Oglas

Cypriot President Nikos Christodoulides visits Jagiellonian University in Krakow
Nikos Christodoulides Foto: EPA-EFE/LUKASZ GAGULSKI
Nikos Christodoulides Foto: EPA-EFE/LUKASZ GAGULSKI

Predsednik Kipra dao intrigantnu izjavu: „Iran je zatražio da prenesem određene poruke Izraelu“

15. jun. 2025. 15:03

Iran je zatražio od Kipra da prenese „određene poruke“ Izraelu, izjavio je u nedelju kiparski predsednik Nikos Hristodulidis, dodajući da očekuje da će kasnije tokom dana razgovarati sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.

Oglas

Nije otkrio od koga su poruke došle niti o čemu se radi, iako dolaze nakon što je kiparski ministar spoljnih poslova u petak uveče razgovarao sa svojim iranskim kolegom.

Hristodulidis je izrazio nezadovoljstvo, kako je rekao, sporom reakcijom Evropske unije na krizu na Bliskom istoku.

Kipar je, dodao je, zatražio vanredni sastanak ministara spoljnih poslova EU.

„EU ne može tvrditi da ima geopolitičku ulogu, a da pritom samo posmatra sve ove događaje i ne sazove bar sednicu Saveta za spoljne poslove“, rekao je novinarima.

Kipar je ponudio pomoć u evakuaciji državljana trećih zemalja iz regiona i pozvao sve strane da se uzdrže od daljeg zaoštravanja sukoba.

Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči u nedelju je signalizirao spremnost Irana da obustavi raketne napade na Izrael, rekavši da se ti napadi sprovode isključivo u samoodbrani.

„Ako agresija prestane, prestaće i naš odgovor“, rekao je Aragči tokom obraćanja stranim ambasadorima u Teheranu.

Takođe je izrazio žaljenje zbog otkazivanja nuklearnih pregovora sa Sjedinjenim Državama, koji su bili planirani za nedelju u Omanu.

„Danas je trebalo da predstavimo sopstveni predlog za nuklearni sporazum sa SAD, koji je mogao da otvori put ka dogovoru“, rekao je, ističući da se Izrael protivio tome.

Sve o sukobu Irana i Izraela možete čitati u našem BLOGU.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare