Oružje koje stiže sa Kosova, iskopane zemunice, saradnja sa taksistima, samo je deo sistema krijumčarenja migranata u Subotici, koji mesecima uspešno funkcioniše. Učestale akcije policije zbog sukoba između krijumčara koji se bore za prevlast nad šumom u Makovoj sedmici, koja razdvaja Srbiju i Mađarsku, samo delimično smire situaciju u Subotici jer, kako ode policija, tako ovaj posao nastavlja da funkcioniše.

Prethodnih nedelja, Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovodilo je brojne akcije u borbi protiv ilegalne migracije na granici sa Mađarskom. Dolasku policije prethodio je novi sukob i pucnjava u pomenutom delu Srbije, a bilans je bio stravičan – tri osobe su ubijene, a jedna ranjena.

Tokom pregleda terena otkriveno je tada gotovo 1.000 migranata u okolini Subotice, a pronađene su čak i specijalno dizajnirane zemunice, koje su se sastojale od prostora u zemlji natkrivenog celofanom. Zemunice su koristili krijumčari i migranti prilikom boravka u šumi na samom graničnom pojasu sa Mađarskom.

U poslednjoj akciji učestvovalo je nekoliko stotina pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova – SAJ, Žandarmerije, Interventne jedinice policije, Antiterorističke grupe Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata, Uprave granične policije, UKP, Uprave za tehniku, kao i područnih policijskih uprava, sa svom raspoloživom tehnikom..

Ipak, ni ova akcija verovatno neće zaustaviti posao krijumčarenja koji duže od godinu dana uspešno funkcioniše u Subotici i okolnim mestima. Krijumčarske grupe su, međusobom, dobro uvezane – sarađuju sa taksistima koji svakodnevno dovoze desetine migranata u Suboticu koji žele da odu u Mađarsku.

Pročitajte još:

Tu nastupaju krijumčari bez kojih je nemoguće napustiti Srbiju i koji za velike svote novca prebacuju migrante. Krijumčari su naoružani, takoreći u punoj opremi, o čemu najbolje svedoče česte zaplene oružja. Koliko su dobru razvili mrežu nesumnjivo govore podaci koje je BIRN nedavno otkrio.

Naime, albanske kriminalne grupe iz južne srpske pokrajine Kosova i Metohije, južnog dela Srbije i severa Albanije glavni su dobavljači oružja za krijumčare u Subotici. Prilikom jednog obračuna, pronađena su i obeležja terorističke organizacije „OVK“, a u poslednjoj akciji uhapšena su i dvojica muškaraca sa dokumentima privremenih vlasti u Prištini.

Gašić: Oružje s Kosova

O tome kako u krijumčari dolaze do oružja govorio je pre nekoliko dana i ministar policije Bratislav Gašić.

Bratislav Gašić Foto: MUP

„To nisu migranti, ovo su organizovane kriminalne grupe protiv kojih mi vodimo borbu, znači da odvojimo šta su migranti a šta su organizovane kriminalne grupe, uz pomoć albanske mafije, koja dolazi iz naše južne pokrajine. Oružje sve dolazi odozdo“, naveo je Gašić.

Trenutno mirno

Kako je reč o unosnom poslu, krijumčari su se odvojili u nekoliko grupa i između je gotovo svakodnevno rat za prevlast nad ovim poslom. Meštani severa Srbije svedoci su svakodnevnih pucnjava, koje nekad traju i po nekoliko sati, ali i eksplozija.

Trenutno je situacije mirnija, jer je poslednja akcija policije trajala danima, a i dalje je prisutan veći broj službenika policije na ulicama Subotice.

Jerko Jakobčić, član gradskog odbora Narodnog pokreta Srbije u Subotici, ispričao je da, nakon što je usledila nedavna akcija policije, bio je primetan veliki broj pripadnika MUP, kako u gradu tako i u okolini, što je ulivalo nadu građanima.

Migranti Foto:MUP Srbije

„Glavni ljudi su ostali u šumi. Ako posmatramo praksu prethodnih godina, došao je novembar, uskoro će zima i oni se povlače iz šume. Lišće opada i nemaju se sada gde sakriti. U ovo doba rade pomalo i tako bude sve do marta, a ovo je bilo idealno vreme za početak akcije da se narodu zamažu oči i da se uhvate neki politički poeni, jer su izbori uskoro“, objašnjava nam ovaj Subotičanin.

Ipak, Subotičani se plaše da će i ova akcija dati rezultate kratkoročno.

„Sada je vidno mirnije, ali je pitanje dokle će to biti tako.. Čim se stišaju stvari, očekujem da se stvari, nažalost, vrate na staro. Mislim da je jedino rešenje da konstantno bude povećan broj policije kod nas na severu, to uliva i strah kod krijumčara“, kaže meštanin.

n

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar