Kristijano Ronaldo botoks
Foto: EPA-EFE/FILIPE AMORIM

Da vam je neko rekao pre 10 godina da će najplaćeniji sportista biti 40-godišnjak, verovatno biste prasnuli u smeh. Ipak, neverovatna dugovečnost vrhunskih igrača učinila je da lista izgleda vrlo, vrlo neobično.

Drugu godinu zaredom je najplaćeniji sportista planete Kristijano Ronaldo koji je samo u prošlog godini prihodovao 260 miliona dolara. Od toga je fudbaler Al Nasra od plate dobio 215 miliona, što je četiri puta više od primanja Stefa Karija na drugom mestu. Ipak, košarkaš Golden Stejt Voriorsa je ozbiljan novac zaradio od sponzora (čak 100 miliona dolara), pa je tako završio na drugom mestu na svetu.

PROČITAJTE JOŠ

Ove informacije je objavio „Sportico“, specijalizovani sajt koji se bavi ovakvim analizama, pa je napravio listu od 100 najplaćenijih sporista u 2024. godini. Cifre su neverovatno šarenolike, a obuhvataju osam različitih sportova i ukupno 27 nacionalnosti (što govori o tome kako je novac u sportu koncentrisan).

Gotovo svi igrači koji enormno prihoduju se nalaze na krajevima karijera, ali je ova lista zanimljiva i iz nekih drugih razloga. Na ovoj listi su uključene plate, svi bonusi i sponzorski ugovori i tako je sastavljena lista.

Krenimo redom. Nažalost, nema nijedne jedine žene na listi, što dovoljno govori o neravnopravnosti u zaradama. Koko Gof je najplaćenija sportistkinja (teniserka) na svetu sa 30,4 miliona dolara i nije uspela da stigne čak ni do Top 100. To govori da su muški sportisti, neopravdano, mnogo bolje plaćeni od koleginica.

Zanimljivo da u Top 100 nema ni najboljeg tenisera svih vremena. Da, Novak Đoković nije u Top 100 najplaćenijih sportista na planeti. Jedan od razloga je što je imao najslabiju sezonu od 2006. godine, pa nije prihodovao mnogo od samih turnira. Ipak, samo 17 odsto prihoda od ATP pripada igračima (naspram 61 odsto u Premijer ligi, primera radi), a to i objašnjava kako prvi reket planete Janik Siner, koji je imao istorijsku sezonu, zauzima tek 43. poziciju sa ukupno 52,3 miliona prihoda. Čak 25,3 je dobio od turnirskih nagrada, a ostatak od 27 miliona je prihodovao kroz ekskluzivne sponzorske saradnje. Od tenisera se u Top 100 nalazi još samo Karlos Alkaraz sa 40,4 miliona dolara. I to je to.

Foto: Belga / ddp USA / Profimedia

U Top 100 se nalazi čak 36 košarkaša (svi iz NBA) i ukupno su prihodovali 2,02 milijarde dolara, zatim asovi iz američkog fudbala (njih 22 su podelili 1,21 milijardi), a onda je tu i 12 fudbalera (1,11 milijardi), 11 bejzbol igrača (519 miliona), devet golfera (582 miliona), šest boksera (492 miliona) i po dva vozača (147 miliona braun) i dva tenisera (samo 93 miliona).

Otuda i ne čudi što Denver Nagetsi imaju čak trojicu od ukupno 100 najplaćenijih igrača na svetu u svim sportovima. Očekivano, na prvom mestu među njima je trostruki MVP Nikola Jokić koji je samo u 2024. godini zaradio 57,5 miliona dolara. Srpski centar se nalazi na 43. mestu na svetu u konkurenciji svih sportista i brani čast srpskih sportista na prestižnoj listi.

Otuda i ne čudi što Denver ima čak trojicu od ukupno 100 najplaćenijih igrača na svetu u svim sportovima. Očekivano na prvom mestu među njima je trostruki MVP Nikola Jokić koji je samo u 2024. godini zaradio 57,5 miliona dolara. Srpski centar se nalazi na 43. mestu na svetu u konkurenciji svih sportista.

Nikola Jokić
Foto: Imagn Images / ddp USA / Profimedia

Na 91. mestu se nalazi Džamal Marej sa 38,9 miliona dolara, a 98. poziciju zauzima Majkl Porter Džunior sa 37,7 miliona.

To ujedno i objašnjava zbog čega Denver nije imao dovoljno novca u budžetu da bi mogao da bude aktivan u trejd periodu.

Najplaćeniji po sportovima

1. Kristijano Ronaldo (fudbal) – 260 miliona dolara

2. Stef Kari (košarka) – 153,8

3. Tajson Fjuri (boks) – 147

10. Džon Ram (golf) – 105,8

12. Dak Preskot (američki fudbal) – 100,4

18. Maks Ferstapen (Formula 1) – 76

21. Šohei Ohtani (bejzbol) – 72,5

43. Janik Siner (tenis) – 52,3

Top 10 najplaćenijih na svetu u 2024. godini

1. Kristijano Ronaldo (fudbal) – 260 miliona dolara

2. Stef Kari (košarka) – 153,8

3. Tajson Fjuri (boks) – 147

4. Lionel Mesi (fudbal) – 135

5. Lebron Džejms (košarka) – 133,2

6. Nejmar (fudbal) – 133

7. Oleksandr Usik (boks) – 122

8. Karim Benzema (fudbal) – 116

9. Kilijan Mbape (fudbal) – 110

10. Džon Ram (golf) – 105,8

BONUS VIDEO Nova.rs u muzeju Intera i Milana

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar