Oglas

Iraq's Prime Minster Mustafa Al-Kadhimi visits London
Mustafa al Kadimi Foto: EPA-EFE/NEIL HALL
Mustafa al Kadimi Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

Oglasio se premijer Iraka nakon napada: "Kukavički napadi ne grade budućnost"

autor:
07. nov. 2021. 09:59

Irački premijer Mustafa al Kadimi nije povređen u noćašnjem napadu dronom na njegovu rezidenciju u Bagdadu, saopštila je danas iračka vojska.

Oglas

Kadimijeva rezidencija nalazi se u dobro utvrđenoj Zelenoj zoni u Bagdadu, a za sada niko nije preuzeo odgovornost za napad.Ovaj napad predstavlja veliku eskalaciju u jeku tenzija izazvanih odbijanjem frakcija koje podržava Iran da prihvate prošlomesečne rezultate parlamentarnih izbora, prenosi AP.Dvojica iračkih zvaničnika izjavila su da je sedam Al-Kadimijevih čuvara ranjeno u napadu sa dva drona koji se dogodio u čvrsto utvrđenoj Zelenoj zoni u Bagdadu.https://www.youtube.com/watch?v=nCXhOJzv2MU"Dobro sam i među svojim ljudima. Hvala Bogu", tvitovao je premijer ubrzo nakon napada i pozvao na smirenost i uzdržanost u interesu Iraka.Nešto kasnije on se pojavio i na iračkoj televiziji sedeći za svojim radnim stolom i poručio, mirno i staloženo da "kukavički napadi raketama i dronovima ne grade domovinu i ne grade budućnost“.U saopštenju vlade se navodi da je bespilotna letelica napunjena eksplozivom bila usmerena direktno na rezidenciju premijera.https://www.youtube.com/watch?v=4a0Ks7HUpOoStanovnici Bagdada čuli su detonaciju bombe praćenu jakom pucnjavom iz pravca Zelene zone, u kojoj su smeštene strane ambasade i vladine kancelarije.Državni mediji navode da bezbednosne snage „preduzimaju neophodne mere u vezi sa ovim neuspelim pokušajem ubistva premijera".Pokušaj atentata na premijera dogodio se u jeku sukoba između snaga bezbednosti i proiranskih, šiitskih frakcija.

1636275305-h_56440367-scaled.jpg
Mustafa al Kadimi Foto: EPA-EFE/Simon Dawson | Mustafa al Kadimi Foto: EPA-EFE/Simon Dawson

Pristalice ovih proiranskih organizacija su logorovale skoro mesec dana na obodu Zelene zone nakon što su odbacili rezultate parlamentarnih izbora u Iraku na kojima su izgubili oko dve trećine svojih poslaničkih mesta.Protesti su u petak postali smrtonosni kada su demonstranti pokušali da uđu u Zelenu zonu, jer su snage bezbednosti upotrebile suzavac i bojevu municiju.https://www.youtube.com/watch?v=7pAx4FH2rMoDošlo je do razmene vatre u kojoj je ubijen jedan demonstrant povezan sa proiranskim milicijama, a povređeno je više desetina pripadnika snaga bezbednosti.Al Kadimi je naredio istragu kako bi se utvrdilo šta je izazvalo sukobe i ko je prekršio naređenja da se ne otvara vatra.Neki od lidera najmoćnijih frakcija lojalnih Iranu otvoreno su okrivili baš al-Kadimija za sukobe i smrt demonstranata.

Oglas

1636275264-h_56434492-scaled.jpg
Mustafa al Kadimi Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN MARQUARDT | Mustafa al Kadimi Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN MARQUARDT

***Pratite nas i na društvenim mrežama:FacebookTwitterInstagram

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare