Zgrada kompleksa Istraživačko-razvojnog instituta Goša u Milana Rakića 35 na Zvezdari je srušena. Bager kompanije "Milenijum tim" je ostao da lomi preostalo drveće i raščićava teren. Ova kompanija, bliska Srpskoj naprednoj stranci, je 2018. godine za 970.000 evra kupila institut kako bi na tom mestu izgradila novi stambeno-poslovni kompleks na ukupno 22.387 kvadratnih metara.

Obećali su da će administrativni deo instituta koji je tu poslovao biti vraćen kada zgrada bude bila gotova.

Grad Beograd objavio je 7. marta javni uvid u nacrt plana detaljne regulacije područja između ulica: Preševske, Batutove i Milana Rakića i granice kompleksa OŠ „Veljko Dugošević“.

Interesantno je da se Institut Goša od 2018. godine nalazi u vlasništvu firme „Milenijum tim“, firme bliske SNS koja je upletena u veliki broj investicija i građevinskih poslova u Srbiji.

PROČITAJTE JOŠ:

O novom poslovnom poduhvata Milenijum tima, javnost je obavestio Dobrica Veselinović iz Inicijative Ne davimo Beograd.

„Ono što je ovde dodatno interesantno je činjenica da je Institut „Goša“ država krajem 2018. godine prodala firmi „Milenijum tim“ po početnoj ceni od 970.125 evra. Na tom tenderu „Milenijum tim“ je bio jedini ponuđač. Inače, izrada ovog plana pokrenuta je malo posle isteka roka od dve godine, koji je po ugovoru o privatizaciji Instituta „Goša“ bio obavezan period u kome se ne sme menjati delatnost preduzeća, niti dalje raspolagati njenom imovinom“, rekao je ovim povodom Veselinović i dodao:

„Ovaj slučaj nam još jednom pokazuje da je jedini cilj kriminalne političke elite na vlasti i sa njima povezanih preduzeća, kao što je Milenijum tim, otimačina javnih resursa i njihovo enormno bogaćenje na štetu građana i građanki Beograda“.

Podsećanja radi, Istraživačko-razvojni Institut Goša koji je dugi niz godina pozitivno poslovao, ali i obučavao stručni kadar u oblasti tehničko-tehnoloških nauka, država je bez valjanog objašnjenja prodala  firmi „Milenijum tim“. Institut je, kako je tada pisao Insajder, bio u stoprocentnom vlasništvu države, a prodat je po početnoj ceni od 970.125 evra jedinom ponuđaču.

Goša Foto:FoNet/Marko Dragoslavić

Na tadašnje pitanje novinara Insajdera zbog čega se prodaje istraživačko-naučna ustanova koja posluje dobro, u Ministarstvu privrede su rekli da cilj privatizacije nije samo prodaja „gubitaša“, već svih preduzeća koje će privatni vlasnik učiniti „još efikasnijim“.

Efikasnijim za rušenje, sad je već očigledno, a zatim i za izgradnju preskupih novih kvadrata na vrlo atraktivnoj lokaciji.

Tako se spisak poslova ove firme bliske vladajućoj stranci sve više produžava.

„Milenijum tim“ najpre se dovodila u vezu sa SPS-om, a sada sa naprednjacima. Povezivani su sa visokim funkcionerom socijalista Dušanom Bajatovićem, budući da su se, prema pisanju medija, prihodi ove firme drastično uvećali u vreme početka saradnje sa Srbijagasom na čijem čelu je Bajatović. Upravo ova firma radila je nejveći broj poslova sporne gasifikacije u Srbiji.

PROČITAJTE JOŠ

Bila je angažovana i na nizu projekata na prostoru Beograda na vodi – gradila saobraćajnice, promenadu i kafić Savanova, stanove za pripadnike službi bezbednosti… Istraživački portal KRIK je objavio i da je Predrag Mali, brat ministra Siniše Malog, godinama vozio “audi”, koji je u jednom trenutku bio u vlasništu “Milenijum tima”. Nakon rušenja u Savamali, upravo je “Milenijum tim” nekoliko meseci kasnije obavio rušenje preostalih objekata.

Nedavno su sklopili i ugovor o strateškom partnerstvu sa GP Mostogradnja o čemu je pisala Nova.rs. Usledila je i kupovina vrednog zemljišta i vinograda od kompanije Navip, a zatim i veštačkog jezera, o čemu smo takođe pisali. Pohvalili su se na svom sajtu i projektom na Makišu, delu Beograda koji je poslednjih meseci u žiži javnosti, jer vlast na tom području planira da gradi stanove, pa nije isključeno da će taj posao pasti u ruke upravo ovoj firmi. Trenutno traže i način da dođu do prvog projekta na Velikom ratnom ostrvu, otkrivenim planom da kupe Institut za vodoprivredu “Jaroslav Černi”, koji je nedavno dobio posao izrade “Prethodne studije opravdanosti sa generalnim projektom izgradnje izvorišta podzemnih voda” baš na tom zaštićenom području. Ove planove javnosti je svesno ili nesvesno javnosti razotkrio direktor ovog instituta Dejan Divac, a Nova.rs je pisala i o ovom slučaju.

BONUS VIDEO Mašine „Milenijum tima“ stigle na Šodroš: Aktivisti pozivaju poslanike i građane da odmah dođu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar