Bivši poznati teniser Tomas Johanson, inače šampion Australijan opena 2002. godine, pričao je o Novaku Đokoviću, koji je za njega prvi favorit ove sezone na grend slemu u Australiji.
Milšped Group vam donosi najzanimljivije vesti direktno iz Melburna.
Đoković će u četvrtfinalu Australijan opena igrati protiv Tejlora Frica, dok bi u polufinalu mogao da ga sačeka bolji iz duela Janik Siner – Andrej Rubljov. Sa druge strane žreba favoriti su Karlos Alkaraz i Danil Medvedev.
„Mislim da će biti teško da iko svrgne Đokovića. Novak je favorit. Impresioniran sam Alkarazom, mogli bismo da vidimo njihov novi meč ovde. Siner je takođe prilično dobar, ali Novak je glavni favorit. Novak dobija mečeve i kada ne igra dobro, to je njegov najveći kvalitet“, objasnio je Šveđanin na konferenciji za medije povodom turnira legendi.
Đoković na Australijan openu brani titulu i 2.000 ATP poena, a ujedno juri svoj 25. grend slem trofej.
Kako je Johanson osvojio Australijan open?
Poslednji Šveđanin koji je postao grend slem šampion je ujedno i najveća senzacija iz Skandinavije kada god se govori o tenisu.
Te 2002. godine je Johanson stigao na turnir kao 16. nosilac, ali niko nije mogao da pretpostavi da će kasnije postati šampion. Ipak, došlo je do jedne od najvećih seča favorita u istoriji. Samo su trojica (od 32) uspela da stignu do četvrtfinala), a većina je već u drugoj ili trećoj rundi završavala takmičenje.
Niko od prvih pet na svetu nije uspeo da dođe do trećeg kola. Prvi i drugi teniser sveta, Lejton Hjuit i Gustavo Kuerten, tada su eliminisani u prvoj rundi, dok se Andre Agasi kao treći povukao sa turnira pre početka. Jevgeni Kafeljnikov i Sebastijan Grožan su takmičenje završili u drugom kolu. Tim Henman, Pit Sampras, Rodžer Federer su završili takmičenje u osmini finala. Uz to bi trebalo pomenuti i rane eliminacije Gorana Ivaniševića, Endija Rodika, Arno Klemona, Karlosa Moje, Fabrisa Santoroa, Grega Rusedskog…
Dakle, daleko od toga da konkurencija nije bila žestoka, ali je ujedno bila i prelaz između generacije koja je dominirala 90-ih i generacije koja će se „roditi“ uz Federera kao predvodnika.
Za Johansona je često važio nadimak „mina“, u smislu da niko nije želeo da ga vidi u njegovom delu žreba (osim na šljaci), jer je znao da iznenadi favorite, ali daleko od toga da bi neko odbio da se sa njim nadigrava. Sve do te Australije kada se sve promenilo, a Johanson osvojio jedinu grend slem titulu u istoriji.
Do tog momenta je Šveđanin osvojio šest titula u karijeri (od toga pet na turnirima serije 250, a do kraja karijere je imao devet), pa su mu davali zaista minimalne šanse da slavi na sedam mečeva zaredom i to na jakom turniru kakav je Australijan open.
Johanson je redom tada rušio Dijaa, Hipfla, El Ajnauija, Voineu, sunarodnika Jonasa Bjorkmana, Jiržija Novaka iz Češke, a onda u velikom finalu Marata Safina posle preokreta sa 3:6, 6:4, 6:4, 7:6(4).
To je ono čuveno finalu u kom je Safin navodno bio pijan, dok su mu u loži sedele tri plavuše.
Ovaj Šveđanin sada ima 48 godina, radi kao trener, a zvanično prebivalište mu je u Monaku.