Oglas
Skupština Srbije počinje danas prvu vanrednu sednicu na čijem je dnevnom redu ukupno 60 tačaka. Među njima je i Predlog odluke o usvajanju Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Sednica Skupštine Srbije završena je oko 18.08.
Sednica će biti nastavljena sutra sa početkom u 10 časova.
Dok je predsednik stranke SRCE Zdravko Ponoš govorio čula su se dobacivanja poslanika vladajuće većine.
"Utišajte ovaj zoološki vrt", rekao je Ponoš predsednici Skupštine Ani Brnabić.
"Izvinite, da li ste Vi to rekli zoološki vrt? Vi ste to rekli? Dobro, ja Vam izričem opomenu", izjavila je Brnabić.
"Ko Vam je dozvolio da mi upadate u reč? Niste primetili kišnu glistu", upitao je Ponoš aludirajući na uvrede koje su mu uputili poslanici vladajuće većine.
"Nisam mislila da se kišna glista odnosi na Vas, Vi ste se prepoznali u kišnoj glisti", odgovorila je Brnabić.
"Cenim Vaš pokušaj da budete duhoviti na ovaj tužni skup koji je posvećen zaduživanju", poručio je Ponoš Ani Brnabić.
Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac i šef poslaničke grupe ove stranke u Skupštini Srbije rekao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zloupotrebio patriotizam, rekavši da deklaracija koja se nalazi na dnevnom redu promoviše srednjevekovni rezon - "država je sve, a pojedinac je ništa".
"Ovo vam je klasičan primer Teorije državnog razloga koji su pre svega Nikola Makjaveli i Frančesko Gvičardini ustavnovili. Državnim razlogom se legitimiše država nasilja i svaka zloupotreba vlasti. Makjaveli je takođe rekao: 'Ako vladara optužuju činjenice, opravdava ga rezultat'. Dakle, sve, počevši od imovine, duše i samog života je vlasništvo te države", rekao je Lutovac.
On je istakao da je Deklaracija vrsta dimne zavese iza koje se kriju litijum, Kosovo i zaduživanje.
"Eksperti su naveli sa kojim opasnostima se suočavamo ako eksploatišemo litijum, a postoji politički razloz koji sve te opasnosti uvećava, a to je korumpirana vlast koja radi protiv javnog interesa. Litijum nije niti prečica, niti prepreka za ulazak u Evropsku uniju", istakao je Lutovac.
Marinika Tepić obratila se predsedavajući Ani Brnabić sa molbom da u "najmanju ruku obavi konsultacije" sa ministarkom Dubravkom Đedović Handanović.
"Ona ovde viče na poslanike. Podvriskuje na nas. Ne znam da li ovo predstavlja neku njenu inicijaciju za članstvo u SNS. Molim vas da to ne dozvolite", rekla je Tepić.
Đedović Handanović o strategiji upravljanja mineralnim resursima
Ministarka Dubravka Đedović Handanović dobila je ponovo reč i rekla da za 40 rešenja za istraživanje litijuma, koja su izdata od 2003. do 2012. godine nije postojala strategija upravljanja mineralnim resursima.
"Mi smo je pokrenuli, radi je 50 profesora sa različitih fakulteta, i da, želimo da dođemo do najbolje strategije, zato što nam to treba, zato što želimo da razvijamo našu zemlju i naše mineralne resurse", rekla je ona.
Dubravka Đedović je optužila poslanike da "lažu i da govore gluposti" kad govore o projektu "Jadar".
"Pričate o stvarima koje ne razumete", rekla je ona.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da je budžet Srbije stabilan i da ne postoje dugovanja ni za subvenicije, ni kada je povraćaj PDV-a u pitanju.
"Svaki dinar isplaćujemo u dan, kako je i obećano, kako je po zakonu, i to je razlika između Vlade Srbije danas, u odnosu na onu koja je bila pre 12, 13, 14 godina". rekao je Mali.
Jelena Pavlović, narodna poslanica iz Mi snaga naroda rekla je da se danas održava jedna od najbintijih sednica Skupštine Srbije i da se na dnevnim redu nalazi zaduživanje za oko milijardu evra, s tim da se za većinu kredita predviđa grejs period od dve do tri godine.
"Odlučeno je da se o svemu odlučuje zajedno, što znači da imamo ukupno 20 minuta da se izjasnimo na 60 tačaka i desam minuta dodatnih. To ne da nije korektno, već je to direktno preuzimanje vlasti", istakla je ona, a prenosi N1.
"Ovo je najjeziviji dnevni red i ovo što je na dnevnom redu ne bi smelo biti usvojeno", rekla je Jelena Pavlović.
RTS je nazvala propagandnom mašinerijom, koja služi da nas ubedi kako Vlada radi odličan posao.
Pavlović je rekla da je Đedović Handanović dovedena u EPS da ga prepusti prodaji stranim investicionim fondovima.
"EPS više nije javno preduzeće, a njegov osnivač je Dubravka Đedović Handanović", rekla je narodna poslanica.
Narodni poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta nazvao je naprednjake kleptomani, rekavši da su od politike napravili "politiku crvenih fenjera".
"Vi ste kleptomani. Gde ste sakrili potpise? Vaš predsednik Vučić vodi politiku crvenih fenjera, od Srbije ste napravili javnu kuću u koju može da svrati bilo ko i da plati, dobije za šta je došao i da ide kući", rekao je Jovanović.
Čim je došla, Ana Brnabić je Aleksandru Jovanooviću Ćuti izrekla opomenu.
"Zbog sramotnog dobacivanja tokom obraćanja predsednika Vlade, a posebno po tački Deklaracije. Izdajnici govorite nekom drugom, to možete sebi u ogledalo da kažete. Izričem vam opomenu", rekla je Brnabić, na šta je Jovanović dobacio 'sram vas bilo'.
U skupštinsku salu stigla je i predsednica parlamenta Ana Brnabić.
Predsednik Vlade Miloš Vučević traži podršku nacionalnom programu Vlade.
"Ovo je program za naš spas, deklaracija za opstanak, kišobran pod koji svi treba da stanemo", rekao je Vučević govoreći o Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
U skupštinsku sali su ušli članovi Vlade. Među njima su Ivica Dačić, Dubravka Đedović Handanović, Aleksandar Martinović, Aleksandar Vulin... Tu je i Jorgovanka Tabaković, koja danas treba da bude ponovo izabrana za guvernerku Narodne banke.
Narodni poslanik Aleksandar Mirković iz SNS-a javio se za reč, a dok je govorio, Aleksandar Jovanović Ćuta opet je dobacivao, te je opomenut po treći put.
Potpredsednica SSP Marinika Tepić imal je nekoliko pitanja za predsednika republike Aleksandra Vučića i predsednicu Skupštine Anu Brnabić.
"Za Vučića. Rekli ste 2021. godine da ćete pitati narod o projektu jadar Rio Tinta i da će samo narod odlučiti. Pa kad ste to pitali narod? S kim ste to odlučili, kad niste s narodom? Umesto da pitate narod, vi se obračunavate sa građanima koji se protive rudniku Rio Tinta i to s pozicije predsednika države. Prozivate poimence građane koji u dolini Jadra žive, kao da vi tamo živite. Otkud vam ideja?", rekla je Tepić i ponovo tražila raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora po izbornim uslovima kakvi važe u Nemačkoj.
"Pitanja za Anu Brnabić. Zašto niste stavili na dnevni red raspravu o rudarenju litijuma nego sami sa sobom vičete po holu Skupštine, svađate se s građanima i novinarima? Kakva ste vi to predsednica Narodne Skupštine koja se opet ponaša kao džiber? Na šta to liči? Zašto niste pokrenuli raspravu ovde s nama pa da kažemo kako stvari stoje? Ili mislite da ste baš vi bolji od Irene Vujović koja ne bi umela da pročita ni ono što joj napišu? Jer je ona za ovu temu zadužena, a ne vi. Otkud vam pravo da kao predsednica Skupštine prozivate, takođe, poimence građane koji ne žele rudnik litijuma u svom dvorištu? Otkud vam pravo da iz Jovankine vile vodite hajku protiv građana ove zemlje koji ne daju svoje", rekla je Tepić.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Đorđe Stanković podsetio je da je u Nišu, u opštini Medijana, opozicija formirala vlast. On kaže da Niš pokazuje da promene dolaze sa juga i da je to samo početak, te da će u narednom periodu doći do promena i u drugim opštinama u Srbiji.
Stanković je želeo da postavi i neka pitanja u veezi, kako on kaže, pokradene pobede opozicije u Nišu.
"Da li imamo pravnu državu? U Nišu se pokazalo da ih nemamo. Da li imamo zakone i da li ih primenjujemo? Zakone imamo, ali ih ne primenjujemo. Kome služe sudije? Partiji ili zakonu Republike Srbije. S obzirom da su sudije Višeg suda u Nišu primenile zakone SNS. Oni su pobedu čistu kao suza prepustili SNS. Niš će ostati slobodan grad", rekao je Stanković.
Zamenica predsednika Demokratske stranke Dragana Rakić pokazala je fotografiju od 2. jula 2017. na kojoj je Ana Brnabić zajedno sa zvaničnicima kompanije Rio Tinto i Aleksandrom Jovanovićem iz SPS, i upitala kako je onda moguće da su dokumenti u litijumu potpisani u vreme bivše vlasti DS.
"Spremate se da uništite najveće rezerve pijaće vode u Evropi, a niste u stanju da obezbedite pijaću vodu u Zrenjaninu. I danas pola Srbije ima nestašicu vode na plus 40 stepeni", rekla je Rakić.
Aleksandar Jovanović Ćuta uporno postavlja pitanje gde je Ana Brnabić i zašto Snežana Paunović iz SPS vodi sednicu.
"Kolega Jovanoviću, unosite nemir od početka sednice. Biću prinuđena da upotrebim kaznenu politiku ako nastavite ovim tempom. Ljubazno vas molim, ostavite kolege da postave poslaničko pitanje", odgovorila mu je Paunović.
Poslanik Zeleno-levog poslaničkog kluba Robert Kozma upitao je kako je moguće da na današnjem dnevnom redu Skupštine nije iskopavanje litijuma i rizici koje ovo iskopavanje donosi.
"Još pre dve i po godine 38.000 građana obratilo se Narodnom inicijativom da se u ovoj Skupštini donese Zakon o zabrani iskopavanja litijuma i bora u Srbiji. Nju su podržali bojni profesori, stručna javnost, akademici... Ova inicijativa je ukradena i nikad se o njoj nije raspravljalo. Zato pitanje Ani Brnabić - koji je status Narodne inicijative? ZLF zahteva da se organizuje zasebna sednica o ovoj inicijativi, kako je predviđeno zakonom. Podneli smo dve krivične prijave protiv prethodnih predsednika Skupštine zbog skrivanja ove inicijative, da li je potrebno da i protiv sadašnje predsednice podnesemo krivičnu prijavu da uradi ono što je dužna da uradi? Inicijativa je primljena na pisarnicu, a onda joj se gubi svaki trag", rekao je Kozma.
Poslanik Ekološkog ustanka Goran Petković kaže da ima dva pitanja za predsednika Ustavnog suda.
"Zašto nije rešeno po Inicijativi za ocenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o planu posebne namene Jadar koja je podneta još 2020. godine? Drugo pitanje zašto nije rešeno po Inicijativi za ocenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji? Pitanje za Ministarstvo ssaobraćaja i građevinarstva - kako može da bude usvojen Prostorni plan posebne namene nekog područja a da prethodno nije usvojen Zakon o prostornom planu Republike Srbije do 2035? Za ministra pitanje... Mi smo kao poslanička grupa 15. marta uputili poslaničko pitanje sa zahtevom za dostavljanje Memoranduma o razumevanju sa američkom of šor kompanijom? Zašto se krijete ministre?", uputao je Petković, a zatim se nadovezao Aleksandar Jovanović Ćuta:
"Gde je Vesić? Nek se javi kad dođe".
Druga tačka dnevnog reda od ukupno 60 jeste poskupljenje pretplate za javni servis, a poslanici će razmatrati i izmene Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, kao i Zakona o platnim uslugama i nekoliko zakona o zaduživanju.
Predlog deklaracije je 8. juna 2024. godine u Beogradu proglasio Svesrpski sabor naroda Srbije i Republike Srpske.
Dokumentom je predviđeno da će deklaracija, nakon usvajanja na Svesrpskom saboru, biti ponuđena na usvajanje Skupštini Srbije i Skupštini RS kako bi se obezbedila njena puna primena u Srbiji i RS. Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Deklaraciju 2. jula dvotrećinskom većinom.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare