Oglas

epa07590264 Italian former prime minister and President of Forza Italia (FI) party, Silvio Berlusconi, attends the Raiuno Italian program 'Porta a porta' presented by Italian journalist Bruno Vespa in Rome, Italy, 21 May 2019.  EPA-EFE/Riccardo Antimiani
Silvijo Berluskoni Foto:EPA-EFE/Riccardo Antimiani
Silvijo Berluskoni Foto:EPA-EFE/Riccardo Antimiani

Porodična svađa na vidiku? Iza Berluskonija ostali milioni, ali pitanje ko će naslediti bogatstvo

autor:
13. jun. 2023. 12:44

Iza Silvija Berluskonija, milijardera i bivšeg premijera Italije, ostaje velika poslovna imperija i pitanje ko će naslediti njegovo bogatstvo.

Oglas

Berluskoni, koji je juče preminuo u milanskoj bolnici San Rafaele u 87. godini, je svoje bogatstvo počeo da stiče 1960-ih kroz investiranje u izgradnju moderne stambene oblasti u blizini Milana, pre nego što je stekao ime kao medijski tajkun, prenosi holandski NOS.Tokom 1970-ih, proširio je svoja interesovanja osnivanjem TV kablovske kompanije Telemilano i kupovinom još dva kablovska kanala u Italiji.

epa06041597 Italian former Prime Minister and leader of 'Forza Italia' party, Silvio Berlusconi, during the recording of Rai TV program 'Porta a porta', hosted by journalist Bruno Vespa, in Rome, Italy, 21 June 2017.  EPA/ANGELO CARCONI
Silvijo Berluskoni Foto:EPA-EFE/ANGELO CARCONI | Silvijo Berluskoni Foto:EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Godine 1978. ovi kanali su uključeni u njegovu novoformiranu porodičnu holding kompaniju Fininvest.Berluskoni je preko Fininvesta stekao velike udele u nekim od najvećih evropskih medijskih kompanija i upravlja komercijalnim TV kanalima u Italiji i Španiji i poseduje veliki udeo u nemačkom ProSiebenSat.1.

1664104674-h_57950677-1024x808.jpg
Silvijo Berluskoni Foto:EPA-EFE/MATTEO BAZZI | Silvijo Berluskoni Foto:EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Fininvest takođe drži većinski udelo u Mondadoriju, najvećem italijanskom izdavaču knjiga i časopisa, kao i u nekoliko banaka i osiguravajućih društava.Kompanija je prodala fudbalski klub AC Milan nakon 31 godine vlasništva, ali je AC Monca i dalje u vlasništvu porodice.

h_55629230-1024x678.jpg
Foto:EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI | Foto:EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Prema američkom časopisu Forbs, Berluskonijevo privatno bogatstvo u trenutku njegove smrti iznosilo je oko 6,8 milijardi dolara.Sva njegova preduzeća i poslovi potpadaju pod matičnu kompaniju Fininvest, a Marina Berluskoni (56), najstarija ćerka medijskog tajkuna, predsednik je holdinga od 2005.

1680951139-Tan2023-04-0616401117_5-1024x683.jpg
Silvijo Berluskoni Foto:Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni | Silvijo Berluskoni Foto:Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni

Fininvest je juče u saopštenju najavio da se u kompaniji za sada ništa neće promeniti,ali ostaje da se vidi da je to održivo na duži rok.Berluskoni nikada nije javno objavio ko bi trebalo da ga nasledi nakon njegove smrti, a to ko će imati najveću moć unutar poslovnog carstva zavisiće i od toga kako je svoje akcije , više od 61 odsto vlasništva Fininvesta, u testamentu podelio među neslednicima.

1664104177-Tan2022-9-25_1342955_0-1024x683.jpg
Silvijo Berluskoni Foto:Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni | Silvijo Berluskoni Foto:Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni

Osim Marine, Berluskoni ima četvoro dece, iz prvog braka sina Pjera Silvija (54), a iz drugog braka ćerke Barbaru (38), Eleonoru (37) i sina Luiđija (34).Pjer Silvio (53) je izvršni direktor MediaForEurope, a Barbara i Luiđi su Marinini kodirektori u Fininvestu.Sva njegova deca imaju značajne udele u Fininvestu.Njegova poslednja partnerka, Marta Fašina (33) , sa kojom Berluskoni navodno nije želeo da sklopi zvanično brak, zbog moguće svađe sa decom oko nasledstva, nema udela u kompaniji.Ona je poslanica u parlamentu Berluskonijeve političke partije Forca Italia.Izvori bliski porodici navode da će ćerka Marina verovatno biti zadužena za Berluskonijevu imperiju,a on je sam 2018. godine u jednoj televizijskoj emisiji rekao da je najbliži sa svojom najstarijom ćerkom i da joj se svakodnevno obraća i traži savete.Italijanski zakon predviđa da Berluskonijeva deca dobijaju dve trećine nasledstva, u jednakim delovima, a ostatak imovine pokojnik može da podeli po želji, navodi holandski javni servis.BONUS VIDEO In Memoriam - Silvio Berluskoni

video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=apberluskoninm-novas-worldwide&stream=hp1400&t=0&player=m3u8v&sp=novas&u=novas&p=n0v43!23t001" video-id="6271055"]

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare