Prijavu za e-fiskalizaciju do sada je podnelo 129.527 preduzeća i preduzetnika. Toliko ih je, kako je portalu N1 potvrđeno u Ministarstvu finansija, prijavilo svoj poslovni prostor Poreskoj upravi Srbije. To je već oko 4.600 firmi više nego što je, prema zvaničnim podacima Poreske uprave Srbije, bilo obveznika fiskalnih kasa pre nepunih pet meseci. S obzirom da je novim propisima proširen obuhvat delatnosti u okviru kojih će od maja biti obavezno korišćenje novih fiskalnih uređaja, očekuje se da će ovaj broj do tada biti - još veći, piše N1.
Za novi sistem fiskalizacije u Srbiji trenutno je prijavljeno 4.646 preduzeća i preduzetnika više nego što ih je bilo 27. septembra 2021. godine kada je Poreska uprava Srbije dostavila podatke portalu N1. Ovaj broj će, nesumnjivo je, biti još veći s obzirom da se na novi sistem fiskalizacije prelazi tek 1. maja, a da je država smanjila broj izuzetaka – onih koji mogu da posluju bez fiskalnog uređaja.
Trenutni „presek stanja“ izgleda ovako: ukupno 129.527 poreskih obveznika prijavilo je Poreskoj upravi Srbije 188.976 poslovnih prostora za novu e-fiskalizaciju. Na dan 27. septembar 2021. ukupno 124.881 obveznik evidentirao je promet preko fiskalnih kasa.
Na novi sistem fiskalizacije već su prešle firme u nekoliko hiljada objekata.
Ostali će to morati da učine najkasnije 1. maja. Pomeranja rokova, kako je više puta napominjano iz Ministarstva finansija – neće biti.
„Do danas je oko 130.000 privrednih subjekata prijavilo lokacije prodajnih objekata za prelazak na novi sistem. Oko 125.000 njih se prijavilo za subvencije i isplaćeno im je 100 evra po fiskalnom uređaju i 100 evra po prodajnom mestu. Dakle, država je održala svoje obećanje, isplativši te subvencije. Pozivam sve privredne subjekte, obveznike fiskalizacije da što pre aktiviraju novi sistem, jer neće biti pomeranja roka. Od 1. maja ove godine, svi privredni subjekti koji su obveznici sistema fiskalizacije, moraće da budu u tom sistemu“, naglasio je danas ministar finansija Siniša Mali.
Novi model fiskalizacije podrazumeva korišćenje elektronskog fiskalnog uređaja i izdavanje fiskalnog računa sa QR kodom. Osim fiskalne kase, elektronski fiskalni uređaj moći će da bude i računar, tablet, mobilni telefon.
Podsetimo, država je uredbom smanjila broj obveznika koji će od 1. maja moći da posluju bez fiskalnog uređaja. Tako mogućnost da ne evidentira promet preko fiskalnog uređaja gubi većina preduzetnika-paušalaca koji sada ne moraju da imaju fiskalne kase. Advokati i taksisti i dalje će moći da posluju bez fiskalnih uređaja, ali tu privilegiju neće imati frizeri, kozmetičari, muzeji, galerije i brojne druge delatnosti koje su trenutno oslobođene ove obaveze.
Detaljan spisak delatnosti koje su oslobođene obaveze evidentiranja prometa preko fiskalne kase, ali će po novom zakonu morati da se fiskalizuju, nalazi se na sajtu Poreske uprave Srbije.
BONUS VIDEO: Aleksandar Kovačević: Kako uštedeti na računu za struju?
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: