Džon Lenon važio je za jednog od najpoznatijih i najtalentovanijih muzičara, ali je tragična smrt prekinula njegovu karijeru.
Legendarni Džon Lenon ubijen je 8. decembra 1980. godine ispred zgrade u kojoj je živeo u Njujorku.
Napadač je bio njegov obožavalac Mark Čepman, kome je samo nekoliko sati ranije Lenon potpisao primerak svog novog albuma Double Fantasy.
Čepman je ispalio četiri metka u Lenonova leđa. Iako je hitna pomoć stigla veoma brzo, doktori u obližnjoj bolnici Ruzvelt mogli su jedino da konstatuju smrt muzičara.
„Jednostavno sam bio primoran da ga ubijem. Ništa me nije moglo odvratiti od te zgrade“, kasnije je izjavio Čepman.

Lenon je, malo pre nego što je ubijen, u studiju završavao rad na pesmi za svoju suprugu Joko Ono. Oko 22.50 časova, njihova limuzina stigla je pred zgradu. Par je bio na putu ka večeri, ali Lenon je želeo da svom sinu poželi laku noć. Upravo u tom trenutku, Čepman je bio kod ulaza zgrade. Lenon ga je prepoznao od ranije. Kada su prošli pored njega, Čepman je izvadio pištolj i ispalio više metaka s udaljenosti od oko tri metra. Lenon je pao, pogođen više puta, ali je uspeo da se popne pet stepenika do recepcije, gde je rekao: „Upucao me, upucao me“.
Portir Džo Perdomo brzo je reagovao, izbio je pištolj iz Čepmanove ruke i izbacio ga na pločnik. Drugi zaposleni, Džej Hastings, pokušavao je da zaustavi krvarenje.
„Znaš li šta si uradio?“, uzviknuo je portir.
„Znam. Upucao sam Džona Lenona“, kratko je odgovorio Čepman.
Marku Dejvidu Čepmanu odbijen je zahtev za puštanje na uslovnu slobodu na saslušanju u Njujorku pre pet godina. Prema transkriptu, zvaničnici su odbili zahtev za puštanje jer bi to bilo „nespojivo sa dobrobiti društva“.
Čepman je u decembru 1980, kada je imao 25 godina, na Menhetnu pucao četiri puta u pevača i frontmena čuvenih „Bitlsa“, pored kojeg je bila Joko Ono.
„Želim da ponovim da mi je žao zbog toga što sam uradio. Ne postoji opravdanje. Uradio sam to zbog slave. Smatram da je to najgori zločin koji može da se uradi nekome ko je potpuno nevin“, rekao je Čepman i dodao:
„Hoću da naglasim da je to bio veoma sebičan čin. Bio je izuzetno poznat i jedini razlog za to što sam uradio jeste zato što sam želeo slavu za sebe. Žao mi je zbog bola koji sam uzrokovao njoj (Joko Ono prim.aut.). Razmišljam o tome stalno“.