Oglas

Beograd 14.05.2023. Zrenjaninski put, saobraćajna nesreća, automobil marke Peže, Peugeot, policija, uviđaj, uvidjaj Foto: Dragan Mujan/Nova.rs
Foto: Dragan Mujan/Nova.rs/Ilustracija

Stručnjak objašnjava šta da radite ako pogrešite uključenje na auto-put i nađete se u kontra smeru

28. apr. 2026. 19:44

Nakon saobraćajne nesreće u kojoj je juče na auto-putu kod Rume poginulo četvoro ljudi zbog vožnje u kontra smeru, Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja objašnjava za Nova.rs kako da izbegnete tragediju ako vam se dogodi da pogrešite uključenje i nađete se u suprotnoj traci na auto-putu.

Oglas

"Ukoliko vozači primete da su pogrešili skretanje i došli u suprotan smer, odmah pale sva četiri i prestrojavaju se u zaustavnu traku. Ukoliko postoje uslovi da se bezbedno okrenu i vrate u dobar pravac, to je ono što treba da učine sa velikim oprezom. Međutim, ukoliko smatraju da nemaju takve uslove jer je gust saobraćaj ili se plaše, smatraju da nemaju dovoljno vozačkog iskustva ili sposobnosti, trebalo bi odmah da pozovu saobraćajnu policiju", rekao je Okanović.

Kako kaže, poziv saobraćajnoj policiji svakako je najbezbedniji način da se izađe iz ove situacije i da niko ne bude povređen.

Damir Okanović
Damir Okanović Foto: N1

"Važno je napomenuti vozačima da nikako ne pokušavaju da stignu do sledeće petlje. Kazne koje postoje za takve slučajeve jesu visoke, ali su zanemarljive u odnosu na to kakve posledice mogu biti po život i zdravlje ljudi", rekao je sagovornik.

Prema njegovim rečima postoje tri načina da se vozač nađe u ovoj situaciji.

"Dešava se s vremena na vreme kod nas, u poslednje vreme sve češće nažalost. Može biti u pitanju namera, greška vozača ili propust od strane putara, najčešće ako ima radova", kaže Okanović i naglašava:

"Svi vozači treba da imaju na umu da samo ukoliko ima uslova za bezbedno okretanje i ukoliko su apsolutno sigurni u to, treba da se okrenu iz zaustavne trake u traku u koju su se prethodno prestrojili i sa svom signalizacijom koja određuje ovakvo kretanje, se vrate nazad. Ali ukoliko nema uslova, da pozovu saobraćajnu policiju, pa i po cenu prijave".

Podsetimo, juče oko 13.00 časova došlo je do saobraćajne nesreće na auto-putu Ruma-Šabac kada se vozač "forda" koji se kretao u kontra smeru, direktno sudario sa vozilom marke "golf" u kom je bilo četvoro mladih.

Na licu mesta stradali su Lenka R. (24) i Vuk G. (20), a Dejan Đ. (24) preminuo u bolnici.

Od posledica zadobijenih povreda, poginuo je i vozač "forda" Miodrag Piperski (48).

Četvrtom mladiću Vuku M. se lekari u Beogradu bore za život, nakon što je juče hitno prevezen iz Šabačke bolnice.

Stradalo troje mladih

Krenuli u Sloveniju

Inače, u "golfu" su sa vozačem bili putnici koji su se vozili preko aplikacije za putovanja, a prema prvim informacijama, krenuli su za Sloveniju.

Upozorenje, pa nesreća

Istog dana kada se dogodila ova teška nesreća, vozači su u lokalnoj Vajber grupi apelovali da se putem kreće "ford" velikom brzinom i pozivaju se na oprez. Nekoliko minuta nakon što je poslata poruka, stigla je i vest o tragičnoj nesreći.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare