David Lammy Foto:Ben Dance / FCDO

Šef britanske diplomatije Dejvid Lami u ekskluzivnom autorskom tekstu za "Novu", uoči posete Beogradu, naveo je koji su to izazovi sa kojima se suočava region i Srbija, uz napomenu da je Velika Britanija posvećena razvoju partnerstva sa našom zemljom i da je njihov fokus na pomoći u jačanju demokratskih institucija i vladavine prava, povećanju transparentnosti i smanjenju korupcije.

Ekskluzivni autorski tekst ministra spoljnih poslova Velike Britanije Dejvida Lemija za Nova.rs

Ovo je vreme velike nestabilnosti širom sveta. Putin ne pokazuje znake da želi ozbiljno da pregovara o okončanju rata u Ukrajini. Prekršen je prekid vatre u Gazi. Širom sveta vidimo više sukoba nego u bilo kom periodu posle Drugog svetskog rata.

PROČITAJTE JOŠ...

Kada sam ušao u politiku početkom veka, razgovori o međunarodnoj bezbednosti bili su usredsređeni na Zapadni Balkan. Stabilnost ovog regiona je bila istinski važna za Ujedinjeno Kraljevstvo tada, a to je slučaj i danas. Nakon godina tokom kojih je Britanija bila previše okrenuta sebi, naša nova vlada je posvećena osnaživanju naših aktivnosti širom regiona. Zato ćemo ove godine biti domaćini Samita Zapadnog Balkana (u sklopu Berlinskog procesa), zato smo jednu od naših najiskusnijih diplomata, damu Karen Pirs, imenovali za Specijalnu izaslanicu za Zapadni Balkan, i zato sam ovde prvi put u poseti u ulozi ministra spoljnih poslova.

Srbija ima centralnu ulogu u ostvarivanju regionalne stabilnosti. Tokom godina, naši odnosi su imali uspone i padove. Naše nacije vole mnoge iste stvari – ne sumnjam da će kvalifikacione utakmice za Svetsko prvenstvo u fudbalu između Srbije i Engleske ove godine biti uzbudljive.

Foto: Profimedia

Ličnosti poput Flore Sends i Ficroja Meklina ponosno su služile uz svoje srpske saborce u svetskim ratovima. Devedesete su bile teške godine. Ne treba da zaboravimo prošlost, niti da je zloupotrebljavamo. Ali naš fokus danas bi trebalo da bude na izgradnji modernijeg partnerstva, okrenutog budućnosti.

Takvo partnerstvo može da ponudi stvarne koristi našim građanima. Srbija ima jednu od najbrže rastućih ekonomija u Evropi, koju u velikoj meri pokreću sektori kao što su bankarstvo, IT i telekomunikacije, sektori u kojima Britanija ima značajnu ekspertizu. Pojačavamo naše zajedničke napore u suzbijanju kriminalnih grupa, koje predstavljaju pretnju za oba naša društva. Možemo učiniti više za obezbeđivanje investicija u infrastrukturne projekte. Sastanci u okviru Berlinskog procesa, koji će se desiti u UK ove godine, prilika su da se otvore novi pravci ka boljoj saradnji i regionalnom povezivanju.

Foto: Vlada Srbije

Međutim, napredak u ovim oblastima zavisi od šireg konteksta. Kompanije i investitore će nestabilnost brzo odvratiti. Oni koji žele da naruše i ugroze mir i bezbednost u regionu ne služe interesima građana Zapadnog Balkana, i Britanija neće oklevati da im se suprotstavi.

Poslednji potezi predsednika Republike Srpske Dodika najozbiljnija su pretnja suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine od 1995. godine. I Ujedinjeno Kraljevstvo i Srbija imaju obaveze prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, i očekujemo da ove obaveze budu ispoštovane. Moramo bliže sarađivati kako bi smirili tenzije i pronašli pozitivna rešenja.

Nadamo se da nove vlade u Beogradu i Prištini mogu da unesu novi zamah u davno zakasnelu normalizaciju odnosa. Želimo da vidimo veću saradnju, uključujući i jače ekonomske veze i poboljšanje bezbednosti i uslova života za sve, uključujući i zajednicu kosovskih Srba. Takođe je neophodno utvrđivanje odgovornosti za napad u Banjskoj 2023.godine.

Foto:Tanjug/Kosovo Government via AP

Svestan sam da je poslednjih meseci došlo i do političkih turbulencija u Srbiji posle tragedije na novosadskoj železničkoj stanici – naše misli su sa svima onima koji su izgubili svoje najmilije. Ogromni protesti koji su usledili otvorili su važan razgovor između građana Srbije i vlasti o budućnosti vaše zemlje.

Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs

Ovo je razgovor koji treba da vodite nezavisno od bilo koje druge države. Nedavno se mnogo pričalo o stranom mešanju, uključujući neosnovane optužbe i upiranje prstom u pravcu Britanije. Ovo mora da prestane. Ne mešamo se u vašu unutrašnju politiku, niti finansiramo druge da to rade. Otvoreni smo i transparentni u našem radu sa Vladom i civilnim društvom.

Naš fokus je na pomoći u jačanju demokratskih institucija i vladavine prava, povećanju transparentnosti i smanjenju korupcije. Čini mi se da je to ono što demonstranti žele, i da je to ono što Srbija treba da uradi da bi ubrzala svoje evropske integracije. Predsednik Vučić je govorio o intenziviranju ovog posla, a mi nastavljamo da nudimo podršku.

Foto: Yuri Turkov / Shutterstock

Odgovor na zahteve građana zahtevaće uključivanje celokupnog društva. Vladi su civilno društvo i nezavisni mediji potrebni kao partneri u sprovođenju efikasnih reformi. Pozitivno je to što su protesti generalno bili dobro organizovani i koordinirani sa policijom. Kao država sučlanica Saveta Evrope, podržavamo mirne proteste i dijalog zasnovan na poštovanju.

Možda se ne slažemo baš u svemu. Ali možemo biti otvoreni i iskreni jedni prema drugima. Dok gledamo u budućnost, nadam se da možemo pronaći zajednički cilj u očuvanju regionalne stabilnosti, napretku naših ekonomija i izgradnji modernih odnosa između naših država.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar