Završen je još jedan košarkaški večiti derbi, pobedila je Crvena zvezda, izgubio je Partizan, a sve ostalo je sve više mučno.

O porodicama, o Ledeju, naravno o saopštenjima, krvnim zrncima, kačenju profila komentatora prenosa zbog bilo kog komentara… Jedni su „ološi“, drugi su „plaćenici“, jedni taregetiraju, drugi su mete, i tako urkug.

Ljudi, sve je ovo otišlo daleko, baš daleko. Mučno je.

Je l’ ste videli kako je Ledej udario Giedraitisa, a kako Litvanc njega? Šta ćemo sa koracima Nanelija kada se stiže prednost u poslednjim sekundama, a kako su tek sudije opteretile Pi Džeja Doužera faulovima? Kora od banane na zapisnički sto – može.

Ko su ljudi izbačeni iz reda tik uz parket, zašto su Ledeja morali da prate Avramović i Panter van terena?

Nekad sam sebi delujem šizofreno o čemu mi pričamo dan posle neke utakmice. Da, derbija, nažalost. Ljudi, sve je ovo otišlo daleko, baš daleko. Bez ikakve želje da se ublaži nešto što ne treba ili pojača nešto čemu mesto u sportu nije. Obrni, okreni, o košarci najmanje pričamo, ne našom krivicom.

Derbi je trajao 151(!) minut. Dva sata i 31 minut. Košarkaška utakmica u proseku traje oko sat i 45-50 minuta. Prvo poluvreme 18. kola ABA lige između Crvene zvezde i Partizana u Areni, pred 18.796 gledalaca, trajalo je sat vremena i sedam minuta.

Zvezda je pobedila (88:86), Partizan je izgubio, Jago dos Santos je junak, i šta sad? Sutra je novi dan, crveno-beli su prvi na tabeli (16-2), imaju tri pobede više od večitog rivala (13-5) u ABA ligi.

Možemo malo o taktičkim varijantama, nadmudrivanju Janisa Sferopulosa i Željka Obradovića, analizama, zašto Partizan prespava uvodne trenutke iz meča u meč pa juri dvocifren minus? Zašto Zvezda stekne dvocifren plus, pa i 20 razlike početkom poslednje četvrtine na primer, ali ni najverniji zvezdaši tada nisu ubeđeni u trijumf?

Mnogo lepše bi bilo da pričamo o tome da je Džoel Bolomboj stranac kakav dugo nije viđen na našim terenima, i ne samo po pitanju igračkih kvaliteta. Došao je kao treći centar, postao je jako bitna karika, bez ružnog poteza, izjave, otrovne strelice, uvek fokusiran. Radnik i borac koji igra snažno bez kompromisa i ima fantastičan odnos prema dresu koji nosi. Nikad se ne raspravlja, ne naseda na provokacije, ne menja izraz lica, jednostavno igrač za primer.

Mnogo lepše bi bilo da pričamo o Aleksi Avramoviću i njegovoj izjavi i viđenju derbija. Srpski reprezentativac je stao pred medije, rekao šta misli – dobra utakmica, dobar fajt kako je istakao, pustite sudije na miru, ‘ajmo dalje.

„Promašio sam sve otvorene šuteve, a najteže sam pogodio. Ušli smo u rezultatski egal potpuno zasluženo, bila je dobra, muška utakmica, najiskrenije, sa mnogo kontakta, pravi derbi. To je ono što ja volim i mislim da smo na pravom putu, jer stvarno igramo dobro. Oni će imati prednost domaćeg terena, ali nisu nepobedivi. Jago je na kraju pogodio taj šut i svaka mu čast“.

A upravo je Avramović u poslednjem napadu Partizana imao težak šut sa desetak metara za pobedu i nije pogodio. I nije potom jurio sudije, niti se žalio, vukao za rukav, ne, pružio je ruku i sportski čestitao. Je l’ toliko teško? Nije, naravno da nije ako ima želje i volje za normalnim odnosima i ponašanjem.

„Dobra tuča je bila. Dobar fajt. Ne bih da ulazim u sudijske odluke i mogu samo da se izvinim zbog one moje reakcije, mislio sam da sam bio fauliran. Sudije rade sjajan posao i nikad ih ne komentarišem. I oni su ljudi koji mogu da naprave grešku… Igrali smo mečeve i sa evidentnijim sudijskim grešakama, pa ni tada nisam reagovao. Moja podrška sudijama, kako u ABA ligi, tako i u Evroligi“, šmekerski je poručio Aleksa.

Da li možemo (i zašto ne) za neki derbi da ne „izvlačimo ofsajd linije“, brojimo korake, a pogotovo ne da želimo najgore nekome samo zato što navija za onaj drugi tim.

Znate, treba ga prebiti, treba ga vređati, sve po spisku, zvati, slati poruke izaberite kakve vrste, uzeti motke i vijati ih po ulicama. Sve to je, nažalost, odavno deo folklora. Osim kada se derbi igra u Evroligi (znači da može)…

Ljudi, sve je ovo otišlo daleko, baš daleko. Nije dobro.

Dok se mnoge, ili bar neke stvari ne srede, do tada ćemo imati sve ono što košarka nije i zbog čega je sve više mučno uživati u istoj, i stvarno nije bitno ko je pobedio a ko izgubio. Odnosno, naravno da jeste, da bi mogli „navijači“ da rokaju uvrede i napade na one druge. Jer, znate, to je smisao svega.

BONUS VIDEO Aleksa Avramović nakon poraza Partizana od Zvezde u derbiju ABA lige