Oglas

Majda Krišikapa  Siniša Mali, Tomislav Nikolić, Čedomir Jovanović
Foto:Bojan Džodan/acas.rs; arhiva nova.rs
Foto:Bojan Džodan/acas.rs; arhiva nova.rs

Kako se kontrola imovine Malog i Nikolića završila ostavkom direktorke Agencije

12. maj. 2022. 07:32
>
12. maj. 2022. 07:32

Rezultati vanredne kontrole imovine 15 javnih funkcionera koju je 2017. godine pokrenula tadašnja direktorka Agencije za sprečavanje korupcije Majda Krišikapa do danas su ostali nepoznati javnosti. Jedini epilog ovog sulučaja je ostavka Krišikape koja se na čelu ove institucije zadražala svega dva meseca. Razlog za to može se tražiti u spisku onih čiju je imovinu htela da „češlja“ i činjenici da je htela da radi svoj posao.

Oglas

Na spisku javnih funkcionera čiju imovinu je Agencija za sprečavanje korupcije planirala da vanredno kontroliše našla su se osim direktora javnih preduzeća i imena visoko pozicioniranih funkcionera SNS.Među njima su između ostalih bili tadašnji gradonačelnik Beograda Siniša Mali, zatim bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić, tadašnji poslanik u Skupštini Srbije Čedomir Jovanović, kao i direktor Aerodroma Nikola Tesla Saša Vlaisavljević.

Beograd 06.03.2022. Predsednistvo sns, Foto: Dragan Mujan/Nova.rs
Siniša Mali Foto: Dragan Mujan/Nova.rs | Siniša Mali Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Na sajtu Agencije je tada objavljen spisak sa tačnim navodima šta se kontroliše i zbog čega. Toga danas više nema. Postoji samo spisak za redovne najavljene kontrole.Na pitanje Nova.rs šta je epilog tih vanrednih kontrola i zašto se više ne objavljuju spiskovi sa imenima i razlozima vanredne kontrole iz Agencije za sprečavanje korupcije nisu stigli odgovori.Ostavka bez obrazloženjaSlučajno ili ne, tek Krišikapa je neopozivu ostavku na mesto direktorke podnela nakon što je najavila vanredne kontrole visokih funkcionera SNS. Osim toga učinila je informacije od javnog značaja dostupnim i najavila veću ostvorenost ka medijima.

Agencija za borbu protiv korupcije
Foto: Printscreen N1
Foto: N1 | Foto: N1

Ipak, ti planovi nisu realizovani. Podnela neopozivu ostavku bez javnog obrazloženja.Ni u svojoj ostavci, do koje je došao Insajder, Kršikapa nije navela razloge, već se samo pozvala na član 19. Zakona o agenciji za borbu protiv korupcije gde su samo pobrojani mogući razlozi.„Funkcija direktora prestaje istekom mandata, ostavkom, ako je zbog bolesti, na osnovu nalaza nadležne zdravstvene ustanove, trajno nesposoban za vršenje dužnosti i razrešenjem“ , navodi se u članu Zakona na koji se Kršikapa pozvala.Nekoliko meseci kasnije Majda Krišikapa je angažovana kao predavač na Pravosudnoj akademiji.Novi direktor bio član SNSPosle nje na čelo Agencije je došao Dragan Sikimić. Njegovo imenovanje je bilo sporno jer je bio član SNS. On je to negirao ali su mediji izneli dokaze koji potvrđuju njegovo članstvo.

Dragan Sikimić
Foto:acas.rs; Dragan Sikimić | Foto:acas.rs; Dragan Sikimić

Naime, kako je list danas pisao, iz dokumenta u koji su imali uvid vidi se da je bio član SNS od 7. maja 2010. godine. Na tom dokumentu piše i da je izbrisan iz članstva SNS-a 17. januara 2018, istog dana kada je izabran za direktora Agencije.***Pratite nas i na društvenim mrežama:FacebookTwitterInstagram

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare