Paul Lowe Foto:Tanjug/Justin McKie/VII Foundation via AP

Fotoreporter koji je izveštavao o ratovima u Jugoslaviji 1990-ih, o padu Berlinskog zida i izlasku Nelsona Mandele iz zatvora i drugim velikim događajima u svetu, ubijen je nožem tokom vikenda na planini San Gabrijel u Kaliforniji, SAD, za šta je optužen njegov 19-godišnji sin Emir Abadžić Lou.

Pol Lou (Paul Lowe, 60) je bio britanski fotograf, ratni novinar i profesor sukoba, mira i imidža na Londonskom koledžu za komunikacije Univerziteta umetnosti u Londonu. Njegov sin, pošto ga je ubio, viđen je kako odlazi s mesta ubistva, a potom je nedaleko učestvovao u saobraćajnom udesu. Uhapšen je na osnovu dokaza s mesta ubistva i svedoka, a i priznao je policiji da je ubio oca.

Univerzitet umetnosti u Londonu je saopštio da je „rad Pola Loua imao revolucionarni uticaj u predstavljanju rata i sukoba, a kasnije i u složenim kulturnim pregovorima koji su uključeni u njegov rad na miru i pomirenju“.

Univerzitet je dodao da je on „ostavio neverovatno nasleđe kao nagrađivani fotograf, pisac, kritičar i, ne manje važno, kao istinski saosećajni edukator“.

Njegova knjiga „Bosanci“ je dokumentovala 10 godina rata i posleratnu situaciju u BIH. Objavljena je 2005.

Njegove novije knjige su „Majstorski kurs fotografije“, „Razumevanje foto-novinarstva“, „Izveštavanje o opsadi Sarajeva“ i „Fotografija, svedočenje i jugoslovenski ratovi, 1988-2021“, piše na njegovoj veb stranici.

Mnogi su odali počast Louu.

„Pol je bio veoma talentovan, hrabar i posvećen fotoreporter koji se više puta dovodio u opasnost da bi pokazao svetu realnost ratnih zona i humanitarnih kriza širom sveta“, rekao je Santjago Lajon, bivši potpredsednik i direktor fotografije u agenciji AP koji je radio sa Louom tokom opsade Sarajeva početkom 1990-ih.

„Tada je postao uspešan i poštovan edukator posvećen pripremanju budućih generacija fotoreportera. Njegova prerana smrt je duboko uticala na foto-novinarsku zajednicu“, istakao je on.

Lou je predavao na akademiji kroz Fondaciju VII koja obučava i oprema novinare iz zajednica koje su nedovoljno zastupljene u medijima.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare