Oglas

The fight of AI against mankind,Image: 861664701, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Michael Piepgras / Panthermedia / Profimedia
Foto: Michael Piepgras / Panthermedia / Profimedia
Foto: Michael Piepgras / Panthermedia / Profimedia

Pitali su veštačku inteligenciju - šta bi „obična osoba“ trebalo da uradi da bi se obogatila: Dala je zapanjujuć odgovor

20. jan. 2026. 11:14

Većina nas je barem jednom bila u iskušenju da ChatGPT-u postavi potpuno banalna pitanja poput „kako da se obogatim?“ ili „kako se kuva jaje?“. Ali šta se dešava kada veštačka inteligencija počne da odgovara poput pravog finansijskog savetnika?

Oglas

Stiven Bartlet je nedavno u svom podkastu "The Diary Of A CEO" ugostio Džej Ela Kolinsa, stručnjaka za pasivne prihode, kako bi razgovarali o, kako je nazvao, „najvećim lažima o investiranju“. Američki autor, poznat po knjizi "The Simple Path to Wealth", godinama zagovara skromnu štednju i ulaganje na berzi kao put ka finansijskoj sigurnosti.

Tokom razgovora, Bartlet je došao na ideju da pita ChatGPT šta bi „obična osoba“ trebalo da uradi da bi postala finansijski nezavisna, a odgovor koji je dobio bio je iznenađujuće blizak Kolinsovim stavovima.

Bartlet, koji je vlasnik više kompanija, postavio je pitanje: „Ja sam obična osoba koja zarađuje 50.000 dolara godišnje. Želim da u budućnosti budem finansijski slobodan. Daj mi odgovor u jednoj rečenici, zasnovan na celokupnoj svetskoj mudrosti svih investicionih stručnjaka ikada.“





Pre toga je isto pitanje postavio Kolinsu, koji je odgovorio kratko i jasno: „Izbegavajte dugove. Živite sa manje nego što zarađujete i višak investirajte.“

Zatim je Bartlet otkrio da je ChatGPT dao sledeći savet: „Fokusirajte se na štednju i dosledno ulažite u niskotarifne, široko diverzifikovane indeksne fondove poput S&P 500, dok živite ispod svojih mogućnosti i dozvolite složenoj kamati da vremenom odradi svoje.“

Nakon toga je postavio i jedno, kako ga je opisao, „vrlo opšte“ dopunsko pitanje: „Kako da zarađujem više?“

„Razvijajte svoje veštine“, odgovorio je Kolins, dok je Bartlet dodao da je ChatGPT rekao gotovo isto. Prema odgovoru veštačke inteligencije, za veću zaradu treba se fokusirati na razvoj veština koje su tražene na tržištu, tražiti prilike za napredovanje u karijeri, istražiti dodatne izvore prihoda ili ulagati u imovinu koja donosi pasivne prihode, poput nekretnina ili dividendi.

Govoreći o tome šta bi u budućnosti mogle da budu „visoko tražene veštine“ u eri veštačke inteligencije, Kolins je primetio da je programiranje nekada bilo izuzetno cenjeno znanje, ali da, prema njegovom razumevanju savremenih trendova, to više nije nužno slučaj. Uz osmeh je dodao i da mu se čini kao da je AI četbot „prekopao“ njegovu knjigu.

Ova tema dolazi u trenutku kada izvršni direktor OpenAI-ja Sem Altman otvoreno govori o zabrinutosti zbog nestajanja radnih mesta. U gostovanju u emisiji The Tucker Carlson Show rekao je da veruje da će veliki deo poslova u korisničkoj podršci, koji se danas obavljaju putem telefona ili računara, biti zamenjen veštačkom inteligencijom.

Kako je naveo, istorijski podaci pokazuju da se u proseku oko 50 procenata poslova značajno promeni na svakih 75 godina. Možda ne nestanu u potpunosti, ali se suštinski transformišu. Prema Altmanovom mišljenju, ono što nas očekuje moglo bi da liči na trenutak nagle i ubrzane promene, u kojem će se veliki deo tih transformacija dogoditi u veoma kratkom vremenskom periodu. Ipak, ako se posmatra dugoročno, smatra da to neće biti dramatično drugačije od istorijskih trendova.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare