Miloš Radojković Foto:privatna arhiva; Miljana Isailović

U Višem sudu u Nišu danas je nastavljeno suđenje Darku Mitiću (34) koji je optužen za teško ubistvo Miloša Radojkovića (25) u niškom naselju Beverli Hils. Sud je danas ispitao veštaka Aleksandru Stefanović koja je kazala da garantuje za rezultate i preciznost analize bioloških tragova koji su Mitića (34) povezali sa zločinom.

Mitić se tereti da je 20. novembra 2019. sačekao Radojkovića ispred njegove kuće u niškom naselju Beverli Hils i ispalio i u njega dvanaest hitaca od kojih ga je pogodilo deset. Motiv zločina, kako tvrdi tužilaštvo je bezobzirna osveta jer mu je Radojković nekoliko meseci pre ubistva zapalio vozilo i to na dan svadbe, pa se Mitić tereti za teško ubistvo za koje je zaprećena maksimalna kazna predviđena Krivičnim zakonom.

Miloš Radojković Foto:privatna arhiva

Analiza bioloških tragova na čaurama ispaljenih iz pištolja „CZ 99“ korišćenog za ubistvo, koju je obavio Institut za sudsku medicinu u Nišu pokazala je da pripadaju Mitiću. Međutim genetički forenzičar sa Biološkog fakulteta u Beogradu Dušan Keckarović koga je angažovala Mitićeva odbrana, na prošlom glavnom pretresu osporio je glavni dokaz ističući da je polimerima korišćenim u procesu analize bioloških tragova, istekao rok.

S obzirom na to da je Keckarević „keca iz rukava“ izvukao tek kada je veštak Zavoda za sudsku medicinu Aleksandra Stefanović napustila sudnicu, po naredbi sudije Višeg suda Mirka Draškovića, veštaci su danas „ukrstili koplja“.

Aleksandra Stefanović, koja je načelnik laboratorije za DNK analizu Instituta za sudsku medicinu u Nišu ukazala je da to što su polimeri korišćeni i posle isteka roka za upotrebu navedenog na ambalaži, ne utiče na validnost rezultata.

Foto:Miljana Isailović
Foto:Miljana isailović

Praksa naše laboratorije je da se pre svake analize potvrdi ispravnost polimera i ostalih komponenti, nezavisno od roka njihovog trajanja, što je učinjeno i u ovom slučaju. Ta naša praksa naslanja se na studiju proizvođača polimera u kojoj se navodi da je preparat stabilan najmanje tokom godinu dana. To znači da je svrsishodan za analizu iako je na ambalaži označen rok trajanja od šest meseci.

Taj rok trajanja u praksi samo znači da hemikalije ne može biti reklamirana, ako ne funkcioniše kako valja, u slučaju da protekne rok označen na ambalaži. Rok trajanja nije garancija za tačnost analize jer se dešavalo da hemikalija, koja je u roku, ne bude ispravna – objasnila je Stefanović.

Istakla je i da je rezultate njihovog rada proveravala i laboratorija u Nemačkoj kao i Evropska mreža forenzičkih instituta koji nisu ustanovili nikakve propuste u njihovom radu.

Pročitajte još:

Mitićev branilac, advokat Zora Dobričanin nastavila je sa osporavanjem nalaza veštaka, pozivajući se na rezultate analize koje je obavio stručni saradnik koga je odbrana angažovala, Dušana Keckarevića. Izrazila je sumnju u validnost nalaza i predložila da se obavi novo veštačenje bioloških tragova u drugoj laboratoriji te da se, kako je istakla, utvrdi da li postoje „kvalitativni problemi sa polimerom“ koji je koristio niški Insitut za sudsku medicinu.

Međutim, sudija Višeg suda u Nišu Mirko Drašković je taj pedlog odbio istakavši da „imajući u vidu iskaz Alekandre Stefanović za to ne postoje razlozi“.

Tokom današnjeg glavnog pretresa trebalo je da bude saslušan veštak balističar Siniša Anđelković sa Nacionalnog kriminalističkog tehničkog centra iz Beograda, ali je on po drugi put izostao zbog bolesti. Iz tog razloga, sud je naložio i odbrani i tužilaštvu da pripreme pitanja koja će biti upućena upućena ovoj ustanovi a tiču se dokaza iz domena balistike.

Bonus video: Potraga za nestalim ženama u požaru 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare