Oglas

Oil tankers and cargo ships line up in the Strait of Hormuz as seen from Khor Fakkan, United Arab Emirates, Wednesday, March 11, 2026. (AP Photo/Altaf Qadri)
Altaf Qadri / BETAPHOTO AP

Ormuski moreuz ponovo zatvoren: Tramp poručuje da ga "niko neće ucenjivati"

autor:
18. apr. 2026. 18:31

Iran je preko svojih državnih medija objavio poruku da je Ormuski moreuz praktično ponovo zatvoren jer, kako oni tvrde, Amerikanci nisu ispunili svoj deo dogovora.

Oglas

Pod tim, Teheran podrazumeva da SAD i dalje blokiraju brodove koji idu ka iranskim lukama ili iz njih isplovljavaju, piše BBC, a prenosi N1.

Iranske vlasti sada poručuju da se situacija vraća na onu od pre nekoliko dana, kada je moreuz bio pod strogom kontrolom iranske vojske.

Podsetimo, pre samo nekoliko dana predsednik SAD Donald Tramp je tvrdio da je Iran već pristao na gotovo sve njegove zahteve, uključujući odricanje od zaliha visoko obogaćenog uranijuma - što je Iran negirao.

Tramp je takođe nagovestio da bi istorijski sporazum sa Teheranom mogao biti na pomolu.

Međutim, sudeći po ovom najnovijem potezu Irana, ne deluje da je tako.

Ipak, teško je proceniti da li poruke u medijima sa obe strane prikrivaju tiši diplomatski napredak iza kulisa, navodi BBC

I dalje postoji nada da bi mogla uslediti druga runda razgovora između dve strane, nakon prve maratonske runde u Pakistanu prošlog vikenda, koja je završena bez dogovora.

Tanker u Ormuskom moreuzu prijavio je da je bio na meti vatre dva čamca kojima upravlja Islamska revolucionarna garda, saopštila je UK Maritime Trade Operations.

Odvojeno, najmanje dva trgovačka broda prijavila su da su pogođena vatrom dok su pokušavala da pređu moreuz, rekli su izvori za agenciju Reuters.

Najnovija pisana poruka koja se pripisuje iranskom vrhovnom lideru Modžtaba Hamenei objavljena je danas u iranskim medijima - u njoj se ne smopinju ni Ormuski moreuz, ni pregovori, već se navodi upozorenje „neprijateljima“ da je iranska mornarica spremna da ih „natera da osete gorčinu novih poraza“, bez dodatnih pojašnjenja.

Hamenei nije viđen u javnosti otkako je postao vrhovni lider početkom marta, a ova poruka (kao i prethodne) jeste u pisanoj formi.

Američka centralna komanda saopštila je da je 23 broda naterala da se okrenu u blizini Hormuškog moreuza otkako je uvedena pomorska blokada iranskih luka.

U objavi na platformi X, CENTCOM navodi da američke snage i dalje sprovode blokadu koja je počela 13. aprila.

Iranski savet za nacionalnu bezbednost, najviše telo za bezbednost u zemlji, objavio je na državnoj televiziji da je Teheran „odlučan da sprovodi nadzor i kontrolu tranzita kroz Ormuski moreuz do konačnog kraja rata i uspostavljanja trajnog mira u regionu“.

U saopštenju se navodi da će to uključivati prikupljanje kompletnih podataka o brodovima koji prolaze, izdavanje tranzitnih sertifikata i naplatu taksi za „bezbednosne, sigurnosne i ekološke usluge“.

Tramp: Vodimo veoma dobre razgovore sa Iranom

Za sve to vreme - oko 16 časova po našem vremenu - Donald Tramp je u Ovalnoj kancelariji rekao da se vode „veoma dobri razgovori“ sa Iranom i opisao Iran kao nekoga ko se ponaša „malo lukavo, kao što to rade već 47 godina“.

Rekao je da iranske vlasti žele da zatvore Ormuski moreuz, ali da SAD to neće dozvoliti i da neće dozvoliti „ucenjivanje“.

Dodao je da će Vašington zauzeti čvrst stav i da će biti „nekih informacija do kraja dana“, ali nije odgovarao na direktna pitanja novinara pre nego što je završio obraćanje.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare