Foto:REUTERS/Alessandro Garofalo/File Photo

Bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni preminuo je 86. godini. Ovaj italijanski političar i biznismen privlačio je pažnju kako svojim poslovima i politikom, tako i svojim prijateljstvima sa pojedinim svetskim liderima. Osim kontroverzi u poslovanju i vezama sa medijima, njegovo prijateljstvo i druženje sa ruskom predsednikom Vladimirom Putinom mnogima je bilo trn u oku.

Putin i Berluskoni negovali su dugogodišnje prijateljstvo – prvi put su se sreli na samitu G8 2001. godine u Ženevi i od tada su se mnogo puta sastajali na različitim zvaničnim događajima, na kojima su pokazivali poštovanje prema zemljama iz kojih dolaze, ali i lično uvažavanje.

Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin
Vladimir Putin i Silvijo Berluskoni Foto:EPA/LIVIO ANTICOLI

Kontroverze su dugo okruživale odnos između Berluskonija i Putina, čudnog para međunarodne politike, kako su iz zvali pojedini mediji. Godinama su zapadne diplomate pokušavale da proniknu u prirodu njihovog prijateljstva, a jedan američki ambasador u Rimu je tvrdio da su to sumnjivi poslovi i divlje zabave, prema depešama koje je objavio Vikiliks.

U diplomatskim američkim depešama koje je objavio Vikiliks navedeno je da Berluskoni služi kao Putinov „glasnik“ u Evropi i da od toga ima „ličnu i debelu korist“. Berluskoni je odlučno negirao takve tvrdnje.

Foto:Alexei Druzhinin/RIA-Novosti, Kremlin Pool Photo via AP, File

Ovo prijateljstvo je opstalo čak i nakon što je Berluskoni otišao sa funkcije 2011. Fajnenšel tajms je svojevremeno pisao da je njihov odnos izgleda ukorenjen u obostranom sopstvenom interesu i iskrenom divljenju. Pošto je bivši premijer je jednom trenutku postao izolovan u Italiji, činilo se da je bio voljniji nego ikada da brani Putina — koga u zapadnim prestonicama posmatraju sa sve većim neodobravanjem i zabrinutošću.

Medijski mogul i bivši agent KGB-a

Na prvi pogled ova dva muškarca ne mogu biti drugačija. Jedan je medijski mogul-i-šoumen koji je postao milijarder, pobeđivao je izborima, čime je postao premijer sa najdužim stažem u savremenoj Italiji. Pokrenuo je lokalnu kablovsku televiziju – Telemilano – koja će prerasti u najveću italijansku medijsku imperiju, Mediaset, koja kontroliše tri najveće privatne TV stanice u zemlji.

Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin
Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin Foto:EPA PHOTO ITAR-TASS

Njegova ogromna holding kompanija Fininvest ima Mediaset i najveću italijansku izdavačku kuću Mondadori pod svojom kontrolom, a između ostalih kompanija ima udeo u dnevnim novinama Il Giornale. Takođe je proveo više od 20 godina boreći se protiv optužbi za korupciju, a kasnije i optužbi da je platio seks sa maloletnom prostitutkom.

Drugi je spolja strogi bivši KGB-ovac, stručnjak za džudo i majstor destabilizacije, koji je stalno iritira Zapad.

Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin
Vladimir Putin i Silvijo Berluskoni Foto:EPA PHOTO ITAR-TASS

Tokom višesatnih intervjua, Berluskoni je ranije negirao sugestije da je njihov odnos ukorenjen u isprepletenim poslovnim interesima, iako priznaje da je Rusija dugo bila važan trgovinski partner Italije, posebno u oblasti energetike.

„Putin me nikada nije tražio ni za jednu uslugu, a ja nikada nisam tražio uslugu od njega“, govorio je Berluskoni.

Foto:AP Photo/Viktor Korotayev, Pool, File

Valentino Valentini, pomoćnik Berluskonija koji govori ruski i koji je izbliza posmatrao obojicu lidera tokom protekle decenije, kaže da se Putinu sviđao način na koji Berluskoni stavljao lične odnose na prvo mesto u svojim poslovnim i političkim odnosima.

Putin naziva Berluskonija „poslednjim od Mohikanaca“ u Evropi. Upitan šta je time hteo da kaže, on odgovara opisom koji mnogi Italijani koji Berluskonija vide kao lukavog političara ne bi prepoznali.

„On ne živi samo od izbora do izbora. On ima široku i stratešku viziju“, navodi se.

Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin
Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin Foto:EPA/LIVIO ANTICOLI

Druženje u Sočiju i na Krimu

Berluskoni je bio gost u Putinovoj dači u Sočiju, na Crnom moru. Nakon što su popili ruski čaj pred televizijskim kamerama, dvojica lidera su se povukla u malu prostoriju na drugom spratu da razgovaraju o velikoj stvari: o stvaranju novog saveta koji bi okupio Rusiju i NATO savez.

Tokom obilaska vinarije na Krimu 2015. godine, Putinu i Berluskoniju je ponuđeno da probaju retku berbi, 240 godina staru flašu iz Herez de la Frontere. Špansko vino, koje je grof Mihail Voroncov doneo na Krim za vreme vladavine Katarine Velike, smatralo se da vredi više od 100.000 evra.

Vladimir Putin i Silvijo Berluskoni
Vladimir Putin i Silvijo Berluskoni Foto:EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN

Degustacija je izazvala gnev u Ukrajini, koja je 2014. godine bespomoćno posmatrala kako ruske snage anektiraju Krim, autonomnu oblast koju je sovjetska vlada prenela pod kontrolu Ukrajine 1954. Tužioci su pripremili optužbe protiv direktora vinarije, tvrdeći da je dozvolila ruskom predsedniku i bivšem premijeru Italije da konzumiraju nacionalnu baštinu Krima. Berluskoniju uopšte nije bilo žao zbog toga.

„Bilo je ukusno. Posetili smo ovu čuvenu vinariju i zamolili su nas da probamo njihova vina. Tada su nam neočekivano dozvolili da probamo ovu flašu vina iz 18. veka, na koju su bili veoma ponosni. Bilo je fantastično“, dodao je.

Berluskoni je otputovao i na raskošnu večeru sa Vladimirom Putinom nakon njegove pobede na predsedničkim izborima 2012. godine.

Foto:EPA-EFE/SERGEI CHIRIKOV

Bivši italijanski premijer je toplo dočekan u Rusiji, gde su ga Putin i bivši predsednik Medvedev ugostili u skijaškom centru Krasnaja Poljana kod Sočija, gde su održane Zimske olimpijske igre 2014. godine. Državna televizija je emitovala snimke na kojima Medvedev grli Berluskonija, a potom Putina, pošto su njih dvojica očigledno zajedno stigli u ski centar kasno u sredu.

Mediji su tada preneli i da su Putin i Berluskoni večerali u jednom od lokalnih kafea.

Posteljina za rođendan

Berluskoni je ruskom predsedniku Vladimiru Putinu 2017. godine poklonio ručno izrađenu posteljinu za krevet, na kojoj je odštampana novinska fotografija na kojoj se njih dvojica srdačno rukuju, dok su u pozadini prikazane turističke atrakcije Italije i Rusije.

Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin
Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin Foto:EPA/TELENEWS

Berluskoni se protivio sankcijama protiv Rusije

Berluskoni je Putina nazivao „Numero Uno“ (Brojem jedan) među svetskim liderima.

„Vladimir je sušta suprotnost slici koju o njemu prikazuju zapadni mediji. On je zaista osetljiva osoba, čovek dubokih osećanja, uvek poštuje druge. On je veoma nežan, čovek sa delikatnim senzibilitetom“, govorio je.

Foto:EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Berluskoni je 2015. godine rekao da se „potpuno ne slaže“ sa politikom EU, SAD i NATO-a o sankcionisanju Rusiji zbog njene aneksije Krima i njene uloge u ratu u istočnoj Ukrajini.

„Narod Krima govori ruski i na referendumu je glasao da se ponovo pridruži svojoj Majci Rusiji. Ove sankcije ruskim pojedincima su pogrešna politika. Isključivanje Rusije iz G8 nije rešenje“, rekao je.

Berluskoni: „Putin je gurnut u rat u Ukrajini“

U oktobru prošle godine, Berluskoni je rekao da je ponovo bio u kontaktu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i da je razmenio sa njim prijateljska pisma, preneo je Rojters pozivajući se na audio snimak koji je objavila italijanska agencija La prese.

PROČITAJTE JOŠ:

Berluskoni je u obraćanju poslanicima donjeg doma italijanskog parlamenta rekao da je od Putina za rođendan dobio 20 boca votke i čestitku, i da je zauzvrat ruskom predsedniku poslao nekoliko boca vina i pismo.

Italijanski političar je takođe Putina nazvao „prvim među njegovih pet najboljih prijatelja“.

Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin
Silvijo Berluskoni i Vladimir Putin Foto:EPA PHOTO/ITAR-TASS POOL/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

„Uzvratio sam flašama Lambruska i jednako slatkom porukom. Ruski ministri su rekli u mnogo navrata da smo u ratu sa njima pošto šaljemo oružje i novac Ukrajini. Ne mogu da kažem lično mišljenje o tome, jer ako dospe u medije, biće katastrofa“, dodao je Berluskoni.

BONUS VIDEO: Velikom vojnom paradom obeležen Dan pobede u Moskvi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar