Bojana Savović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

U Pančevu se večeras održava druga tribina inicijative "ProGlas". Na tribini govore Gojko Božović, pesnik, književni kritičar, esejista i izdavač, Ivan Medenica, pozorišni kritičar, teatrolog i univerzitetski profesor, Bojana Savović, javna tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i Milena Božović, javna tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.

Gojko Božović rekao je na početku tribine da se društvo u Srbiji mora suočiti sa uzrocima krize u našoj zemlji, kao i da mora da odustane od mantre da su svi isti.

„Nijedan čovek ne može imati monopol na rešavanje krize pred kojom se naše društvo nalazi. Mi smo duboko svesni da nemamo odgovore na sva pitanja. Možda ne znamo ni sva pitanja koja su neophodna, ali znamo i najdublje verujemo da se ova zemlja ne sme pretvoriti u monolog jednog čoveka. I znamo da u krizi u kojoj se ovo društvo nalazi samo uključivanje najširih društvenih slojeva može učiniti da se ta kriza prevaziđe“, rekao je Božović.

On je istakao da svako od nas treba da se zapita kolika je naša odgovornost u ovoj krizi i da li društvo ide u dobrom pravcu.

Gojko Božović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

„Svako ko je elementarno odgovoran ne može reći da naše društvo ide u dobrom pravcu“, ocenio je Božović.

Ivan Medenica ocenio je da je razumljivo da u Srbiji postoji strah jer živimo u, kako je istakao, autoritarnom društvu.

Mnogi intelektualci su sebe doveli u situaciju autocenzure i autocenzura je rezultat društvene krize u našoj zemlji, istakao je on.

„Cenzura zakonski ne postoji u ovoj zemlji, ali postoji ta autocenzura, koja nije ništa manji problem. Ona je rezultat društvene klime. Niko sebe ne cenzuriše sam od sebe, već zato što oseća strah da će izgubiti poziciju ili egzistenciju. Osnovna stvar je osmeliti se, imati hrabrosti da se učine neki građanski gestovi, a jedan od tih gestova je izlazak na glasanje“, poručio je Ivan Medenica.

Ivan Medenica Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

On je istakao da posle majskih događaja ništa više nije isto u Srbiji i da su to pokazali i protesti.

„Kada dete ubije decu i kada ljudima zaista dogori, ljudi će izaći na ulicu bez obzira na političko opredeljenje“, rekao je on i podsetio da su protesti „Srbija protiv nasilja“ trajali tokom čitavog leta.

Medenica je istakao da nije tačno da je politička scena u Srbiji „previše razjedinjena“ i dodao da imamo ukrupnjavanje, kao u slučaju proevropske opozicije.

Ivan Medenica i Milena Božović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

On je naveo i da „nije tačno da su sve stara lica“ i dodao da ima „novih lica“ na političkoj sceni.

„Mislim da postoji jedan razlog za politički i društveni optimizam“, izjavio je Medenica.

Tužiteljka Bojana Savović je istakla da je „ProGlas“ primer zdravog razuma.

„To su pravo na slobodne institucije i slobodno izražavanje, to su naša ustavna prava i ne znam ko bi mogao da kaže da tu nešto nije u redu“, rekla je ona i podsetila da poslednjih dana nije bilo napada na sam tekst „ProGlasa“, već na ličnosti koje su stali iza ove inicijative.

Bojana Savović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Ona je istakla da se „žrtve neće pobuniti dok ne vide da njihova borba ima smisla“.

„Kada vam neko obesmišljava borbu, to je prvi korak kada pokušava da vas natera da ni ne pokušate da se borite. Koliko god da je teška situacija, ja imam potrebu da se borim. Meni je taj osećaj da nismo učesnici sopstvenog života poražavajući“, poručila je Savović.

„Bavljenje politikom znači da vas interesuje kakvo vam je zdravstvo i u kakvu školu idu deca. To je sve politika, nisu to političke stranke, to je ta zamena teza koja se vrši. Svakog normalnog čoveka interesuje u kakvom će društvu živeti“, dodala je ona.

Ona je istakla da je svaka borba važna.

„Kad tad će borba dovesti do uspeha, jedino što je sigurno da nećete uspeti ako pokušate da se borite“, poručila je Savović.

Bojana Savović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Ona je ocenila da je najveća zamka u koju društvo upada ta da će „jedna autoritarna ruka rešiti sve probleme“.

„Nema te jedne magične ruke. Dajte da se izborimo i da pozovemo ljude da se bave svojim poslom“, istakla je Savović.

Govoreći o borbi protiv trgovine narkoticima, Savović je navela da bi volela da vidi da „oduzimaju imovinu pravim narko dilerima“ i dodala da policija hapsi dilere zbog nekoliko pekatića droge.

„Što je dovoljno da se dokaže trgovina, ali koji su bez ikakve imovine. Tako jedan ima samo jednu paštetu u kući, a drugi priznaje da je prodavao drogu da bi isplatio dugove i prilaže bolničke račune svojih starih roditelja, a treći ima 18 ili 19 godina kaže da drogu prodaje da bi devojci kupio skupi sat. Imate klince i vidite potpuno nesvesnu decu koja kažu da je hteo devojci da kupi skup sat. I njima svima preti najmanje tri godine zatvora“, rekla je tužiteljka Savović.

Tužiteljka Milena Božović navela je da bi svaki intelektualac trebalo da doprinese traženju izlaza iz ovakvog stanja – stanja korupcije, nepotizma, represije…

Milena Božović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

„Ono se uostalom najviše pokazuje kroz porast nasilja i situaciju u pravosuđu, dodaje tužiteljka Božović.

„Ja sam bila ta koja je pokrenula peticiju za podršku smenjenih tužiteljki i mene je razočaralo kada su kolege strah nazvali principima, ako strah nazovete principima onda vi ne možete da se borite protiv tog straha. Koliko je tu demokratije kada sam ja pozvana na razgovor zbog toga što prikupljam potpise“, rekla je tužiteljka Milena Božović na večerašnjoj tribini.

Milena Božović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

„Zadatak je da kriminalce vratimo tamo gde pripadaju. Oni su nekada su bili podzemlje, a sada su nadzemlje, zidaju, grade, to su investitori, voze skupocena kola. Odakle novac, ko to gradi, ko to ima“, upitala je ona.

Nakon Pančeva, tribine „ProGlasa“ će biti održane i 17. novembra u Gornjem Milanovcu, kao i 20. novembra u Novom Sadu.

Podsetimo, prva tribina „ProGlasa“ održana je u Zrenjaninu, a na njoj su govorili Miodrag Majić, Miodrag Jovanović i glumci Svetlana Ceca Bojković i Dragan Bjelogrlić. Tu tribinu je obeležio i manji incident kada su na nju upali naprednjaci predvođeni Sašom Santovcem, koji obavlja funkciju zamenika gradonačelnika Zrenjanina.

Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Inače, iza inicijative „ProGlas“ su stali Ljubomir Simović, prof. dr Vladimir Kostić, prof. dr Ivanka Popović, Miodrag Majić, prof. dr Miodrag Jovanović, Dragan Bjelogrlić, prof. dr Vladica Cvetković, Svetlana Bojković, Gojko Božović, Srdan Golubović, Biljana Stepanović, prof. dr Filip Ejdus, prof. dr Tamara Džamonja Ignjatović, i Petar Peca Popović.

Za manje od nedelju dana, više od 100.000 ljudi potpisalo je „ProGlas“.

Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Inicijativu možete potpisati na sajtu inicijative proglas.co.rs.

***
BONUS VIDEO – Zamenik gradonačelnika Zrenjanina sa naprednjacima upao na tribinu ProGlasa, građani ih izviždali

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar