne utakmice. I to je prvo gde je MUP zakazao, jer očigledno nije imao saznanja da bi do ovoga moglo da dođe. Ostaje neshvatljivo da policija nije mogla bar da nasluti ovako nešto, jer policajci koji se bave navijačima, već znaju u kojim krajevima grada ili u kojim lokalima se sastaju određene navijačke grupe.
Druga stvar koja je zakazala sinoć je takozvano dubinsko obezbeđenje utakmice.
Pored policajaca koji su angažovani kao fizičko obezbeđenje same utakmice, a koje uglavnom čine pripadnici žandarmerije, određeni deo policijskih snaga je angažovan i na dubinskom obezbeđenju. Dubinsko obezbeđenje se vrši upravo da bi se sprečili incidenti kao što je bio sinoćni, jer ono podrazumeva da određeni broj policijskih patrola, nekoliko sati pre i posle utakmice obilazi šire područje oko sportske priredbe, kako bi se uočilo kretanje ili grupisanje rivalskih navijačkih grupa, ali i da policija svojom konstantnom vidljivošću odvrati eventualne navijačke grupe od pravljenja incidenata ili popularnih „sačekuša“.
Sinoćni događaji pokazuju da dubinsko obezbeđenje nije postojalo ili pak nije radilo svoj posao kako treba, jer da jeste onolika grupa huligana koji nose dugačke motke, šipke i sekire ne bi mogla proći neopaženo.
Još jedna stvar koja ukazuje na potpuni fijasko sinoćnjeg obezbeđenja je i to što je incident trajao poprilično dugo, veoma blizu Arene, a da se policija ni u jednom trenutku nije pojavila i intervenisala. Da je dubinsko obezbeđenje postojalo, neka patrola bi se stvorila na licu mesta za jedan minut.
Svi ovi nabrojani propusti su veoma simptomatični. Obezbeđenje ovakvih utakmica je rutinska stvar za našu policiju, pa sve ovo do sada nabrojano zvuči poprilično neverovatno. Ostaju moguće dve stvari: ili se sinoć policija pošteno obrukala ili iz nekog razloga nije ni htela da interveniše. Najbizarnije od svega je zvanično saopštenje MUP-a vezano za sinoćni incident, u kojem navode da nemaju nikakva saznanja da se dogodila tuča blizu Arene, mesta koje je policija obezbeđivala.
Olako se sinoćnim napadačima „nalepila“ etiketa navijača Crvene Zvezde. Napadači uopšte nisu imali nikakva obeležja ovog kluba, a ne treba zanemariti važnu činjenicu, a to je da među navijačima Partizana postoji više sukobljenih frakcija. Na košarkaškim utakmicama se često može čuti pogrdno skandiranje predsedniku Srbije, dok jedna grupa navijača sprečava da se to dešava. Jednom prilikom su izbili i neredi između navijača Partizana upravo zbog ovog skandiranja.
Sumnja da policija sinoć namerno nije intervenisala može biti vrlo opravdana. Prvo zbog toga što je vrlo nelogično da se napravi ovakav bezbednosni propust. Druga stvar je ta što je već bilo situacija kada je dokazano da policija namerno nije htela da interveniše. Najpoznatiji slučaj je svakako Savamala, kada policija nije intervenisala uprkos dojavama građana, da ih u Hercegovačkoj lica sa fantomkama vezuju i ruše buldožerima njihove objekte.
Drugi slučaj kada policija nije intervenisala je slučaj sličan ovom sinoć, koji se dogodio u Kaću u aprilu 2019. godine. Tada je došlo do masovne tuče navijača Partizana, a policija nije intervenisala. Danas se zbog toga vodi postupak protiv tadašnjeg načelnika PU Novi Sad Milorada Šušnjića, a u optužnici se navodi da je lično on naredio da se ne interveniše u Kaću, kao i da je sprečio da se uradi uviđaj nakon te tuče, gde je bilo i više teško povređenih lica.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare