Oglas

US President Trump Meets with Elon Musk in Oval Office
Ilon Mask Foto: EPA-EFE/Aaron Schwartz / POOL
Ilon Mask Foto: EPA-EFE/Aaron Schwartz / POOL

Crne prognoze Ilona Maska, i Gugl se slaže da dolazi nova kriza: "Nažalost, istina je. I to već od sledeće godine"

22. maj. 2025. 08:59

Ilon Mask je u utorak upozorio da bi razvoj veštačke inteligencije mogao dovesti do ozbiljnih problema sa snabdevanjem električnom energijom zbog rastuće potrebe za velikim centrima podataka koji pokreću veštačku inteligenciju. Imaju iste strahove u Guglu.

Oglas

U intervjuu za CNBC, Mask je otkrio da njegov startap za veštačku inteligenciju xAI planira da izgradi elektranu od jednog gigavata u blizini Memfisa, u Tenesiju, prenosi Jutarnji.hr. Prema njegovim rečima, postrojenje bi trebalo da bude završeno u roku od šest do devet meseci. Poređenja radi, gigavat je otprilike snaga prosečne nuklearne elektrane u SAD.

Mask je naglasio da se veštačka inteligencija u fazi širenja susreće sa tri ključna ograničenja: nedostatkom čipova, transformatora i kapaciteta za proizvodnju električne energije. Transformatori se koriste za smanjenje visokog napona koji proizvode elektrane kako bi ga učinili pogodnim za upotrebu u računarima.

„Kada rešimo problem nestašice transformatora, suočićemo se sa još većim problemom - samom nestašicom struje“, rekao je Mask za Dejvida Fabera sa CNBC-ja.

„Mislim da će industrija početi ozbiljno da se suočava sa ograničenjima u snabdevanju električnom energijom već sredinom sledeće godine, najkasnije do kraja".







Još u februaru, Gugl je upozorio da se SAD suočavaju sa energetskom krizom dok se trkaju sa Kinom za dominaciju u sektoru veštačke inteligencije. Karolina Golin, globalna direktorka za razvoj energetskog tržišta u kompaniji Gugl, rekla je da se kompanija okrenula nuklearnoj energiji nakon što je shvatila da obnovljivi izvori poput vetra i sunca izazivaju nestabilnost u elektroenergetskoj mreži jer zavise od vremenskih uslova.

„Suočili smo se sa veoma neprijatnom istinom - jednostavno nismo imali dovoljno kapaciteta da napajamo naše centre podataka, kako kratkoročno tako i dugoročno“, rekao je Golin na konferenciji koju je organizovao Institut za nuklearnu energiju u Njujorku.

Mask je dodao da Kina proizvodi znatno više električne energije nego SAD.

„Izgleda kao da kineska proizvodnja električne energije ide u orbitu, dok je američka poput prave linije“, slikovito je to opisao.

xAI trenutno koristi gasne turbine za napajanje svog data centra „Colossus“ u Memfisu. Ali ekološke grupe optužuju kompaniju da krši Zakon o čistom vazduhu i da koristi gasne turbine bez dozvola i bez tehnologije za ublažavanje emisija, iako su one „značajni izvori zagađenja vazduha“.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare