Oglas

epa11824037 French Prime Minister Francois Bayrou delivers a general policy statement at the French National Assembly in Paris, France, 14 January 2025.  EPA-EFE/TERESA SUAREZ
Francuska parlament Foto:EPA-EFE/TERESA SUAREZ
Francuska parlament Foto:EPA-EFE/TERESA SUAREZ

Francuski premijer izbegao nepoverenje u parlamentu - zahvaljujući uzdržanosti socijalista

autor:
05. feb. 2025. 21:36

Francuski premijer Fransoa Bajru (Francois Bayrou) izbegao je danas u parlamentu nepoverenje i pad vlade zbog budžeta i to zahvaljujući uzdržanosti socijalista.

Oglas

Pošto vlada nema većinu u parlamentu, Bajru je iskoristio posebna ustavna ovlašćenja da odobri predlog zakona o budžetu bez glasanja poslanika, što je pokrenulo inicijativu za izglasavanje nepoverenja.

Predlog o nepoverenju je podnela radikalna levičarska stranka Nepokorena Francuska, koji su podržali komunisti i ekolozi.

Samo 128 poslanika glasalo za nepoverenje Bajruu, dok bi za rušenje vlade bilo potrebno 289 glasova. Socijalisti su se uzdržali od glasanja.

Tim odbacivanjem nepoverenja otvoren je put da u četvrtak Senat, gornji dom parlamenta, razmotri i usvoji budžet.

***

BONUS VIDEO:







Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare