Oglas

2C6A5230~2_b
Zlatko Kokanović Foto:Zoran Mrđa/ FoNet
Zlatko Kokanović Foto:Zoran Mrđa/ FoNet

Javna rasprava samo za podobne: Dragani Đorđević zabranjen ulazak u PKS na javnu raspravu o strategiji upravljanja mineralnim bogatstvom

autor:
07. avg. 2025. 11:55

Aktivista Ne damo Jadar Nebojša Petković rekao je za FoNet da postoji pet spiskova prema kojima su "samo podobni" pušteni na raspravu, a da onim najstručnijima to nije dozvoljeno.

Oglas

Ispred Privredne komore Srbije (PKS) gde je najavljeno održanje javne rasprave o Strategiji o mineralnim sirovinama jutros su se okupili građani i ekološki aktivisti. Oni su pokušali da uđu u zgradu PKS kako bi prisustvovali javnoj raspravi, ali im Inteventna jedinica policije i nekoliko desetina pripadnika privatnog obezbeđenja Soko Group DOO nije dozvolila.

Članica odbora Srpske akademija nauka i umetnosti za životnu sredinu Dragana Đorđević rekla je danas da na javnu raspravu o nacrtu Strategije upravljanja mineralnim i drugim geološkim resursima Srbije nije puštena uprkos tome što je u utorak podnela zahtev na vreme.

1754553602-Ispred-privredne-komore-pred-javnu-raspravu-o-litijumu-070825-Foto-Amir-Hamzagic-14-1024x683.jpg
Ispred Privredne komore pred javnu raspravu o mineralnim resursima policija Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs | Ispred Privredne komore pred javnu raspravu o mineralnim resursima policija Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Dragana Đorđević kao predstavnica Instituta za hemiju htela je da iznese primedbe, ali da je njoj i tom odboru, kako je kazala za FoNet, rečeno da nema mesta.

Ona je navela da u Srbiji postoji 200 ugroženih podričja i da je danas na javnoj raspravi htela da kaže da tu ne sme biti bitniji profit od životne sredine.

Lider Ekološkog pokreta Aleksandar Jovanović rekao je da rasprava koja se odvija iza zatvorenih vrata nema nikakvog značaja i da se ne pitaju "Vučićeve lutkice" koje su okupile unutra, već građani.

1754557965-2C6A5188_855_b-1024x683.jpg
Aleksandar Jovanović Ćuta Foto:Zoran Mrđa/ FoNet | Aleksandar Jovanović Ćuta Foto:Zoran Mrđa/ FoNet

Jovanović jeza FoNet rekao da ukoliko se mehanizacija Rio Tinta pojavi u Nedeljicama, na hiljade građana treba da dođe i brani tu najplodniju zemlju Srbije.

Prema njegovim rečima, nije problem što on kao poslanik nije pušten na raspravu, već što je to onemogućeno onim ljudima koji treba da budu raseljeni sa prostora gde se planira rudarenje.

BONUS VIDEO: Kokanović ispred PKS: Ovo nije samo pitanje Jadra, već sele Srbije - oni ne kradu, počeli su da otimaju







Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare