Sve što je režim Aleksandra Vučića imao u rukama, u nedelju je bilo u Kosjeriću i Zaječaru. Momci u crnom, dupli spiskovi, novac za kupovinu glasova i policija naoružana dugim cevima. Uprkos tome rezultat je po SNS poražavajući i crno na belo dokaz zašto Vučić beži od vanrednih parlamentarnih izbora. Jasno je da je režim u slobodnom padu i da u ovom trenutku ne može da obezbedi dovoljno batinaša u isto vreme, na svakom biračkom mestu u Srbiji. Dodatna otežavajuća okolnost - građani su pokazali da su spremni na borbu.
“Možete li malo da isključite ovu klimu, pošto tandrče. Popravite to Miloše. Al’ si ti Đuka smršao, je l’ to dijeta neka ili sekiracija?”… Ovako je predsednik Srbije Aleksandar (nenadležni) Vučić sa sat vremena zakašnjenja otvorio konferenciju za novinare u nedelju uveče i umesto nadležnih institucija ili, pak, predsednika vladajuće stranke, saopštio rezultate lokalnih izbora u Zaječaru i Kosjeriću.
Međutim, ovaj pokušaj nonšalancije nikoga nije uverio u to da je predsednik bio relaksiran i samouveren, te da je pobeda SNS u pomenutim opštinama došla lagano. Vučić nikoga nije uspeo da ubedi da celog tog dana, a posebno u tom satu kašnjenja, on sam, Ana Brnabić i Miloš Vučević, taj isti Vladimir Đukanović i svi njihovi aktivisti na terenu, batinaši u crnom, čak i policija koja ih je dugim cevima čuvala, nisu bili u teškoj panici.
A šta se dešavalo u tih sat vremena, najbolje bi mogla da opiše upravo sledeća predsednikova rečenica:
“84 odsto izlaznost u Kosjeriću. Sve što živi u Kosjeriću je izašlo na izbore, da glasa protiv nas. Sve što živi. I opet je bilo više onih koji su glasali za nas”, rekao je Vučić.
Konačan rezultat… U Kosjeriću 14 mandata za SNS, dok su “Ujedinjeni za Kosjerić” osvojili 13. Razlika pedesetak glasova. Za Zaječar još nisu objavljeni zvanični rezultati, a prema Vučićevim, SNS je osvojila više od 48 odsto glasova, dok je drugoplasirana opoziciona lista na nešto više od 34.
Da skratimo, opozicija u Kosjeriću i Zaječaru ne priznaje rezultate izbora. Sledi period “preganjanja” sa dokazivanjem izbornih nepravilnosti, a moguće je da će na nekim biračkim mestima biti ponovljeni izbori.
Međutim, ono što je belodano jasno dan nakon zatvaranja biračkih mesta jeste da je SNS u Kosjerić i Zaječar poslala svu svoju snagu, te da nema dovoljno batinaša i aktivista da istovremeno pokrije celu Srbiju. Samim tim ni da se odupre svim onim probuđenim građanima, koji su u nedelju pokazali da su spremni da brane svako biračko mesto.
Zato vanredni parlamentarni izbori, koje traže studenti, za režim Aleksandra Vučića sad predstavljaju “ne, nikako” opciju.
Izvršni urednik portala European Western Balkans Nikola Burazer kaže za Novu da je podrška SNS-u u prethodnih pola godine nesumnjivo pala.
“Izbori u Kosjeriću i Zaječaru pokazuju da su izborni uslovi u Srbiji katastrofalni i da su sve gori što je vlast više ugrožena. Ovo je dokaz da je jako teško pobediti SNS pod ovakvim uslovima, čak iako imate veoma visoku izlaznost. Međutim, sam rezultat izbora vrlo jasno govori da je podrška Srpskoj naprednoj stranci sve manja, te da je ona pretrpela veliku štetu u poslednjih sedam meseci, od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a potom i početka studentskih protesta”, kaže Burazer.
O kolikom padu se radi?
Na lokalnim izborima u Kosjeriću 2021. godine, SNS je osvojila 68,7 odsto glasova. Ove godine ta brojka iznosi 49,23 odsto glasova. Dakle, za samo četiri godine, Vučić je u Kosjeriću izgubio gotovo 20 odsto glasova.
I eto problema koji bi se lako mogao preliti na celu Srbiju, u slučaju vanrednih parlamentarnih izbora.
“Jasno je da u slučaju raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora u ovom trenutku, oni ne bi mogli širom Srbije istovremeno da vrše ovolike pritiske i i sprovedu ovako masovu mobilizaciju. Pored toga, opozicija i građani su pokazali da su itekako spremni da se mobilišu i da se bore. Zato SNS ne želi vanredne parlamentarne izbore, jer nisu sigurni da bi mogli da ih dobiju. Međutim, što ih više budu odlagali, to će šteta po njih biti veća. Pokazuju ogromnu slabost pred celokupnim drištvom, ali i pred svojim biračima”, zaključuje Burazer.
S druge strane, direktor Centra praktične politike Dragan Popović smatra da će do vanrednih parlamentarnih izbora sigurno doći u ovoj godini.
„Svaki izbori u Srbiji, a ovi su posebno značajni kao neka vrsta pripreme za buduće parlamentarne izbore, u ovom trenutku su izbori koji treba da počnu sa uvođenjem demokratije. Praktično su „nulti izbori“ sledeći parlamentarni izbori i tek posle toga ćemo imati neke normalne izbore. Posebno u situacijama gde je mala razlika, gde su velike napetosti, gde je celu državu Aleksandar Vučić angažovao – sve javne resurse koji su daleko od povoljnih za njega…”, rekao je Popović za N1i posebno istakao slike koje su stizale do javnosti u toku izbornog dana, kada je policija šetala ulicama naoružana dugim cevima.
„Ako je potrebna ovolika policija za dva mesta, šta će da radi za parlamentarne izbore“, upitao je Popović.
„Vučić pokušava da ih odloži što dalje, ali sigurno će ih biti u ovoj godini, jer Srbija ne može da se izvuče iz ove krize. Zemlja je u poluraspadu. Što pre budu raspisani, to će manje štete biti po zemlju. Ali nažalost, nije korist za zemlju ono što godi Vučiću i njegovom režimu“, zaključio je Popović.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare