Oglas

1751109846-vidovdan_ordenje_28062025_0031-1024x693.jpg
Odlikovanja povodom Vidovdana, Patrik Drid Foto: A.K./ATAImages
Odlikovanja povodom Vidovdana, Patrik Drid Foto: A.K./ATAImages

Prvo poslao policiju na studente, a onda dobio milione iz budžeta: Privatnom institutu dekana Patrika Drida još jedna uplata od države

01. dec. 2025. 08:01

Dekan novosadskog Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Patrik Drid postao je poznat široj javnosti kada je čak dva puta pozivao policiju na svoje studente koji su blokirali fakultet. Nasilno je ušao u zgradu fakulteta, isekao žice na megafonu studenata, cepao njihove parole i transparente, a ubrzo je dobio nagradu zbog toga - funkciju u Fondu za nauku, orden od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a sada je njegov novoosnovani Institut za akademsko delovanje dobio uplatu od 15,1 milion dinara od Pokrajinskog sekretarijata.

Oglas

Krajem aprila dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Novom Sadu Patrik Drid iznenadio je svoje studente koji su u tom momentu boravili u blokiranoj zgradi fakulteta, tako što je upao i to ne sam - nego sa pripadnicima policije u punoj opremi za razbijanje demonstracija. Tada je na ulazu u zgradu povređeno više od 10 studenata i građana, zbog čega su akademci zatražili hitnu smenu Drida.

Stvar se završila time da je policija napustila zgradu DIF-a, dok je dekan, uz uvrede i polivanje vodom, sproveden do sanitetskog vozila. Iako su zvaničnici tvrdili da je on tom prilikom zadobio teške telesne povrede, vrlo brzo se pojavio u više emisija na prorežimskim televizijama. I vlast mu je bila zahvalna.

Krajem avgusta Patrik Drid je osnovao svoj Institut za akademsko delovanje. Kako je tada objavljeno, osnovna namera je "stvaranje prostora za razvoj nauke, obrazovanja i društveno-korisne aktivnosti, kroz multidisciplinarni pristup". Moglo se pretpostaviti da je to još jedna organizacija bliska vlasti koja će iz budžeta uskoro dobiti novac, a po osnovu nekog projekta.

Svega nekoliko meseci kasnije Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnosima sa verskim zajednicama dodeljuje Dridovom Institutu 15.120.000 dinara, odnosno 128.808 evra za potrebe sufinansiranja održavanja tri događaja: foruma "Jezik činjenica", projekta "Mostovi u sinagogi: Jevrejska i Romska kultura u dijalogu" i javnog foruma "Kulturno nasleđe u digitalnoj formi".

Kako je navedeno, Institutu za akademsko delovanje odobrena su ova novčana sredstva o sufinansiranju projekata, bez javnog konkursa, a uplata će se vršiti na podračun korisnika koji se vodi u Upravi za trezor.  Dalje piše i da je Institut  17. oktobra dostavio Sekretarijatu molbu za sufinansiranje ovog udruženja, a za realizaciju ova tri događaja.

1745836703-Beta-qdhnv4qj72-1024x683.jpg
Dekan Patrik Drid pravi selfi dok traje intervencija policije, Novi Sad intervencija policije ispred DIF-A Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC | Dekan Patrik Drid pravi selfi dok traje intervencija policije, Novi Sad intervencija policije ispred DIF-A Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Drid je pre ovih sredstava dobio 2 miliona dinara od Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.

Kao su istakle njegove kolege iz mreže "Slobodni univerzitet", radi se o novcu za projekat "Integracija fizičko-digitalnih igara za podsticanje fizičkog, kognitivnog i socijalno-emocionalnog razvoja dece predškolskog uzrasta", prijavljenom na Javnom konkursu za finansiranje inovativnih projekata u APV.

"Komisija koja je evaluirala projekte, predvođena bivšim dekanom Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje prof. dr Nebojšom Maksimovićem, dodelila je Dridovom projektu najviše ocene", navedeno je iz Slobodnog univerziteta.

I nije Patrik Drid dobio samo novac. Vlast u Srbiji je nagradila ovog dekana za izuzetnu hrabrost i upornost da uđe na blokirani fakultet, te je ubrzo dobio novu funkciju. Tako je poslednjeg dana juna Drid imenovan u Naučni savet Fonda za nauku Srbije.

Novi Sad, 29.07.2025. - Direktor Javnog vodoprivrednog preduzeca "Vode Vojvodine" Srdjan Kruzevic (L) i dekan Fakulteta sporta i fizickog vaspitanja (DIF) Patrik Drid prolaze ulicom u centru Novog Sada. (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC)
Srđan Kružević i Patrik Drid Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC | Srđan Kružević i Patrik Drid Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Jedan od uslova za članove tog saveta bio je iz koje naučne oblasti kandidat dolazi. Tako se navode: prirodno-matematičke, tehničko-tehnološke, medicinske, biotehničke, društvene i humanističke nauke. U Savet, koji odlučuje u kom pravcu ide nauka i šta će se finansirati i koji kontroliše izvođenje projekata, ulazi i član na predlog Srpske akademije nauka i dva predstavnika privrede.

Patrik Drid je primljen kao "predstavnik naučne oblasti društvene nauke".

Optužen da opstruiše rad Senata

Profesor Drid je karijeru na fakultetu započeo 2002. godine, a od 2018. je redovni profesor na predmetu Borilački sportovi. U svojoj biografiji navodi da je osvajao brojne medalje u džudou i sambou na domaćim i međunarodnim takmičenjima.

Nakon promene vlasti u Vojvodini, na izborima održanim u aprilu 2016, postao je podsekretar u Pokrajinskom sekretarijatu za sport i omladinu.

Ubrzo je postavljen i za v.d. direktora Visoke poslovne škole strukovnih studija u Novom Sadu u koju je ušao u prisustvu policije.

1745838128-Beta-7dmn2fokzw-1024x683.jpg
Dekan Patrik Drid posle intervencija policije, Novi Sad intervencija policije ispred DIF-A Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC | Dekan Patrik Drid posle intervencija policije, Novi Sad intervencija policije ispred DIF-A Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

U februaru je Akademska mreža Slobodan univerzitet optužila Drida da opstruiše rad Senata Univerziteta ističući da je to zbog toga što je Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja dodeljena polovina sredstava sa konkursa Pokrajinske vlade.

I kolega i obezbeđenje

Interesantno je da je lik dekana DIF-a javnost zapazila krajem marta, kada je glumio obezbeđenje svom kolegi rektoru Dejanu Madiću.

Naime, novosadski rektor Madić koji vešto izbegava studente i kolege, viđen je krajem marta na kratko na svom matičnom fakultetu – Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja.

Iako su studenti u rekordnom roku došli do kancelarije u koju se zaključao, nisu uspeli da mu postave nijedno pitanje jer su ga profesori i dekan tog fakulteta Patrik Drid, glumeći obezbeđenje, izveli iz zgrade, pisala je tada Autonomija.info.

Novi Sad, DIF. Policija ispred DIF-a u Novom Sadu
Patrik Drid. Policija ispred DIF-a u Novom Sadu Foto: 021.rs | Patrik Drid. Policija ispred DIF-a u Novom Sadu Foto: 021.rs

Madića su spazili studenti i alarmirali kolege, koje su odmah u većem broju došle do Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja i u hodniku ispred kancelarije u kojoj je bio Madić tražili da on izađe da bi mu postavili pitanja. Vrata kancelarije su bila zaključana.

Oni su duvali u pištaljke i vikali rektora da izađe. Uzvikivali su „Izađi napolje“ i „Ko ne izađe, taj je ćaci“. Ubrzo je do te kancelarije došao dekan Fakulteta sporta Patrik Drid u pratnji nekoliko profesora. Oni su zamolili studente da se utišaju i pomere od vrata kancelarije, što su oni i učinili. Ispred studenata su stali profesori ovog fakulteta i tako im praktično onemogućili prolazak hodnikom i prilazak Madiću.

Drid je zatražio od studenata da ne duvaju više u pištaljke, jer ima "problema sa ušima, dakle zdravstveni problem" i ako budu proizvodili buku može da se onesvesti.

Orden od Vučića

Drid je 28. juna, na Vidovdan, dobio orden od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a krajem oktobra primio je Oktobarsku nagradu Grada Novog Sada, inače najviše gradsko priznanje, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo njegovih kolega.

"Oktobarska nagrada Grada Novog Sada, najviše gradsko priznanje, dodeljena je čoveku koji je trajno upisan u istoriju Univerziteta u Novom Sadu kao prvi dekan koji je na svoje studente pozvao policiju, i to dva puta i sasvim je jasno da dekan Patrik Drid ne zaslužuje ovu nagradu", saopštio je tada Slobodan univerzitet.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare