Foto: EPA-EFE/MACIEJ KOSYCARZ; : ITV/Shutterstock / Shutterstock Editorial / Profimedia; EPA-EFE/ANTHONY ANEX; EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

Ikone rokenrola, panka, bosa nove, i elektronske i pop muzike napustila su nas tokom godine za nama. Neki legendarni strani muzičari otišli su u dubokoj starosti, druge je "pokosila" bolest, a bilo je i onih koji su toliko toga još mogli da daju, no "koštao" ih je tegobni život.

Mnogo je muzičkih zvezda od Evrope, preko Amerike, do Brazila čiji je odlazak, nažalost, obeležio 2023. godinu.

Britanski magazin NME podsetio je koliko je duga ova nevesela lista muzičara koje smo izgubili. Evo nekih od njih:

Džef Bek (24. jun 1944 – 10. januar 2023)

Jedan od najcenjenijih gitarista u muzici Džef Bek uticao je na mnoge od onih koji su u poslednjih pet decenija uzeli instrument u ruke. Bek je zamenio Erika Kleptona u bendu The Yardbirds šezdesetih godina a ostavio je i dubok trag u svetu muziek kao pionir psiho roka i ranog hard roka. Ostao je Englez upamćen i po bendu koji je i predvodio The Jeff Beck Group, a decenijama je impresionirao publiku širom sveta, pa i u Beogradu prepoznatljivim i majstorskim sviranjem gitare. Bek je umro u januaru od meningitisa, u 78. godini.

Dejvid Krozbi (14. avgust 1941 – 18. januar 2023)

Foto: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Tokom dugovečne karijere Dejvid Krozbi je bio pionir, najpre folk roka i psihodelije sa bendom The Birds, a kasnije i specifičnog zvuka sa Crosbi, Stills & Nash. Imao je i sjajnu solo karijeru, čak i u poznim godinama, stalno unoseći nove zvuke u folk, a pride vrlo otvoreno govoreći o društvenim i političkim temama. Poslednji album ‘For Free’ objavio je 2021. Preminuo je u 81. godini.

Tom Verlejn (13. decembar 1949 – 28. januar 2023)

Tokom prvih dana njujorške pank scene Tom Verlejn bio je jedan od osnivača i pevača, odnosno gitarista benda Television. Redovno je bio u legendarnom klubu CBGB, a bend je brzo postao kultni u gradu i pre nego što će se proslaviti s albumom temeljcem toga doba – „Marquee Moon“.

Iako se grupa razišla nakon drugog albuma „Adventure“ Verlejn je nastavio solo karijeru, objavivši desetak solo albuma između 1979. i 2006.

Umro je u 73. godini od raka prostate.

Bart Bakarak (12. maj 1928 – 8. februar 2023)

Foto: EPA/HANNAH MCKAY

Jedna od najuticajnijih ličnosti muzike 20. veka Bart Bakarak komponovao je bezbroj pesama. Za više od sedam decenija karijere potpisao je 73 američka hit singla i 52 u Velikoj Britaniji. Pevali su ih mnogi, od Dion Vorvik, preko Toma onsa, do Dasti Springfild. Bakarak je svojim zvučnim podlogama obogatio i silne filmove.

Umro je u 94. godini.

Vejn Šorter ( 25. avgust 1933 – 2. mart 2023)

Inovativan, nesutrašiv, džez saksofonista i vrsni kompozitor Vejn Šorter je prvobitno stekao popularnost krajem pedesetih godina 20. veka kao član, a na kraju primarno i kao kompozitor sastava Džez Mesindžersi lidera Art Blejkija. A šezdesetih godina dvadesetog veka pridružio se sastavu po imenu Drugi veliki kvintet lidera Majlsa Dejvisa, a potom je učestvovao u osnivanju džez fjužn benda Veder Riport. Snimio je više od 20 albuma kao lider različitih sastava.

Umro je u Los Anđelesu u 90. godini

Rjuči Sakamoto (17. januar 1952 – 28. mart 2023)

Foto: EPA-EFE/PHILIPP GUELLAND

Retko ko se ne bi složio da je japanski kompozito Rjuči Sakamoto bio je jedan od velikih inovatora muzike. Pamte se njegovi dometi na polju primenjene muzike, naročito one za film, primera radi za „Srećan Božić, gospodine Lorens“, ili za ostvarenje Bernarda Bertolučija iz 1987. godine „Poslednji kineski car“, za koju je ovenčan brojnim nagradama. Obojio je zvučno i Bertolučijeve filmove „Čaj u Sahari“ i „Mali Buda“, pa „Visoke potpetice“ Pedra Almodovara, ostvarenja Brajana de Palme „Zmijske oči“ i „Fatalna žena“, a onda i za naslov koji je Alehandru Gonzalesu Injarituu doneo Oskara – „Povratnik“ 2015. godine.

Sarađivao je sa muzičarima iz različitih svetova, od Dejvida Silvijana, preko Jusu N’Dura, do repera Suge, ali proslavio se kao osnivač benda, koji će ući u anale elektronske muzike – Yellow Magic Orchestra. Sakamoto je umro u 71. godini nakon duge borbe sa rakom.

Ahmad Džamal (2. jul 1930 – 16. april 2023)

Foto: EPA/LUKAS LEHMANN

Majstor svog zanata, govorilo se za pijanistu iz Pitsburga. Album iz 1958. „At the Pershing: But Not for Me“, snimljen u Čikagu, odmah je dostigao zlatni tiraž, a njegovo majstorstvo najočitije je bilo na standardu „Poinciana“. Znan je bio i kao izvrstan vođa benda, a poslednji studijski album objavio je 2019. Umro je od raka prostate u 92. godini.

Hari Belafonte (1. mart 1927 – 25. april 2023)

Foto: EPA-EFE/URS FLUEELER

Njujorški pevač, glumac i aktivista Hari Belafonte radio je u različitim muzičkim žanrovima, ali smatra se da je među umetnicima koji su najviše doprineli popularizaciji kalipso muzike. Tome u prilog svedoči i Belafonteov treći album „Calipso“, koji je postao prva ploča jednog izvođača prodata u više od milion primeraka. Objavio više od 30 studijskih albuma i uvršćen u Kuću slavnih rokenrola 2022. Umro je u aprilu od srčane insuficijencije. Imao je 96 godina.

Tina Tarner ( 26. novembar 1939 – 24. maj 2023)

Foto: EPA-EFE/MACIEJ KOSYCARZ

Karijeru jeste počela kao deo Kraljeva ritma budućeg joj supruga Ajka Tarnera, ali je slavu stekla kao deo dua Ajk i Tina. No, izmakavši se iz senke bivšeg joj muža, napravila je karijeru za divljenje. Naročito za ženu, a tek Afroamerikanku. Posle niza ne baš uspešnih solo izdanja tokom sedamdesetih sa singlom iz 1983. godine „Let’s Stay Together“ napravila je pomamu.

Tek su sledile očaravajuće pesme i albumi, a Tina je opradvano zavredela status „kraljice rokenrola“. Tina Tarner postala je jedna od najprodavanijih umetnika svih vremena. Umrla je u svom domu u Švajcarskoj u 83. godini.

Astrud Žilberto ( 29. mart 1940 – 5. jun 2023)

Foto: akg / Jazz Archiv Hamburg / akg-images / Profimedia

Uvek je prva asocijacija na Astrud Žilberto bio onaj predivan glas koji je oplemenio numeru „The Girl From Ipanema“. Doprinos Astrud albumu „Getz/Gilberto“ , jednoj od najprodavanijih džez ploča svih vremena, nemerljiv je, a njen upečatljiv vokal odzvanja uz bosa-novu u „režiji“ njenog supruga Žoaa Žilberta, Stena Geca i Antonija Karlosa Žobima. Taj album doneo je svetsku slavu brazilskoj pevačici, koja je 2008. nagrađena i Latin Gremijem za životno delo.

Umrla je u svom domu u Filadelfiji u 83. godini.

Toni Benet (3. avgust 1926 – 21. jul 2023)

Foto: EPA-EFE/JASON SZENES

Talenat Tonija Beneta, jednog od najcenjenijih američkih pevača, prelio se na decenije i generacije. Nakon vojne službe u Drugom svetskom ratu, po povratku kući započeo je muzičku karijeru. I već s debitantskim singlom „Because Of You“ dospeo je na prvo mesto top liste. I Benet nikada nije razočarao, čak i kada je nahrupio rokenrol, i uvek se držao vanvremenskih pesama. I poslednjih godina bliskog saradnika našao je na neočekivanom mestu – bila je pop zvezda Lejdi Gaga. Umro je nakon sedmogodišnje borbe sa Alchajmerovom bolešću.

Šinejd O’Konor (8. decembar 1966 – 26. jul 2023)

Foto: EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE

Šinejd O’Konor je bila poznata po svom moćnom glasu. Nije se to odnosilo samo na muziku, već i na posvećenost irske pevačice da, bez dlake na jeziku, govori o pitanjima za koja je verovala da su bitna. Kada se pojavila u emisiji „Subotom uveče uživo“ 1992. godine, pocepala je fotografiju pape Jovana Pavla Drugog u znak protesta zbog zlostavljanja dece u crkvi. Tokom karijere, otvoreno je govorila i o svojoj borbi sa mentalnim zdravljem.

Objavila je 10 albuma, ali ostala je najznanija po obradi Prinsove pesme „Nothing Compares to U“. O’Konorova je umrla u 56. godini.

Šejn Mekgovan (25. decembar 1957 – 30. november 2023)

Foto: Jeremy Craine / Shutterstock Editorial / Profimedia

Zemljaka Šinejd Šejna Mekgovana znali su, osim po talentu, i po destruktivnim osobinama, porocima pre svega. No, retko ko neće reći da je bio majstor u stvaranju stihova koji su slušaoca uvlačili u svetove o kojima je pisao. Daleke 1982. bio je jedan od osnivača benda The Pogues, koji je potpisao vrhunski album „Rum Sodomi & The Lash“, ali i otpevavši, s Kirsti Mekol, božićni klasik „Fairytale Of New York“. Umro u 65. godini posle duge i teške bolesti.

Bonus video: Odlazak Šejna Mekgovana

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar