Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs

Na vest o smrti oca jednog od rukovodilaca srpske policije, koji je podlegao povredama nakon saobraćajne nesreće čiji je vinovnik jedan od pripadnika obezbeđenja Milana Radoičića i njegov saučesnik u organizovanju napada u Banjskoj, iz MUP je stigla znakovita tišina.

I uopšte, u MUP poslednjih sedam meseci kolektivno rastu podočnjaci od spavanja nad urgnetnim predmetima. Srećom, ne vide se toliko, jer su im oči – ili barem jedno oko – konstantno zatvoreni. Ipak, inspektore, načelnike i obične policajce ništa neće spasiti od ogromnog poniženja koje im politički rukovodioci spremaju i koje uveliko sprovode.

Bile bi to muke po Ivici samo da Ivica nije saučesnik u tim mukama. Najteži predmeti trenutno su, po svemu sudeći: zvučni top, Generalštab, kordoni na protestima. U pvrom od tri pomenuta, još je sveža u sećanju sprdnja koju je ministar organizovao u procesu pronalaženja uređaja koji nije smeo da ima, a čije je „agregatno“ stanje uspeo da promeni triput u dva dana: prvo je rekao da ga nemamo, potom da ga imamo ali da je neraspakovan, i na kraju da ga imamo i da je raspakovan, ali da ga nismo koristili. Ovo glupiranje Ivice Dačića, čoveka skromnih moralnih ali sasvim solidnih intelektualnih i političkih kapaciteta, izgleda tako da se može objasniti samo ili kao strategija „nemojte njega, on je bolestan“ ili kao sabotaža iznutra. Kako god, pravdu ne sme izbeći ni u jednom slučaju.

Na slučaju Generalštab ta se saboraža belodano pokazala. Bio je to jedan od retkih slučajeva u kojima je policija zaista odbila da postupa po nalogu tužilaštva – a koji je stigao do javnosti. „Nova“ je o njemu izvestila i tražila odgovornost „bundžija“ – jer, valjda nismo toliki divlji zapad da sad inspektor iz SBPOK može samostalno da odluči koga će da hapsi – ali je Ivica ponovo zabio glavu u pesak i pomolio se Bogu da će to proći mimo njega. Neće, tužioci baš ne vole kad im se dezavuiše istraga.

Protest u Kuli Foto: N1

Konačno, ovi stalni protesti koji drmaju Srbiju evo sedam meseci, od početka nose sa sobom žrtve i „žrtve“. Karijere se ruše pred kordonima policije postavljenim ispred sudova, skupština i prostorija SNS: poslednja u nizu je ona policajca iz Futoga, koji se izgleda drznuo da hapsi pogrešnog. Pao je i novosadski načelnik (nije neka šteta, prethodno je bar pet puta trebalo da bude smenjen), a zbog ubistva svedoka u Boru i sakaćenju demonstranta u Novom Sadu tek će padati.

Sad malo o sramoti.

Kad mnogo dugo ćutite o progonu onih koji u policiji rade časno i po zakonu, taj bumerang na kraju stigne i do svih ostalih, u elipsi koja kosi sve pred sobom. U prevodu, kad prećutite progon Katarine Petrović i šikaniranje inspektora koji su otkrili Jovanjicu, onda neka vas ne čudi sprdnja sa zvučnim topom ili muk na vest o smrti najbližih srodnika, ubijenih razobručenom bahatošću ljudi koji žive mimo zakona u Srbiji.

Svako prekoračenje sile dovešće, pre ili kasnije, do trpljenja sile; svako odbijanje hapšenja dovešće, pre ili kasnije, do privođenja u MUP; svaki progon savesnih službenika dovešće, pre ili kasnije, do postavljanja najgorih na čelne pozicije. Tako to biva i u životu, a kamo li u srpskoj policiji.

Problem je što sad ti problemi ne mogu pod tepih: studenti tresu i tepihe i ćilime javno po trgovima i ulicama, a to gledaju i Evropa i svet. Nema mesta za skrivanje osim pod suknju predsednika Vučića, a tamo je puno toliko da preliva i sve je skuplje da se uđe. Predsednik, vidimo, traži totalnu, pasju lojalnost i pendreke na sunce: tako ja čitam packu delovima policije koji nisu učestvovali u totalnoj represiji, pa su za kaznu prokazani kao antidržavni element. Između te dve prese – Vučićeve i narodne – normalnom policajcu bi bilo najpametnije da se drži zakona. U ime naroda sude sudovi, ne u ime Vučića.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare