Jakov Milatovic ministar ekonomskog razvoja Crne gore
Jakov Milatović ministar ekonomskog razvoja Crne gore Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Nosilac liste pokreta "Evropa sad" Jakov Milatović najavio je danas da će najverovatnije do kraja sedmice Demokratskom frontu, Demokratama i Građanskom pokretu URA poslati zvaničan poziv za početak pregovora o formiranju vlasti u glavnom gradu.

Milatović je Televiziji Vijesti, nakon jučerašnjih lokalnih izbora koji su označili kraj vladavine Demokratske partije socijalista (DPS) u Podgorici nakon 24 godine, rekao da veruje u brz i kvalitetan dogovor posle kojeg bi postao novi gradonačelnik.

„Ovde mislim na DF, na Demokrate, a iako možemo da vršimo vlast u Podgorici bez URE, moj stav će biti da treba i tu partiju da pozovemo u pregovore o vlasti. Poslaćemo, verovatno, do kraja sedmice pozive za pregovore, tako da bi oni trebalo da počnu od naredne sedmice, dok se naprave i pregovarački timovi. Mislim da je ovo istorijska pobeda u Podgorici i celoj Crnoj Gori, da je konačno DPS otišao u političku prošlost“, rekao je on.

Gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković preuzeo je odgovornost za lošiji rezultat i poručio da neće ni na koji način blokirati formiranje nove vlasti u Podgorici.

„Odgovornost je isključivo moja. Ja kao nosilac liste, i svi mi smo očekivali da će ljudi na drugačiji način vrednovati naš dosadašnji učinak. Ja ću biti gradonačelnik do izbora novog“, rekao je Vuković.

Milatović je uveren da to neće trajati dugo i da će gradska uprava biti konstituisana što pre, i sprovedena revizija svega urađenog u „nelegalnom prethodnom šestomesečnom mandatu“, a istakao je da želi da bude gradonačelnik svih građana u Podgorici i da taj grad „nikada više ne bude deljen na poziciona i opoziciona naselja“.

Saradnik u nastavi na Fakultetu političkih nauka Nemanja Stankov je kazao da je dobar rezultat pokreta Evropa sad na lokalnim izborima u Podgorici iznenađujući i oni su najveći pobednici ovog izbornog ciklusa.

Stankov je za podgoričku TV E kazao da je obećanje Evrope sad za prosečnu platu od 1.000 evra iskorišćeno za ovu kampanju, a da nema nikakve veze sa lokalnim izborima, jer je to u nadležnosti izvršne vlasti.

„Ako uzmemo u obzir delovanje Jakova Milatovića i Milojka Spajića tokom mandata kao ministara, onda možemo da vidimo izrazito desničarske elemente, ali kroz pokret Evropa sad su se fokusirali na ekonomiju, u tom smislu ne bi trebalo da su desni već levi politički pokret. Ta rešenja su na fonu povećanja socijalne pravde. Drugo pitanje je jesu li njihova rešenja ekonomski održiva. Mislim da već sada imamo neke indikacije da ona to nisu“, dodao je Stankov.

On je rekao da su pored velike koalicije „Svi za naš grad“, koja nije uspela da osvoji vlast, Demokrate najviše podbacile na izborima u Podgorici, a da je Demokratski front ostvario prilično dobar rezultat, kada se uzmu u obzir i ostale opštine.

„Rezultat koalicije Svi za naš grad, u ovom trenutku jeste najviše što je bilo moguće. Postavlja se pitanje koje su okolnosti dovele do takve situacije. Ovo je prvi put da imamo kampanju vezanu za lokalna pitanja, u tom smislu je dobro da nacionalne teme nisu bile u fokusu. Ipak, možemo postaviti pitanje da li su ljudi glasali za takve stvari ili su nacionalna pitanja prevagnula“, kazao je on.

Stankov je ipak mišljenja da ovo nije najveći rezultat koji procrnogorska opcija može ostvariti na nivou Crne Gore, dok Prelević ne misli da je dobar potez što je taj blok izašao ujedinjen na izbore.

Kada je reč o formiranju vlasti u Podgorici i ostalim opštinama gde su održani izbori, sagovornici su saglasni da će taj proces biti dug i nimalo jednostavan.

„Prvo ćemo da vidimo kako će pregovori da teku, ali ako imamo dve prethodne vlade i nekoliko razgovora oko rekonstrukcije, onda nam je jasno da se ovi subjekti ranije nisu mogli dogovoriti oko bazičnih stvari. Ne vidim da će ići glatko u Podgorici. Mislim da će Evropa sad insistirati na poziciji gradonačelnika, ali ne mislim da ćemo skoro da saznamo kako će da izgleda lokalna samouprava na nivou Glavnog grada“, naveo je Stankov.

Demokratska partija socijalista je nakon više od dve decenije izgubila lokalnu vlast u Podgorici, pokazuju preliminarni rezultati lokalnih izbora u glavnom gradu. DPS će sa partnerima ostati na vlasti u Bijelom Polju, Baru u Plavu, dok je izgubio vlast u Pljevljima, Žabljaku, Danilovgradu, Kolašinu, Zeti.

Kao i u slučaju Podgorice, DPS je u nekoliko gradova pojedinačno osvojio najviše mandata, ali zbog nedostaka postizbornog koalicionog kapaciteta, vlast će formirati njihovi politički protivnici.

Najveće iznenađenje izbora u Podgorici je pokret „Evropa sad“ koja je sa osvojenih 21,5 odsto u Podgorici najavila da će imati budućeg gradonačelnika u glavnom gradu, a da u lokalnoj vlasti neće biti predstavnika DPS-a.

Taj pokret predvodi Jakov Milatović, bivši ministar u Vladi Zdravka Krivokapića. Oni su tvorci programa Evropa sad na osnovu kojeg je građanima povećana zarada i ukinuto obavezno plaćanje zdravstvenog osiguranja, što je već dovelo do nestašica u zdravstvenom sistemu.

*** 
BONUS VIDEO: Objavljeni konačni rezultati izbora u Podgorici: Opozicija potukla Mila Đukanovića

Komentari

Svi komentari (0)