Venecuela poplave
Poplave u Venecueli Foto:Courtesy of Comunicacion Continua/comunicacioncontinua.com/Handout via REUTERS

Uoči samita UN o klimi, koji u ponedeljak počinje u Glazgovu, Fil Blak iz CNN-a sumirao je očekivanja od konferencije. Ekstremne poplave, požari, suše i rekordne temperature su samo neki od biblijskih događaja koje je svet doživeo 2021. godine, a naučnici kažu da je to dokaz da već živimo u klimatskoj krizi.

Pročitajte još:

„To je ovde. Nad glavom nam je. Ljudi to vide i osećaju“, ocenio je Tod Štern, bivši vodeći američki pregovarač o klimi.

On je u administraciji Baraka Obame učestvovao u pisanju Pariskog sporazuma 2015. godine. U tom dokumentu je dato obećanje da će sve zemlje sveta da rade na održanju globalnog povećanja temperature između 1,5 i 2 stepena.

„Imamo pakleno dug put“, izjavio je Štern, dok je jedan od novinara dodao da je „realnost u ovom trenutku da nismo ni blizu da održimo temperaturu“.

„Još nismo na pravom putu, ali se popravljamo“, optimistično je odgovorio Štern.

Bolje nije dovoljno dobro. Na konferenciji u Glazgovu svaka zemlja će biti ocenjena da li dovoljno smanjuje emisije da bi se obezbedila da je cilj od 1,5 stepena i dalje dostižan.

Naučnici se slažu da će u suprotnom posledice biti katastrofalne.

„Bez akcije na suzbijanju emisije gasova staklene bašte mogli bismo da vidimo da temperatura do kraja veka poraste za tri stepena, nešto što Zemlja nije iskusila tri miliona godina. To bi bio veoma, veoma drugačiji svet“, istakao je Bob Vard, profesor na prestižnoj Londonskoj školi ekonomije.

Poplava, oluja Njujork
Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Plan Bajdenove administracije je da se emisija štetnih gasova do 2030. prepolovi, a da do 2050. bude na nuli.

„To je fantastično, ali tek treba da se pokaže da je moguće. Nedostatak dogovora na svetskom nivou je veliki izazov“, dodao je Vard.

Uspeh zavisi od velikih, pre svega od Kine, koja je najveći zagađivač i odgovorna je za četvrtinu emisije.

„Zato je važno da se Kina pokrene. Dugoročno imaju plan, ali do 2030. nisu obećali ništa“, smatra Štern.

Izazov za Kinu i mnoge zemlje u razvoju je da se odreknu uglja u proizvodnji struje. A to je jedan od mortora bega od siromaštva i ekonomskog razvoja. Zato će se u Glazgovu postaviti pitanje pomoći iz bogatih zemalja. Tenzije pre samita već rastu.

„Mi smo za. Moramo da ubedimo niz zemalja koje nisu voljne da potpišu. Potpisala je Velika Britanija, EU, Japan, Kanada“ poručio je Džon Keri, američki izaslanik za klimu.

Očekuje se da će u Glazgovu doći do napretka, ali je neizvesno da li će to biti dovoljno. Niz ekstremnih klimatskih promena pokazuje da opasnost od neuspeha raste. Naučnici kažu da je ostalo još veoma malo vremena.

BONUS VIDEO: Poplava na mostu u Kini

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar