Dok se ukrajinska vojska i građani bore protiv ruskih trupa koje napreduju, zemlja je otvorila novi front koristeći tehnološku ekspertizu da prikupi podršku Silicijumske doline doline i drugih tehnoloških giganata. Ovaj front predvodi ukrajinski ministar tehnološke transformacije Mihail Fedorov.
Iz svog podzemnog skloništa na tajnoj lokaciji u Kijevu, najmlađi ministar ukrajinske vlade vodi digitalni rat protiv Rusije.
Koristeći svoje omiljeno oružje – društvene mreže – Mihail Fedorov poziva izvršne direktore velikih tehnoloških kompanija da prekinu veze sa Moskvom. Takođe je preduzeo još jedan nesvakidašnji potez osnivanjem dobrovoljačke „IT vojske Ukrajine“ za pokretanje sajber-napada protiv „neprijatelja“.
Pre rata, glavni cilj Fedorova bio je da napravi „državu na pametnom telefonu“, gde bi se sve državne usluge nudile onlajn ili preko aplikacije. Sada je taj projekat na čekanju, a fokus je pomeren na digitalne ratne napore.
On je uspešno izvršio pritisak na nekoliko multinacionalnih kompanija da bojkotuju Rusiju. Ovo uključuje Epl, Gugl, Metu, Tviter, Jutjub, Majkrosoft, Soni, Orakl i druge.
Fedorov objavljuje svoja pisma na društvenim mrežama kako bi svi mogli da ih vide, a ponekad i neke od odgovora.
Nakon njegovih apela, većina tehnoloških kompanija je u narednim danima promenila svoju politiku prema Rusiji – zaustavila prodaju proizvoda ili, poput Applea, zaustavila rad.
Saopštenje Pejpala u subotu da obustavlja usluge u Rusiji pojavilo se na Fedorovom tviter nalogu pre nego što je objavljeno u medijima. Kao i vesti da Samsung i Nvidia zaustavljaju sve poslove sa Rusijom, na šta je on javno pozvao na svojim društvenim mrežama.
We received a letter from @Dan_Schulman, CEO PayPal. So now it’s official: PayPal shuts down its services in Russia citing Ukraine aggression. Thank you @PayPal for your supporting! Hope that soon you will open it in for ?? pic.twitter.com/RaJxEMSLQe
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 5, 2022
Tvit Fedorova Ilonu Masku ubrzo nakon početka invazije doneo je brze rezultate. U roku od 48 sati, tehnološki gigant je prilagodio svoju konstelaciju Starlink satelita i omogućio internet Ukrajincima.
Usluga je potencijalni spas za vladu ako internet i telekomunikacione mreže budu oštećene ili uništene. Ipak, Mask upozorava da bi satelitske antene mogle postati meta ruskih projektila i da ih treba pažljivo koristiti.
Fedorov ima više od pola miliona pratilaca na Tviteru, Fejsbuku, Instagramu i Telegramu i koristi ih sve da prenese svoju poruku.
„Svaka platforma nam je sada veoma važna i koristimo svaku priliku da privučemo pažnju velikih kompanija na ovaj užas koji se sada dešava u Ukrajini. Pokušavamo da donesemo istinu Rusima i nateramo ih da protestuju protiv rata“, rekao je on za BBC putem imejla.
On je istakao da je Tviter postao efikasan alat koji ukrajinska vlada koristi da se suprotstava ruskoj invaziji i dodao da je to pametno i mirno sredstvo za uništavanje ruske ekonomije.
Portparolka Fedorova kaže da njegov tim stalno smišlja nove ideje, koje ministarstvo zatim pokušava da implementira na brzinu. Prošle nedelje, Kijev je najavio da će koristiti nezamenljive tokene (NFT) za finansiranje svoje vojske.
After careful consideration we decided to cancel airdrop. Every day there are more and more people willing to help Ukraine to fight back the agression. Instead, we will announce NFTs to support Ukrainian Armed Forces soon. We DO NOT HAVE any plans to issue any fungible tokens
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 3, 2022
Inicijativa ministarstva za pokretanje „IT armije Ukrajine“ je imala dobar odaziv. Oformljena telegram grupa sada ima 270.000 članova, ukljućujući mnoge dobrovoljce širom sveta.
„Tehnologija je najbolje rešenje protiv tenkova“, rekao je Fedorov za BBC. „Naša IT armija je usmerena protiv digitalnih i onlajn resursa ruskih i beloruskih poslovnih korporacija, banaka i državnih veb portala. Ugasili smo rad veb portala ruskih javnih servisa, berze, sajtova Tasa, Komersana, Fontanka i drugi medija u Rusiji“.
Ipak, nisu svi potezi sjajni. Fedorovov tim takođe eksplicitno poziva na napade na železničke i elektroenergetske mreže koji bi, ako se ne izvedu kako treba, mogli naneti štetu civilima.
To je izazvalo zabrinutost kod eksperata za sajber bezbednost koji sugerišu da bi to moglo izazvati štete nedužnom stanovništvu. „Zaista je važno biti oprezan u ovoj oblasti“, istakla Suzan Spalding iz Centra za strateške i međunarodne studije.
U petak je zamenik predsednika Državne službe za komunikacije Ukrajine, koja blisko sarađuje sa Fedorovim odeljenjem, branio odluku da se hakeri okupe protiv Rusije.
On je rekao da pozdravlja ilegalne sajber napade na Rusiju svih grupa, uključujući hakerski kolektiv Anonimusi, jer se „svetski poredak promenio 24. februara“ kada je invazija počela.
Hakovanje se, u nešto manjoj meri, sprovodi i protiv Ukrajine. To najčešće čine pojedinci i grupe naklonjene Rusiji.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: