"Odbijanje policije da postupa po nalogu tužilaštva u slučaju Generalštab je suprotno Zakonu o krivičnom postupku i Zakonu o policiji, tužilac je alfa i omega istrage, a policija je servis", objašnjava tužiteljka u peniziji Jasmina Paunović nakon što je portal Nova.rs otkrio da je policija najpre odbila da postupi po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal (JTOK) i uhapsi v.d. direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika Gorana Vasića.
Prema saznanjima portala Nova.rs SBPOK je odbio da postupi po nalogu JTOK i privede Gorana Vasića, v.d. direktora republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Vasić se tereti da je prekoračenjem granice svog službenog ovlašćenja izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja, u sticaju sa krivičnim delom falsifikovanje službene isprave, na taj način što je falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra Generalštaba.
Nije poznato zbog čega se policija najpre oglušila da izvrši nalog tužilaštva, a po mišljenju tužiteljke u penziji Jasmine Paunović, to je vrlo uznemirujući postupak.
„Složila bih se sa kolegom Miodragom Majićem da ovakav postupak policije vodi ka sunovratu. Vi zaobilazite svoje obaveze, ne odgovarate na njih već ne znam na koga se pozivate u pravdanju svojih postupaka. Što se tiče načelnika SBPOK, na njegovoj strani stoji odgovornost za nepostupanje po nalogu tužilaštva. Koji je razlog, ne možemo da znamo. U slučaju da je razlog opravdan, u slučaju da okrivljeni nije bio dostupan, ako je bio van zemlje ili se čekalo da se odjednom uhapsi više osoba, to su jedine okolnosti koje mogu da opravdaju njegovo nepostupanje. Ali, da je to bio razlog, trebali su to da saopšte tužilaštvu, pisano ili usmeno, da ne mogu da postupaju iz opravdanih razloga“, objašnjava tužiteljka u penziji Jasmina Paunović.
Nakon što su iz policije odbili da postupaju po nalogu tužilaštva, kako saznaje portal Nova.rs održan je sastanak između pojedinih rukovodilaca MUP Srbije i predstavnika JTOK.
„Taj sastanak je održan da tužilaštvo vidi u čemu je problem i zašto se ne postupa. Šta je bilo na sastanku, možemo da nagađamo. Niko ne zna, ali pretpostavljam da je došlo do nekog kompromisa jer je uhapšeno jedno lice, a trebalo je da bude uhapšeno više osoba. Može da bude i deo taktike, da se vidi kakve će informacije dati uhapšena osoba i kako će njegovi eventualni saučesnici reagovati na to hapšenje. Ali, samo hapšenje nije kraj posla za tužilaštvo. Sada idu pitanja po čijem nalogu je osumnjičeni to uradio, zašto je to uradio? Ko mu je pomogao? Imate prethodnu direktorku koja je dala ostavku jer joj je naloženo da uradi nešto što je ona odbila. Iza toga odmah dovode v.d direktora koji je poslao Predlog o ukidanja statusa zaštićenog objekta zgradi Generalštaba. Dakle, postoji neki prećutni ili već kakav god, dogovor v.d. direktora sa Ministarstvom kulture. Tu je ta tanka veza između njega i Ministarstva kulture. Trebalo bi ispitati i upliv bivšeg ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića u to vreme. On se onoliko hvalio da je postignut dogovor za prodaju zgrade Generlaštaba. Nije ni on neko ko bi trebalo da bude zaobiđen“, kaže Paunović.
Tužiteljka Jasmina Paunović ističe da je tužilačka istraga kod nas uvedena 2013. godine. Po Zakonu o krivičnom postupku i Zakonu o policiji, tužilac je alfa i omega istrage dok je policija njegov servis.
„Bez obzira o kojoj policiji se radi, bio koja jedinica, uprava, odsek u toj hijerarhiskoj jedinici dužna je da sarađuje sa tužilaštvima i sprovodi naloge koje dobijaju od njh. Svako tužilaštvo ima svoje policijske ogranke, pa je tako JTOK upućen upravo na Službu za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK). Ukoliko je tužilac za organizovani kriminal podneo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja a neko to odbije iz policije, ide se na načelnika. On je dužan do postupi po nalogu tužilaštva, jer u predistražnom i istražnom postupku policija je servis prikupljanja dokaza. Ne može servis da odbije poslušnost nalogodavca. U tom slučaju imamo krivično delo zloupotrebe službenog položaja policajca koji nije postupio, u ovom slučaju to je načelnik SBPOK-a. On se, na neki način, odmetnuo i ne postupa po zakonu i ne postupa po nalogu tužilaštva, već po nalogu nekog drugog centra moći, nekog političkog centra moći „, objašnjava naša sagovornica.
Ukazuje na jednu bitnu činjenicu.
„Koliko sam informisana iz medija, Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (JTOK) je odavno počelo da postupa po nekoj anonimnoj krivičnoj prijavi u vezi falsifikovanja dokumenata u Zavodu za zaštitu spomenika kulture. Treba znati da je tužilac dužan da postupa identično i kada je potpisana krivična prijava i kada nije potpisana, jer u suštini nije ni važno ko je podnosilac. Suština je u sadržaju, da li je istinit ili ne. Pristupa se predistražnim radnjama, prikupljanju dokaza vezanim za sadržaj krivične prijave. Uradi se zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja prema nekom državnom organu, najčešće policiji na osnovu kojeg se prikupljaju informacije i dokazi na osnovu kojih tužilaštvo može da sporovde predistražne radnje. To je posebna faza i još nije krivični postupak“, navodi ona.
V.d. direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Goran Vasić uhapšen je 13. maja, po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal. Uhapšen je zbog postajanja sumnje da je u svojstvu službenog lica prekoračenjem granice svog službenog ovlašćenja i izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja u sticaju sa krivičnim delom falsifikovanje službene isprave.
On je, naime, bez konsultacije sa stručnim službama sačinio predlog o skidanju statusa zaštićenog kulturnog dobra zgradi Generalštaba.
On je potom taj predlog, preko Ministarstva kulture, prosledio Vladi Republike Srbije koja je Generalštabu ukinula status zaštićenog objekta. Time je omogućeno da se na tom mestu izgradi luksuzni hotel i kompleks stanova koji je trebalo da izgradi Džerald Kušner, zet američkog predsednika Donalda Trampa.
Podsetimo, o saznanjima da je policija najpre odbila da postupi po nalogu tužilaštva oglasio se i sudija Apelacionog suda u Beogradu, Miodrag Majić.
„Krajnje zabrinjavajuča tvrdnja. Ako je tačno da je policija odbila da postupi po nalogu tužilaštva sistem se i formalno raspao. U tom slučaju ustavni poredak zamenjen je vlašću otcepljenih delova drž. aparata. A to je predvorje anarhije. Hitno ispitati!“, napisao je sudija Miodrag Majić na društvenoj mreži X.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare