Oglas

Veljko Belivuk i Marko Miljković Foto Libertas Press  skaj aplikacija.png
Veljko Belivuk i Marko Miljković Foto:Libertas Press /skaj aplikacija.

Policajac iz Crne Gore: Belivuk i Miljković 2021. nisu bili pretnja jer smo ih pratili, kasnije smo došli do podataka da se sprema njihovo ubistvo

autor:
12. feb. 2026. 11:11

Pred podgoričkim Višim sudom saslušanjem svedoka juče je nastavljeno suđenje bivšem funkcioneru Uprave policije Zoranu Lazoviću, bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću i specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću.

Oglas

Svoje svedočenje nastavio je službenik policije Milorad Žižić.

Žižić je detaljno govorio o Marku Miljkoviću i Veljku Belivuku i njihovom ulasku u Crnu Goru. Ponovio je da su 2020. uočena dva ilegalna ulaska u Crnu Goru, i to na osnovu analize kriptovanih telefona. Istakao je da su Belivuk i Miljković, kada su zvanično ušli u državu u januaru 2021, bili intenzivno praćeni, prenosi Dan.

Dodao je da u tom trenutku nisu imali podatke da su oni izvršili krivična dela na teritoriji Crne Gore i da su to saznali tek nakon pada Skaj aplikacije. Naglasio je da Srbija na sastanku 2020. godine nije dostavila Crnoj Gori listing komunikacija niti detaljne podatke u vezi sa dva kriptovana telefona za koje se sumnja da su korišćena prilikom ilegalnog ulaska i izlaska iz zemlje.

"Na sastanku 2020. kolege iz Srbije nam nisu dale listing i detaljne podatke povodom dva kriptovana telefona za koje sumnjamo, po kretanju, da su ilegalno ušli i izašli iz Crne Gore", rekao je on.

Žižić je naveo i da Zoran Lazović nikada od njega niti od bilo koga drugog nije tražio da se unište dokumenta i spisi koji se odnose na „kavački klan“, kao i da nije davao sugestije u vezi sa Duškom Roganovićem. Naprotiv, kako je naveo, Lazović je nakon serije ubistava insistirao da se razbije ogranak „kavačkog klana“ u Herceg Novom, na čijem je čelu Duško Roganović, kao i „škaljarskog“, koji predvodi Zoran Mrvaljević.

On je ukazao da partnerske službe, kao ni Europol, nikada njegovom sektoru nisu dostavile informaciju, ni pismeno ni usmeno, da Zoran Lazović i Petar Lazović vrše neka krivična dela.

belivuk miljković lazović milović zvicer
Foto: Libertas press / Libertas press

Takođe je naveo da je na osnovu operativnih podataka Petra Lazovića procesuiran veći broj pripadnika „kavačkog klana“, kao i da su zahvaljujući njegovom radu obezbeđeni pojedini svedoci saradnici i sprečena teška krivična dela.

„Belivuk i Miljković 2021. nisu bili pretnja po nacionalnu bezbednost“

Advokat Zoran Piperović upitao je Žižića da li su Veljko Belivuk i Marko Miljković 2021. bili pretnja po nacionalnu bezbednost Crne Gore.

"Dolaskom u Crnu Goru u januaru 2021. Belivuk i Miljković su bili pod jakim merama nadzora. Nisu mogli da izađu iz stana a da to ne primetimo. Bili su pod stalnom pratnjom, tako da tada nisu mogli biti pretnja. Iz materijala se ispostavilo da u tom periodu nije izvršeno nijedno krivično delo. S obzirom na veliki broj angažovanih policijskih službenika, nisu mogli ništa da urade", odgovorio je Žižić.

Srbija znala za Ritopek i pustila Belivuka i Miljkovića u CG?

Advokat Nikola Martinović podsetio je da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli 17. januara 2021. zvanično, preko aerodroma Tivat.

Ukazao je da je svedok rekao da je Crna Gora tek nakon pada Skaj aplikacije saznala da su oni 2020. počinili krivična dela na njenoj teritoriji, kao i da su 2020. primećena dva ilegalna ulaska i izlaska na osnovu analize kriptovanih telefona.

Marko Miljković i Veljko Belivuk Foto: Printscreen/Tv Pink
Marko Miljković i Veljko Belivuk Foto: Printscreen/Tv Pink

Dodao je da je Srbija u januaru 2021. obavestila crnogorske službe da su Belivuk i Miljković na aerodromu i da kreću ka Tivtu, kao i da su 4. februara 2021. uhapšeni u Srbiji.

"Postavlja se pitanje da li je Srbija znala za Ritopek i ta ubistva i da li ih je, uprkos tome, pustila u Crnu Goru? Ako nije, kako je onda uspela da za 15 dana otkrije sve vezano za Ritopek?", naglasio je Martinović.

Žižić je odgovorio da ne može da zna kako rade kolege iz Srbije, ali da crnogorska služba, kada ima dokaze protiv nekog lica, o tome obaveštava Graničnu policiju kako bi se sprečio njegov izlazak iz zemlje.

„Lazović nije sugerisao za Roganovića“

Na pitanja advokata Piperovića, Žižić je rekao da Zoran Lazović nije ispoljavao posebno interesovanje za Duška Roganovića niti je davao sugestije u vezi s njim.

"Tražio je da se, nakon niza ubistava, razbije ogranak „kavačkog klana“ na čijem je čelu Duško Roganović i „škaljarskog“ koji predvodi Zoran Mrvaljević u Herceg Novom", rekao je Žižić.

Dodao je da Lazović nakon 1. marta 2021. nije mogao da daje naloge jer više nije bio na funkciji, niti je čuo da je to činio.

Na pitanje da li je Lazović tražio da se uništi dokumentacija u vezi sa „kavačkim klanom“, Žižić je odgovorio da to nikada nije tražio, kao ni da je čuo da je takav zahtev upućen nekome drugom. Pojasnio je da to i ne bi bilo moguće jer se takva dokumentacija arhivira i zavodi.

„U vreme Lazovića procesuiran veći broj ‘kavčana’“

Na pitanje advokata Stefana Jovanovića, Žižić je naveo da je od 2019. do 2021, dok mu je Zoran Lazović bio nadređeni, procesuiran veći broj lica, među kojima je bilo više pripadnika „kavačkog“ nego „škaljarskog“ klana. Sudu je predočio i konkretne rezultate rada iz tog perioda.

On je ponovio da na sastancima sa kolegama iz regiona i Evrope, kao ni od Europola, njegov sektor nikada nije dobio informaciju da se sumnja da su Zoran ili Petar Lazović izvršili neko krivično delo.

Takođe je naveo da mu Lazović nikada nije sugerisao da se Belivuk i Miljković ne prate ili ne kontrolišu.

„Miljković i Belivuk u januaru nisu bili pod istragom“

Na pitanje tužioca Miloša Šoškića, Žižić je rekao da je Zorana Lazovića informisao o podatku koji je stigao iz Srbije u vezi sa dolaskom Belivuka i Miljkovića preko aerodroma Tivat, jer je na ranijim sastancima dogovorena saradnja sa Srbijom i Republikom Srpskom.

"Kada su ušli 2021. u Crnu Goru, Belivuk i Miljković nisu bili predmet istrage. Motrili smo na njih jer se Srbija interesovala za njih, a bilo je poznato da su vođe navijačke grupe. Kasnije smo došli do podataka da se sprema njihovo ubistvo. Da li su o tome bili obavešteni, ne znam, jer to nije u nadležnosti mog sektora. Mi smo radili na sprečavanju teških krivičnih dela", rekao je Žižić.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare