Pol Mekarti Foto: Printscreen/glasamerike.net

"Srpska napredna stranka (SNS) na parlamentarnim izborima u Srbiji nije prošla tako dobro kao predsednik. Deluje da nisu ostvarili rezultat kojem su se nadali", kaže u razgovoru za Glas Amerike Pol Mekarti, direktor za Evropu u nevladinom američkom Međunarodnom republikanskom institutu (IRI).

„Jako je dobro što opozicija, koja je bojkotovala prethodne izbore, ovoga puta to nije učinila. Pluralizam se vratio u parlament Srbije i biće ga na znatnijem nivou i u skupštini prestonice“, rekao je Mekarti, dodajući da podaci sa birališta pokazuju da su građani podržali poruke o miru i stabilnosti koje im je Aleksandar Vučić slao u kampanji.

Jedan od izbornih epiloga je i da se opozicija vratila u republička i gradska predstavnička tela.

„Biće interesantno videti na koji način će opozicija iskoristiti pozornicu na koju će izaći u nacionalnom parlamentu i gradskim skupštinama To će za njih biti prilika da pošalju poruke sa poslaničkih i odborničkih mesta – što je dobro“, ukazuje Mekarti i podvlači da je bojkot izbora – kako kaže – uvek bio loša ideja.

On kaže da ga je zabrinula atmosfera u kojoj su održani izbori.

„Bilo je dosta nasilja. Mislim da sve što se dešavalo još nije objavljeno, ali sam veoma zabrinut zbog nasilja i napada na kandidate i članove političkih stranaka. Čitavu sliku o tome tek treba da vidimo, ali na barem deset odsto biračkih mesta dogodila se neka neka vrsta nepravilnosti. Naravno, to nisu bili isključivo slučajevi nasilja – već nepravilnosti koje treba pažljivo razmotriti. Takođe, veoma me je zaintrigiralo to što je bilo potrebno toliko vremena da se objave zvanični rezultati“, rekao je on za Glas Amerike.

Tri desno orijentisane stranke bi trebalo da uđu u parlament, a Mekarti ocenjuje da je jedan od razloga „snažna podstruja desničarskog nacionalizma – uz bujanje proruskog sentimenta zbog sukoba u Ukrajini, koji se dogodio tokom kampanje i izbora“.

„To je na površinu isteralo prorusko opredeljenje. Tako da je to, uz smanjenje cenzusa, tim partijama pomoglo da nađu svoje mesto u parlamentu. Ipak, ne bih precenjivao njihovu pretnju. To su i dalje prilično male stranke, koje podržava veoma pokretljiv deo javnosti Srbije“, smatra on.

Imajući u vidu uspeh protesta organizovanih zarad zaštite životne sredine, u kojima neretko nije bilo stranaka, ili političara – delovalo je da će koalicija „Moramo“ ostvariti veći uspeh, podseća Mekarti.

„Prešli su cenzus, ali su imali lošiji rezultat nego što sam očekivao. Trebalo bi da razmotre načine na koji su slali poruke i da se bolje organizuju“, ističe.

On pretpostavlja da će Vučić nastaviti da balansira između istoka i zapada.

„To verovatno znači nastavak primene istovetne politike – pružanja prema Briselu i Vašingtonu u dovoljnoj meri, ali i održavanja bliskih veza sa Moskvom i Pekingom. Što će naravno zabrinjavati Zapad“, kaže Mekarti.

Prema njegovom mišljenju, Vučić i drugi članovi vlade gaje snažne veze sa Moskvom, tako da se u tom slučaju može smatrati delimičnom pobedom Rusije.

BONUS VIDEO – Protest ispred RIK-a

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar