Niš iz drona Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Skup građana, na koji su pozvali studenti u blokadi, zakazan je za 15. mart u Beogradu, a očekuje se da će mu prisustvovati veliki broj građana iz svih delova Srbije, koji će sa sobom imati svoje mobilne telefone. Zbog toga nije zgoreg podsetiti se na koji način možemo sačuvati svoje podatke i zaštiti uređaje.

U subotu se očekuje veliki broj građana u Beogradu, na protestu u organizaciji studenata u blokadi, a imajući u vidu da je već utvrđeno da su na telefonima aktivista i novinara instalirani programi za špijuniranje, dok su targetirane osobe bile na informativnim razgovorima, Fondacija SHARE je ranije objavila na koji način možemo da sačuvamo svoje podatke ali i kako da bezbedno komuniciramo i šta da uradimo sa telefonom ukoliko nas policija privede.

Zaključajte svoje telefone

Iako veći broj korisnika već ima zaključane telefone, nije zgoreg podsetiti se da je to jedan od prvih i najvažnijih koraka. Zbog toga iz Fondacije SHARE savetuje da građani podese automatsko zaključavanje telefona, PIN, lozinku i otključavanje licem ili otiskom prsta. Savetuju da lozinka treba da ima što više karaktera ali da ne sadrži podatke kao što su ime i prezime vlasnika telefona ili datum rođenja.

Lozinke, kažu, treba da budu jedinstvene, tj. da se koriste samo za jedan nalog ili uređaj, dugačke i formirane od raznovrsnih karaktera. Dugačku lozinku – od 10+ ili čak 20+ karaktera, što duže to bolje – teško je provaliti ili pogoditi. Najbolje je da za lozinku koristite kombinaciju različitih vrsta karaktera i simbola, kao što su brojevi, mala i velika slova i specijalni karakteri (!, ~, *).

„Budite svesni da vam mogu prisilno otključati telefon ako koristite otključavanje licem ili otiskom prsta“, navode iz SHARE Fondacije.

Kako da zaključam telefon?

Za korisnike „ajfona“ izaberite PIN ili lozinku u podešavanjima telefona (Face/Touch ID & Passcode) a zatim, ukoliko želite, identifikaciju putem lica (Face ID) ili dodira (Touch ID) u zavisnosti od modela. U podešavanjima ekrana, odredite period posle kog se iPhone automatski zaključava (Display & Brightness > Auto-Lock).

Za one koji imaju „Android“ telefone u Security/Privacy podešavanjima telefona (zavisno od proizvođača) podesite PIN, lozinku ili pattern, kao i otključavanje putem biometrije (otisak prsta, lice). U podešavanjima ekrana (npr. Display & touch, zavisi od proizvođača) namestite period automatskog zaključavanja (Screen timeout).

Kako da bezbedno komunicirate na protestu?

Uprkos tome što ne postoji kanal komunikacije za koji se sa sigurnošću može reći da je bezbedan, preporučuje se korišćenje besplatnih aplikacija i podešavanje opcije za poruke koje se same brišu.

Blokada Radio televizije Srbije RTS Foto:Vladislav Mitić/Nova.rs

„Za čet komunikaciju i pozive koristite aplikaciju Signal, koja je besplatna i dostupna za sve najčešće korišćene uređaje i operativne sisteme. Preporučujemo da prilikom organizovanja grupne komunikacije formirate grupe na Signalu i koristite opciju nestajućih poruka (disappearing messages) koja automatski briše poruke sa uređaja nakon određenog vremena. Ova opcija je posebno korisna za deljenje osetljivih podataka u privatnoj i grupnoj komunikaciji“, navode.

Uvek, kažu, treba imati na umu da je u grupnoj komunikaciji sa velikim brojem učesnika, dovoljno da jedan uređaj bude zaražen, pa da kompletna komunikacija bude kompromitovana.

Za one koji protest budu snimali svojim mobilnim telefonima, savetuje se da se povede računa da pristup aplikaciji „kamera“ imate putem glavnog ekrana kako ne biste otključavali telefon svaki put kada nešto želite da snimite.

„Dok snimate, obratite pažnju na nepoznate ljude oko sebe koji mogu pokušati da vam otmu ili izbiju telefon iz ruke. Ako neko od ljudi iz vaše grupe snima događaj, pazite na neposredno okruženje i blizinu nepoznatih osoba koje bi mogle da im naude“, kažu iz SHARE-a.

Uključite opciju “režim leta” (airplane mode) na svom telefonu kako biste smanjili količinu podataka koju pasivno delite kada se vaš telefon povezuje na mrežu provajdera.

Ukoliko se zateknete u blizini fizičkog obračuna ili tuče, ukoliko je to moguće, isključite telefon dok se ne sklonite u bezbednu zonu.

„Da biste mogli da na daljinu zaključate, locirate ili obrišete podatke sa telefona, u slučaju da ga izgubite, pripremite opciju Find Device u okviru iCloud-a za iPhone ili podesite Find My Device za Android“, navode iz Fondacije.

Šta da uradite sa telefonom u slučaju privođenja?

U slučaju privođenja, stručnjaci savetuju da telefon isključite i ostavite osobi sa kojom ste došli ili kojoj verujete. Ukoliko to ne učinite, a policija vam oduzme telefon, obavezni su da vam daju potvrdu o privremeno oduzetim predmetima.

Policijski kordon zaustavio traktore na Novom Beogradu tokom protesta Rame uz rame radnici i studenti Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

„Ako od vas zahtevaju da otkrijete lozinku ili sami otključate uređaj, nikako to nemojte činiti. Mada postoje retke situacije u kojima takav zahtev može biti opravdan, bez prethodnog saveta i saglasnosti vašeg advokata ne treba da postupate po tom zahtevu“, navode.

Špijunirali aktivistu, novinara…

Sredinom decembra, međunarodna organizacija Amnesty International (AI) objavila je izveštaj o upotrebi špijunskog softvera protiv aktivista, članova civilnog društva i novinara u Srbiji. Forenzičkom analizom utvrđeno je da su uređaji zaražavani dok su targetirane osobe bile na informativnim razgovorima. Između ostalih, u izveštaju su izdvojeni slučajevi Nikole Ristića iz grupe “SviĆe”, aktiviste inicijative “Marš sa Drine” Ivana Bjelića, novinara iz Dimitrovgrada Slaviše Milanova, ekološkog aktiviste Ivana Milosavljevića Bukija i aktiviste organizacije “Krokodil”, navode iz SHARE-a.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar