Snimci haosa u lokalnim skupštinama gde je policija pod opremom gurala građane i opoziciju napolje a u jednom mestu čak bacila i nešto nalik biber spreju na okupljene, definitivno su obeležili ovaj mesec. Počevši od Bogatića i Rače, preko Kraljeva prošle nedelje pa sve do Novog Sada i Zaječara. Po svemu sudeći, kako politikolog Aleksandar Ivković kaže u razgovoru za Novu, trenutno zavladava jedan novi "trend" u našoj državi - građani i opozicija na lokalu sve više se bune protiv ovog režima, a na sve to su ih ohrabrili studenti u blokadama.
Građani i opozicioni odbornici već nedeljama ulaze u sukobe sa policijom, koja gotovo svaki put čuva sale lokalnih parlamenata. Bilo je tu svega, od blokiranja sednica i ulaska poljoprivrednika, preko višečasovnih protesta ispred skupštinskih sala i gađanja jajima na predstavnike vlasti sve do zabrane ulaska opozicije na zasedanja.
Krenimo redom.
Najpre, u Bogatiću je 7. februara došlo do incidenata kad su poljoprivrednici i demonstranti ušli u zgradu Opštine, gde je trebalo da bude održana javna rasprava o prostornom planu tog mesta,, a kao i „zaboravljeno“ istraživanje litijuma. Oni su uzvikivali „Nećete kopati“, nasrnuli na ulazna vrata institucije, i, nakon što su savladali otpor, „zauzeli“ zgradu.
Slično je bilo nekoliko dana kasnije i u Rači, kad su poljoprivrednici i demonstranti ušli u zgradu Opštine nakon što su odlučili da radikalizuju višenedeljni protest, nezadovoljni povećanjem poreza na imovinu od čak 60 odsto. Traktore su ostavili ispred zgrade opštine i poručili da tamo ostaju dan i noć – do ispunjenja zahteva i ostavke kompletnog opštinskog rukovodstva.
Zatim je prošle nedelje u Skupštini Kraljeva opozicija blokirala zasedanje, traživši da je napusti gradonačelnik Predrag Terzić zbog targetiranja i nazivanja studenata i građana „ustašama“. A scene koje su obeležile ovo zasedanje nema ko nije video. Naime, građani su jajima i flašama gađali kraljevačkog gradonačelnika, koji je sa policijom pokušao da pobegne sa lica mesta.
Isto ovo mu se dogodilo nedugo nakon ove sednice, kad su ga meštani sela Cvetke kod Kraljeva takođe gađali jajima, direktno ga pogodivši u glavu.
Na kraju, stižemo i do Novog Sada, gde je ove nedelje gradska uprava i policija, tvrde iz opozicije, onemogućila opozicionim odbornicima da prisustvuju sednici na čijem dnevnom redu je bio izbor gradonačelnika Novog Sada. To je rezultiralo sukobom i guranjem sa policijom, koju su građani gađali jajima, toalet papirom i crvenom farbom.
Dan kasnije, u Zaječaru se događa isto. Naime, opoziciji je bilo zabranjeno da uđu na zasedanje, a sednica je odložena za narednu nedelju.
Na svakom primeru vidi se da je poruka čelnicima i odbornicima ista – nedostojni ste da predstavljate građane, izađite iz institucija, jer one su naše, narodne – ne vaše.
Sve ovo ne zvuči obećavajuće za vlast, koja je zakazala sednicu Skupštine Srbije sledećeg utorka. U prilog tome ide i činjenica da tamo, osim poslanika vladajuće koalicije, malo ko će biti u sali.
Kako Aleksandar Ivković kaže za Novu, ono što se dešava u lokalnim parlamentima u Srbiji u poslednjih nekoliko nedelja je posledica toga što su studenti motivisali građane da se žešće bore za rešavanje nekih lokalnih problema.
„Oni to rade koristeći građansku neposlušnost koju studenti uspešno primenjuju već duže od tri meseca. Takođe, jedan dobar deo njih gubi poverenje u lokalne parlamente i generalno u institucije budući da SNS u poslednjih 13 godina koliko je na vlasti radi sve što je u njenoj moći da ne izgubi vlast ni u jednoj u opštini.
Dodaje da, dokle god vlada atmosfera kakva postoji već neko vreme u Republici, vlast će se potruditi da što ređe zakazuje zasedanja skupština na lokalu.
„Jedino dugoročno rešenje za ovu situaciju jeste neka vrsta političkog razrešenja u kojem će se Srpska napredna stranka odreći nelegitimnog dela moći uticaja koji je akumulirao tokom godina. Sad, kad će se to tačno desiti, otvoreno je pitanje“, rekao je Ivković za Novu.
Kako kaže, svi činioci koji se tiču ređeg održavanja sednica važe i za republički parlament.
„Skupština Srbije u poslednje tri godine, tačnije od kad se opozicija vratila nakon bojkota izbora 2020. godine, zaseda sve ređe i ređe. To se očigledno sve ređe dešava da bi se makar i taj već ograničeni kanal kroz koji može da se kritikuje vlast dodatno ograničio“, dodaje Aleksandar Ivković.
U izjavi za Novu on kaže i da zbog toga svedočimo sednicama koje, zbog retkosti zakazivanja, imaju po više desetina tačaka dnevnog reda.
A takva će biti i sednica Narodne skupštine sledeće nedelje. Naime, u utorak je predviđeno da poslanici raspravljaju o čak 62 tačke dnevnog reda.
„Opoziciji u nacionalnom parlamentu je teže da sprovode akcije građanske neposlušnosti koje sprovode opozicioni odbornici i građani u lokalnim parlamentima. Prosto, u Narodnoj skupštini će po prirodi stvari biti više policije. Vidimo da, kad je vlasti stalo da nešto izglasa u lokalnim sredinama, da i tad pozivaju policiju kako bi se ta zasedanja održala po svaku cenu. Na primer, ovo se dogodilo u Novom Sadu pre samo nekoliko dana, kad je angažovano više desetina policajaca“, rekao je Ivković za Novu.
A na temu reakcije opozicije u skupštinama, Ivković kaže da ona ima pred sobom dve opcije.
„Opozicija može ili bojkotovati zasedanja, ili pokušati da kritikuje vlast kroz redovnu proceduru rada. Vidimo da većina njih naginje ka bojkotu sednice dok traju studentski protesti. Postoje argumenti i za jednu i za drugu strategiju, ali mislim da im je u interesu da zajednički donesu odluku da vidi koju će tačno strategiju iskoristiti“, izjavio je Aleksandar Ivković.
BONUS VIDEO: