Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Predlog zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije, a kojim se uređuje način sprovođenja politike državnog vlasništva i upravljanje u javnim preduzećima koja su u vlasništvu Republike.
Reč je o novom Predlogu zakona, s obzirom na to da je prethodni bio u skupštinskoj proceduri, ali je nakon inicijative predsednika Republike Aleksandra Vučića povučen, saopštila je Vlada Srbije.
U Vladi su naveli da su organizovane javne konsultacije o nacrtu zakona u tri runde pregovora – sa predstavnicima javnih preduzeća, nevladinih organizacija, civilnog društva, kao i posebno sa medijima, preciznije svim ekonomskim i privrednim novinarima.
„Sve ovo urađeno je kako bi se odbacile sumnje u vezi sa neistinitim navodima u javnosti, da se tim zakonom prodaju nacionalni parkovi, vodoizvorišta, kao i da njime Vlada Srbije želi da privatizuje javna preduzeća. Razlog zbog kojeg se donosi ovaj zakon nije privatizacija postojećih javnih preduzeća, naprotiv, cilj je njihovo osnaženje, korporatizacija i bolje upravljanje sa namerom ostvarivanja boljih poslovnih rezultata“, navela je Vlada Srbije.
„Takođe, Zakonom o privatizaciji propisano je da predmet privatizacije ne mogu biti prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi, kao ni dobra od opšteg interesa. Predlog zakona se primenjuje na AD ili DOO u kojem Republika Srbija ima svojstvo člana, odnosno akcionara sa više od 50 odsto osnovnog kapitala društva, odnosno ima kontrolno vlasništvo u društvu po drugom osnovu“, dodaje se u saopštenju.
U Vladi su dodali i da pojedine odredbe ovog predloga zakona se primenjuju na manjinsko društvo kapitala – odnose se na prava i obaveze predstavnika Republike Srbije u skupštini manjinskog društva, uslove koje mora da ispunjava da bi bio imenovan, uslove za razrešenje, obaveza stručnog usavršavanja…
Najznačajnije novine odnose se na centralizovano vlasničko upravljanje, a Ministarstvo privrede će biti organ državne uprave koji obavlja centralizovanu vlasničku funkciju, uz izuzetke u oblasti energetike, poručili su iz Nemanjine 11.
***
BONUS VIDEO – Transformacija javnih preduzeća neophodna – ali država čas hoće čas neće