Četiri dana nakon izbora, predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da državni organi sastavljaju pismo o uplivu jedne države u izborni proces u Srbiji, kao i to da će pismo biti poslato pred Božić. Od samog početka sumnjalo se da će pismo biti adresirano na Nemačku, ali do danas javnost nije saznala da li je to zemlja koja se najbrutalnije mešala u izbore, jer se početkom januara pismo pretvorilo u elaborat, a već u februaru priča o tome je nestala.
Od završetka izbora opozicija je svaki dan protestovala ispred zgrade Republičke izborne komisije zbog toga što su izbori koji su održani 17. decembra prema njihovim rečima bili pokradeni.
Istovremeno stizale su kritike i od evropskih zvaničnika da su izborni proces u našoj zemlji obeležile brojne nepravilnosti, što je poljuljalo bilateralne odnose Srbije sa pojedinim državama.
U čitavoj toj situaciji predsednik Srbije Aleksandar Vučić odlučio je da optuži jednu stranu državu, ali nije otkrivao koju, za mešanje u izbore.
On je 21. januara rekao da državni organi sastavljaju važno pismo, odnosno saopštenje o uplivu jedne važne zemlje i mešanju u izborni proces u Srbiji na do sada, kako je rekao, najbrutalniji način.
„Verujem da će za desetak dana do Nove godine negde biti to završeno i onda ćemo to pred pravoslavni Božić moći da uputimo celom svetu da vidi kako se vrši takva vrsta mešanja u procesu koji bi trebalo da suvereno pripada jednoj nezavisnoj zemlji“, istakao je Vučić.
I baš kada se očekivalo da će javnost saznati koja je to država ali i koja je sadržina pisma, predsednik je kazao da se ipak ne radi o pismu.
„Pravimo ozbiljan elaborat i bez obzira na to što to neće biti laka stvar za nas da se objavi, objavićemo kada završimo. Ali, to brutalno mešanje u unutrašnje stvari u Srbiji i njen izborni proces se nastavlja i mogu da kažem da nešto smanjenom žestinom i dalje traje”, rekao je Vučić na Badnji dan.
Predsednik je ostao tajanstven ali, sve oči su bile uprte u Nemačku, sumnjalo se da je upravo to zemlja na koju će biti adresiran, sada već, elaborat.
Kritike koje su dolazile iz te zemlje na račun izbora bile su najoštrije. Kompletna vladajuća većina osudila je način na koji su izbori sprovedeni i pozivla na međunarodnu reakciju.
Takođe, ministarstvo spoljnih poslova Nemačke samo dan nakon izbora reagovala je i svoj stav izložila na zvaničnom “X” nalogu.
„Srbija je glasala, ali OEBS i ODIHR prijavljuju zloupotrebu javnih resursa, zastrašivanje birača i slučajeve kupovine glasova. To je neprihvatljivo za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU“, navelo je nemačko ministarstvo na društvenoj mreži X.
Poslanici Bundestaga takođe su kritikovali izborni proces u Srbiji.
„Na izborima za gradski parlament realne šanse za pobedu imala je opozicija. Očigledno iz tog razloga, građani iz drugih delova zemlje, pa čak i iz susednih zemalja, odvezeni su u prestonicu da daju svoje glasove. Da bi se dao privid legitimiteta, popisana su neka bizarna prebivališta, uključujući neuseljive zgrade i napuštene kuće. Sumnjamo da rezultat odgovara stvarnoj volji birača“, piše u zajedničkom saopštenju nemačkih poslanika.
Međutim, da su predsedniku Nemci pri srcu čuli smo juče na polaganju kamena temeljca za izgradnju nove fabrike nemačke kompanije Muehlbauer Group u Staroj Pazovi.
„Nemačka je naš najveći spoljnotrgovinski partner, 2023. smo završili sa 9 milijardi evra trgovinske razmene, više od 80 000 ljudi radi u nemačkim kompanijama, a u Milbaureu će raditi 150“, kazao je Vučić.
Od poslednjeg pominjanja čuvenog pisanija prošlo je gotovo mesec dana, a priča o najbrutalnijem mešanju jedne države u naše izbore i pismu/elaboratu na tu temu nestala je. Ni predsednik, niti bilo ko od državnih zvaničnika nije više spominjao i čini se da ova priča čak nije ostala ni mrtvo slovo na papiru.
Novinarka portala “European Western Balkans” Sofija Popović kaže za Nova.rs da ne očekuje da će biti bilo šta od pisma.
“Pismeno o uplivu jedne strane države u izbore u Srbiji je najavljeno neposredno nakon izbora i predstavlja jednu u nizu neveštih reakcija vlasti u Srbiji nakon izbora, koje su izazvale negativne reakcije na zapadu. Od tog pismena neće biti ništa, jer je ono pre svega bilo namenjeno Vučićevim biračima i praćeno izveštavanjem provladinih tabloira i ruskih državnih medija kako Zapad želi nasilnu promenu vlasti u Srbiji” objašnjava Popović.
Iako je pismo, prema njenim rečima poslužila pre svega za domaću upotrebu, efekat je bio dalekosežniji.
“Ali mislim da je takva retorika donela veću štetu zvaničnom Beogradu na međunarodnom planu, nego što je donela koristi na unutrašnjem planu. Verujem da je to razlog zašto takvo pismo predsednik više nije spominjao”, zaključuje Popović.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare