Gostujući u novoj epizodi emisije "PopTok" koja se emituje na portalu Nova.rs, popularni i voljeni voditelj Zoran Kesić, pored priče o svojoj priredbi, protestima, REM-u, vlasti i opoziji, podelio je sa nama i pet važnih ljudskih lekcija koje bismo trebali da usvojimo - ako ni zbog čega drugog, onda zbog sebe, jer sebi najviše dugujemo slobodan i ispunjen život bez predrasuda.
Letovanje u Hrvatskoj – najlepšem primorju
Na samom kraju razgovora, na pitanje voditelja Pera Jovovića da li će i ovo leto provesti na hrvatskom primorju kao i prethodnih godina, Kesić se uhvatio za glavu.
„Pa gde baš to, Pero, znaš da su ljudi osetljivi na Hrvatsku“, našalio se kroz smeh.
„Nikako ne smemo da kažemo da je Hrvatsko primorje najlepše. Grčka ostrva su divna, ali nemam tamo taj šmek, taj miris zimzelenog, taj zvr – zvr u krošnjama, nemam ni tu zezanciju sa ugostiteljima. Ja sam za Grka možda Poljak, možda Čeh, neko ko će ostaviti pare. Ali, kod Hrvata uz delicije dobijam i zafrkanciju. Pogotovo gde idem. Beograđani, Zagrepčani, Istrijani – pa onda se udružujemo jedni protiv drugih. Toga nemam u Grčkoj. Obožavam Crnu Goru, ali toga nema, obožavam moje Rose. Slovenije nema ni more, šta ću tamo, u Italiji idiotsko more“, rekao je Kesić u „PopTok-u“.
„Deca su mi proplivala u Hrvatskom. I šta sada? Je l sam manje Srbin zbog toga? Ma ajde bre, idite u Bugarsku na more“, rekao je on kroz smeh.
Nisi manje heteroseksualac i Srbin ako tvoji LGBT sugrađani imaju jednaka prava
U jednom trenutku epizode pričao je o aktuelnim temama u Srbiji, a tokom vožnje Beogradom, dotakli smo se EuroPrajda i Zakona o istopolnim partnerstvima koji je „u fioci“ odlukom predsednika. Kesić, koji je i ranije podržavao LGBTQ+ populaciju, ponovo je izneo jasan stav dajući analizu „lažnih patriota“ i onih kojima ljudska prava smetaju.
Prisetio se prvog pokušaja gej parade 2001. godine, godinu dana nakon Petog oktobra.
„Znaš kako, dok su bili ovi žuti na vlasti, gej parade nije ni bilo. Bilo je fino krvi. Sećam se da sam 2001. godine snimao pokušaj parade. Ja sam osetljiv na krv, svoju, ali tuđu mogu da gledam koliko hoćeš. Hoću reći, snimao sam pokušaj prve parade, navijače, sve, dobijao sam batine od policije koja je rasterivala navijače. To je bilo godinu dana posle petog oktobra“, rekao je Kesić u emisiji „PopTok“.
Kada je reč o LGBT populaciji i Zakonu o istopolnim partnerstvima, Kesić navodi da je protivljenje ljudskim pravima zapravo odraz lošeg standarda.
„Jak je odijum ovde protiv LGBT populacije, ali mislim da je to deo lošeg standarda. Čovek koji je sređen, ima perspektivu, planove, sigurnost, neće imati potrebu da se divi velikim srpstvom, hrvatskom, bošnjačstvom, ili šta … već će biti čovek koji radi i zarađuje za svoju decu. Šta mu ostaje ako mu oduzmeš i pare i perspektivu i deca će mu otići, ako je duboko nesrećan – ostavi mu bar nešto. To da je Srbin i heteroseksualan, to mu niko ne može oduzeti“, rekao je Kesić u novoj epizodi „PopTok-a“.
„I onda vidiš pedere i lezbejke koji žele da šetaju, to ga buni, on u njima vidi način da se istakne i potvrdi heteroseksualstvo, nemoj mi bar to oduzeti. I onda – Ja sam Srbin, pa ja sam bre veći Srbin od tebe, pa šta? Oženjen sam, ne smetaju mi pederi i lezbejke, nisam nikada imao problem s njima, čak ih i poštujem“, rekao je Kesić u emisiji.
Pipni me – uzvratiću ti ili ću zvati u pomoć
Govoreći o svojoj emisiji „24 minuta“ i radu na prethodnim televizijama, Zoran Kesić je rekao da su on i njegova ekipa u startu postavili jasne granice.
„Pipni me – uzvratiću ti, ili ću zvati u pomoć“, rekao je Kesić.
Kaže i da ih je humor spasao od cenzure i sklanjanja emisije sa TV programa.
„Mi smo se rano uspostavili kao oaza, ne dirajte nas, jer nećemo biti žrtva silovanja koja će ćutati zbog srama u svom komšiluku i selu šta joj je urađeno, al’ da ne pukne bruka, ja ću da ćutim. Neću da ćutim. Pipni me – uzvratiću ti, ili ću zvati u pomoć. Olakšavajuća okolnost je taj humor, jer mi jesmo satirična – humoristička emisija, e što koristimo humor kao sredstvo da dođemo do gledalaca i što ono što želimo da kažemo uvijamo u humor, to je naša sposobnost. Ali, taj nas je humor i spasio. Jer, ako si uveren u svoju nadmoć, zar ćeš pokazati da te jedna zabavna, klovnovska emisija pogađa? Pa nećeš. Humor nas je spasio, njemu hvala“, rekao je Kesić.
Mi smo ti koji biraju i smenjuju vlast
Na pitanje da li je humor postao jedino sredstvo borbe protiv današnje vlaste, Kesić je rekao da to čuje često, ali da bi takva teza bila veoma problematična za sve nas u Srbiji.
„To je pitanje koje se često postavlja, koliko mi imponuje, jer znači da dobro radim to što radim, toliko je tragično za nas kao građane. Ako je humor poslednji bastion slobode, šta je sa građaninom? Šta se sa njegovom spremnošću da izađe na ulicu i da vikne, ja sam brate građanin? Je l smo ostali samo mi Kesići, Ivanovići, satiričari? Ne bismo trebali da budemo mi poslednji bastion, već građanin. Da se samoorganizuje i izađe na ulicu, da se oglasi što glasnije moguće i da pritisne vlast. Kad god se to desilo, vlast se povukla, znači može“, rekao je Kesić u novom „PopTok-u“.
„Ali to je atrofiralo, sistemtski smo ubijeni u pojam da smo mali i da od nas ništa ne zavisi. Nisu oni veliki, mi smo veliki, od nas zavisi. Ovo je poziv na svest da ako živiš u ovom gradu, u ovoj zemlji i ako ti je stalo do toga da tvoja deca ostanu u ovoj zemlji, mrdni dupe, izaži uradi nešto“, rekao je Kesić u novoj epizodi „PopTok-a“.
BONUS VIDEO: PopTok sa Senidah
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare