Veliko je interesovanje za izložbu "Poslednja večera" Biljane Đurđević u beogradskoj galeriji Hestia, a kroz postavku će danas od 12 sati posetioce voditi sama autorka.
Na izložbi „Poslednja večera“ u umetničkoj rezidenciji i galeriji Hestia, koja će trajati do 12. maja, Biljana Đurđević bavi se opštom slabošću društva izazvanom sve većom instrumentalizacijom ljudskog bića od strane industrije, tehnologije i medija, kako na globalnom tako i na lokalnom nivou.
Najnovija postavka umetnice nastavak je višegodišnjeg projekta Biljane Đurđević „Studija slučaja“, koji obuhvata slikarstvo, animacije i grafički roman. Fokus projekta jeste eksploatisano, umorno telo – naše zajedničko, globalno telo.
– Publika može da vidi nastavak i razvoj događaja u okviru „Studije slučaja“, koji je počeo još 2014, i kroz grafičku novelu, projekat se razvio do novih slika. Ideja mi je bila da se bavim distopijom, i dugo sam verovala da je to tako, a onda se vrlo brzo ispostavilo da sam puki ilustrator, odnosno da se bavim ilustracijom svakodnevnog života koji nas okružuje. A u mom slučaju teško je napraviti otklon od realnosti. Obično ono što me najviše tišti bude tema mog rada i interesovanja. Tako da ove slike deluju kao sablasno upozorenje na posmatrača i poručuju da treba da se probudimo – kaže Biljana Đurđević.
Kustoskinja izložbe Neva Lukić podvlači da je Hestia smeštena u prostoru stana gde se ahromatska dela Biljane Đurđević mogu iščitavati na više nivoa:
– Kada se određeno delo posmatra iz susedne prostorije ono će posetioca suptilno uvući u distopijski narativ, otkrivajući se tek pokojim detaljem kao što je telo ili sto, da bi nam se, tek kada mu se primaknemo, pokazalo u svoj svojoj monumentalnosti – reči su kustoskinje.
Biljana Đurđević magistrirala je na odseku slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, gde je odbranila i doktorsku tezu. Bila je gostujući predavač na Parsons novoj školi dizajna od 2010. do 2011, a 2020. objavila je grafički roman zasnovan na novijim delima iz ciklusa „Oruđe delanja“. Izlagala je u Salonu Muzeja savremene umetnosti, u Beču i Budimpešti, Tel Avivu, Mariboru, Stokholmu, Berlinu, Izraelu, Kulturnom centru Beograda, Galeriji-Legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića… Učestvovala je i na grupnim izložbamma u Čačku, Muzeju savremene umetnosti, Oktobarskom salonu, Atini, Austriji, Njujorku, Oslu, Askoni, Sidneju, San Francisku, Napulju, Milanu, Tirani…
Pored današnjeg stručnog vođenja, do kraja postavke biće još nekih pratećih programa u umetničkoj rezideniciji na Topličinom vencu.
Bonus video: Izložba Lavirint devedesetih