Pripadnik Vazduhoplovstva Nacionalne garde Masačusetsa Džek Tešera pojaviće se danas pred sudom u Bostonu, nakon hapšenja zbog sumnji da je povezan sa curenjem poverljivih američkih vojnih obaveštajnih podataka o ratu u Ukrajini, prenosi BBC.
Tešeru (21) je u četvrtak uhapsio FBI u njegovoj porodičnoj kući u Dajtonu, u ruralnom delu savezne države Masačusets.
Video snimci sa televizijskih kanala u SAD prikazali su dobro naoružane pripadnike bezbednosnih snaga u Masačusetsu kako sprovode mladića odevenog u sivu majicu i crveni šorts do vozila.
FBI agents arrested Massachusetts Air National Guardsman Jack Douglas Teixeira at a home in North Dighton, Massachusetts, on Thursday in connection with a trove of classified documents that have been leaked online in recent months. pic.twitter.com/JgaTmNDGhV
— D. Scott @eclipsethis2003 (@eclipsethis2003) April 13, 2023
Američki državni tužilac Merik Garland saopštio je da je osumnjičeni priveden bez incidenata.
On je identifikovan kao vođa onlajn grupe za razmenu poruka, u kojoj su se poverljivi američki dokumenti prvi put pojavili.
Tešera je bio raspoređen kao IT specijalista u obaveštajnom krilu Nacionalne garde vazduhoplovnih snaga Masačusetsa, a bio je i ključni član grupe na internetu od oko 30 ljudi sa kojima je delio zajednička interesovanja za oružje i video-igre, a kako mu se stavlja na teret, i strogo poverljive podatke.
As Attorney General Merrick Garland provides an update over the arrest of 21-year old US Intel leaker Jack Douglas Teixeira, questions explode online. 1- How were authorities able to track him down within a week and not SCOTUS leaker? 2. What about the J6 bomber? Epstein list? pic.twitter.com/a7KvzuvpQ5
— Simon Ateba (@simonateba) April 13, 2023
Tek kada se obaveštajni materijal pojavio van ove grupe za komunikaciju, zvaničnici Pentagona su saznali za curenje, što je podstaklo masovnu akciju potarge za odgovornima.
Navodi se da je Tešera, koji se prema službenoj evidenciji pridružio Nacionalnoj gardi 2019. godine i imao niži čin, gajio skepticizam politici vlade, ali njegovi prijatelji kažu da on nije ni uzbunjivač, niti strani agent, prenosi BBC.
Počevši od pre nekoliko meseci, najmanje 50, ali možda i više od 100 poverljivih dokumenata postavljeno je na Diskord – internet platformu za komunikaciju, popularnu među ljubiteljima video-igara.
Analitičari su ocenili da je to najveća obaveštajna krađa podataka u SAD još otkako je Vikiliks objavio više od 700.000 dokumenata, video snimaka i diplomatskih depeša.