Foto: Susanne Schleyer / akg-images / Profimedia/Promo

Značajno delo čuvenog italijanskog pisca i teoretičara književnosti Umberta Eka "Istorija lepote" upravo je objavila kuća Vulkan izdavaštvo.

Šta je lepota? Lepota nije nikada bila apsolutna i večna vrednost. Bila je fizička ili božanska, harmonična ili dionizijska, povezana sa monstruoznošću u srednjem veku i harmonijom nebeskih sfera u renesansi; dobijala oblik nečega teško odredivog u periodu romantizma, da bi se potom oblikovala kao veština, šala, citat tokom čitavog 20. veka.

Foto: Promo

Upravo polazeći od ovog pristupa, Umberto Eko je osmislio put koji ne prati trag uobičajene istorije umetnosti, niti istorije estetike, već ih koristi da bi revidirao celokupnu kulturu iz ikonografskog i književno-filozofskog ugla.

„Istorija lepote“ ostvarila je, napominju iz Vulkana, uspeh već nakon prvog izdanja 2004. godine.

Kroz bogat tekst ispunjen brojnim primerima uzvišenih umetničkih dela, poput slikarstva i skulpture, kao i dugim citatima iz dela poznatih pisaca i filozofa, Umberto Eko vodi čitaoce na putovanje kroz evoluciju shvatanja lepote. Osim kritičkog osvrta na kulturne norme i estetske vrednosti, ovo delo pruža čitaocima dublje razumevanje veza između lepote, filozofije i društvene dinamike.

Eko podseća na to da je lepota složen i višeslojan pojam koji odražava promene u toku vremena, ali koji istovremeno ima univerzalnu privlačnost koja prevazilazi sve epohe.

Umberto Eko Foto: Susanne Schleyer / akg-images / Profimedia

Književnik, filozof, lingvista, jedan od najznačajnijih mislilaca našeg vremena Umberto Eko, rođen 1932, tokom šezdesetih godina bio je jedan od predstavnika avangarde u italijanskoj kulturi.

Slavu je stekao romanom „Ime ruže“, za koji je dobio i nagradu Premio Strega. Ovaj roman preveden je na desetine jezika, a i ekranizovan je 1986. godine u istoimeni film u kojem je Šon Koneri tumačio glavnu ulogu.

Usledili su romani „Fukoovo klatno“, „Ostrvo dana pređašnjeg“, „Baudolino“, „Tajanstveni plamen kraljice Loane“, „Praško groblje“, a od ilustrovanih Ekovih izdanja najpoznatija su „Istorija lepote“ i „Istorija ružnoće“.

Umberto Eko preminuo je februara 2016. u 84. godini, a uskoro će se u prodaji, kako najavljuju iz Vulkana, naći i „Istorija ružnoće“, još jedno kapitalno delo velikog italijanskog pisca i teoretičara književnosti.

Bonus video: Stazama vrhunskih pisaca i pesnika

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar