Srednjoškolci koji su prošle školske 2024/25 godine upisali deficitarna trogodišnja i četvorogodišnja zanimanja po dualnom modelu, dobijali su narednih devet meseci po 5.000 dinara mesečno od države. Pored toga, oni dobijaju i naknade od poslodavaca za učenje kroz rad, a njena visina zavisiti od toga koliko puta nedeljno imaju praksu. Pretpostavka je da će tako biti i ove godine, s tim što konkurs za deficitarna zanimanja još nije izašao, zbog štrajka prosvetnih radnika. Ipak, praksa pokazuje da se od tih stručnih škola koje su u sistemu dualnog obrazovanja, izdvajaju njih pet jer obezbeđuju siguran posao s početnom platom od 1.000 evra.
Đaci u Srbiji godinama unazad upisuju popularne gimnazije (naravno, odlikaši), ali i ekonomsku, tehničku, medicinsku školu.
Nažalost, škole koje su u sistemu dualnog obrazovanja, odnosno one koje u svom radu kombinuju teoriju i praksu, nisu naročito popularne među đacima, što pokazuju rang liste godinama unazad, pa čak iako đaci dobijaju mesečnu stipendiju od 5.000 dinara, ali i naknadu od poslodavca.
Međutim, od tih srednjih škola, tačnije rečeno obrazovnih profila izdvaja se nekoliko njih koji obezbeđuju siguran posao i počpetnu platu od 1.000 evra.
Iako je posao bravara/zavarivača dobro plaćen i ima veliki potencijal za brzo zapošljavanje, pritom njegove usluge se traže na sve strane što se može videti po broju oglasa na internetu, osmaci nisu toliko zainteresovani za ovaj smer.
Ovaj smer postoji u „Tehničkoj školi Zmaj“ na Novom Beogradu, a od 30 učenika, kolika je upisna kvota na ovom smeru, za bravare upišu samo njih dvadesetak, dok ih na kraju ostane između 10 i 15 đaka.
Profesor praktične nastave Milenko Šordić kazao je ranije za naš portal da decu sa ovim zanatom čeka blistava budućnost, međutim malo njih upisuje za bravara.
„Jako mi je žao što roditelji ne promovišu ove zanate koji, kako vidimo, lagano umiru. Nema dece, a šteta jer ovo je dobro plaćen posao, to vam pokazuje i primer našeg učenika Dalibora s obzirom da će on za nekoliko meseci već početi da radi i to za platu od oko 1.000 evra, što je zapravo neka prosečna plata zavarivača u Srbiji. Nije malo uopšte“, istakao je profesor prošle godine.
Minimalni broj bodova koji su imali rangirani na upisu za bravara bilo je 39 poena.
Obrazovni profil za tehničara mehatronike nalazi se u sklopu tehničke ili mašinske škole. U Beogradu, đaci koji žele na ovaj smer, mahom upisuju Politehniku u Zemunu, Mašinsku školu „Radoje Domanović“ ili Tehničku školu u Pančevu.
Tehničar mehatronike je u našem obrazovnom sistemu klasifikovan pod oblast rada elektrotehnike.
Centralno mesto u sticanju veština, znanja i radnih kompentencija tehničara mehatronike je mehatronski sistem koji može biti jednostavan kao kran, lift, veš mašina ili složen kao automobil, raketni sistem ili čak nuklearna elektrana.
Po završetku škole, đaci sa ovom diplomom imaju zagarantovan posao u nekoj od kompanija u kojima su obavljali praksu, s početnom platom od 100.000 dinara.
Ovaj smer nalazi se u okviru tehničke i mašinske škole, konkretno u Tehničkoj školi „Zmaj“ na Novom Beogradz, mašinskoj školi u Pančevu i Novom Sadu, Tehničkoj školi u Valjevu…
Profil je uveden zbog potreba privrede za kadrovima osposobljenim za izradu predmeta na klasičnim alatnim mašinama (strug, glodalica, brusilica) i kompjuterski upravljanim mašinama (CNC-strug i CNC-glodalica), a od školske 2018/2019. godine odvija se po programu dualnog obrazovanja.
Tokom trogodišnjeg školovanja učenici se osposobljavaju da koriste tehničko-tehnološku dokumentaciju, obave sve pripreme mašina, alata i pribora potrebnih za izradu predmeta, upravljaju klasičnim i CNC mašinama, mere i kontrolišu predmete u proizvodnom procesu.
Nakon završenog školovanja učenici su kvalitetno osposobljeni i pruža im se mogućnost zaposlenja u svakoj radionici opremljenoj bilo klasičnim ili CNC mašinama (od malih privatnih radionica do savremeno opremljenih pogona).
Preduzeća često traže mišljenje – preporuku škole prilikom zapošljavanja učenika, a nakon dve godine rada u struci pruža se mogućnost sticanja zvanja petog stepena stručne spreme (VKV operater mašinske obrade-specijalista) u našoj školi.
I ovaj smer nalazi se u sklopu Mašinske škole u Pančevu, ali i beogradske Politehnike.
Ovaj tehničar upravlja obradnim procesima savremenih, kompjuterski upravljanih mašina – CNC mašina. To je proces proizvodnje mašinskih delova na mašinama kod kojih kompjuter upravlja kretanjem radnih organa mašine.
On izrađuje geometrijski model mašinskog dela na kompjuteru i na osnovu njega pravi program potreban za obradu na CNC mašini.
Školovanje traje četiri godine, a interesantno je da ovaj smer upisuju u vrlo dobri đaci koji imaju i do 60 bodova na kraju male mature, mada je za upis potrebno do 50 bodova.
Zanimanje kuvar nalazi se u Ugostiteljskoj-turističkoj školi u Beogradu, kao i u Srednjoj turističkoj školi, a poslednjih godina otvorene su i privatne srednje škole u kojima se đaci školuju za kuvara.
Kuvar je izuzetno plaćeno zanimanje s početnom platom oko 1.000 evra, dok je nekih 65 bodova potrebno za upis, što je nešto više nego u prethodno nabrojanim profilima.
Nabrojani profili, pored „novca od države“, obezbeđuju đacima koji ih upišu i „platu“ od kompanija kod koje obavljaju praksu. Ukupan iznos na mesečnom nivou može da bude i do 35.000 dinara.
O tome je ranije govorio predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić.
„Oni učenici koji obavljaju praksu u nekoj kompaniji već primaju nadoknadu od poslodavca koja može iznositi i do 30.000 dinara, tako da njihova mesečna primanja mogu da budu i do 35.000 dinara. To je, dakle, nadoknada od kompanije onako kako je predviđeno Zakonom o dualnom obrazovanju – za svaki dan proveden na praksi dobijaju 70 odsto minimalne cene rada po satu“, objašnjava Antić.
Dodao je da stariji srednjoškolci imaju više dana prakse, pa će tako dobiti i više novca.
„Stariji razredi mesečno prime oko 30.000 dinara. I ako dodate ovih 5.000 koje daje država, to je 35.000 ukupno. Zaista lep podsticaj za mladog čoveka koji pametno razmišlja i koji svoju budućnost i te kako može da učini lepom. Pazite, to su mesečna primanja jednog srednjoškolca koji ide u školu i obavlja praksu za koju je plaćen. Možete da zamislite, onda, koji novac može da zaradi kada završi školu. Njegova početna plata je sigurno hiljadu evra, ako ne i više“, naglašava on.
BONUS VIDEO: Napad na maturanta u Mitrovici dokaz potrošenih priča o zaštiti Srba
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar