Oglas

sudstvo pravda sudijski čekić  shutterstock_777100708-scaled.jpg
Shutterstock

Suđenje za ubistvo Patrisa Lumumbe posle 65 godina: Optužen belgijski diplomata (93), kao jedina živa osoba osumnjičena za učestvovanje

autor:
27. mar. 2026. 23:28

Bivši belgijski diplomata Etjen Davinjon uložio je žalbu na odluku da mu se sudi zbog ubistva prvog predsednika Vlade Konga Patrisa Lumumbe, izvršenog 1961. godine, izjavio je danas advokat optuženog.

Oglas

Belgijski sud je naložio suđenje devedesettrogodišnjem Davinjonu, zbog navodnog učešća u ubistvu Lumumbe pre šest i po decenija.

Davinjon je tokom karijere bio i potpredsednik Evropske komisije, navodi Rojters.

Tužilaštvo tvrdi da je Davinjon učestvovao u nezakonitom hapšenju Lumumbe i uskraćivanju prava na nepristrasno suđenje.

Među belgijskim državnim službenicima optuženim da su učestvovali u ubistvu, Davinjon je jedini živ.

Lumumba je bio prvi premijer pošto je Kongo 1960. proglasio nezavisnost od Belgije, ali su ga u januaru 1961. ubili secesionistički pobunjenici, koji su uživali podršku Brisela.

Istraga belgijskog parlamenta je 2002. zaključila da je Brisel “moralno odgovoran” za ubistvo Lumumbe.

Mada je njegova vlada trajala samo tri meseca, Lumumba je postao simbol antikolonijalne borbe za nezavisnost afričkih naroda.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare