Oglas

STUDENTI I GRADJANI OD RANOG JUTRA NA BLOKADI SUDA U NOVOM SADU
Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC
Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Sud u Novom Sadu produžio pritvor za troje aktivista

autor:
22. maj. 2025. 14:30

Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu, odlučujući o žalbi na pritvor trojice aktivista Cvijetić Mladena, Đurić Srđana i Stefanović Davora, odlučilo je da im produži pritvor za 30 dana, koji po tom rešenju može trajati do 12. juna.

Oglas

Ceneći težinu, prirodu i način izvršenja krivičnog dela za koje su, između ostalih, imenovani okrivljeni osnovano sumnjivi, ovo veće nalazi da sve okolnosti u međusobnoj povezanosti, po svom kvalitetu i značaju, predstavljaju osobite okolnosti propisane odredbom člana 211. stav 1. tačka 3. ZKP koje upućuju na zaključak da će okrivljeni, ukoliko se nađu na slobodi, u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo, što je u suštini i stav Apelacionog suda u Novom Sadu izražen u rešenju Kž2 790/25 od 20.05.2025. godine, saopšteno je danas.

"Veće je razmotrilo i primenu neke od blažih mera koje su predviđene odredbama ZKP, ali je stava da je intenzitet osobitih okolnosti i dalje takav da ukazuje na to da nijedna druga blaža mera predviđena odredbama ZKP ne može ostvariti svrhu radi čijeg je ostvarenja pritvor protiv okrivljenih određen, a zatim i produžen", navodi se.

Po stanovištu veća, u konkretnom slučaju, a imajući u vidu sa jedne strane, prirodu i težinu krivičnog dela za koje su okrivljeni osnovano sumnjivi, te da su okrivljeni osnovano sumnjivi da su dogovarali i planirali da upravo tokom protesta pod sloganom "15. za 15", a čije održavanje je bilo zakazano za dan 15.03.2025. godine u Beogradu, izvrše krivično delo za koje su osnovano sumnjivi u ovom krivičnom postupku, a sa druge strane, da je opštepoznata činjenica da protesti studenata i drugih građana i dalje traju, odnosno da se takvi protesti gotovo svakog dana održavaju i to istim, neoslabljenim intenzitetom, po stanovištu veća, intenzitet osobitih okolnosti i dalje nije opao, zbog čega je, u konkretnom slučaju, pritvor, još uvek, jedina adekvatna i svrsishodna mera, odnosno da se nesmetano vođenje predmetnog krivičnog postupka može ostvariti jedino pritvorom.

Protiv ovog rešenja dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Novom Sadu, u roku od tri dana od dana dostavljanja. Žalba ne odlaže izvršenje rešenja.

Stefanović napadnut u pritvoru

Podsećanja radi, Davor Stefanović, aktivista, koji je uhapšen u uoči velikog studentskog protesta u Beogradu, napadnut je tokom redovne šetnje u pritvoru i polomljen mu je nos. Ta informacija je obnarodovana juče, a napad se dogodio pet dana ranije.

„Davor se jako loše oseća. Veoma teško spava zbog problema sa disanjem, a povrh toga u pritvoru ga jedu i stenice“, naveo je njegov advokat Milan Pavković.

Troje aktivista pušteno u kućni pritvor, Vučić zapretio

Posle dva meseca i 7 dana pritvora, profesorki Marija Vasić i dvojici aktivista Lazaru Diniću i Ladu Jovoviću, pre nekoliko dana, ukinut je "klasični" pritvor i određen je kućni, sa zabranom da koriste internet i da ih bilo ko posećuje. Takva odluka Apelacionog suda u Novom Sadu izazvala je bes kod predsednika Republike Aleksandra Vučića, koji je komentarisao na prilično nedoličan način, poredeći aktiviste sa nasilnicima koji su polomili vilicu studentkinji u Novom Sadu.

Vučić je ta TV Informer rekao da "pučiste" puštaju posle dva meseca, a nedužni mladići četiri meseca sede u pritvoru.

HAM_4453
Aleksandar Vučić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs | Aleksandar Vučić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Kako je naglasio, četiri mladića su u pritvoru koji nikoga nisu napali nigde i koji su branili sebe i prostorije svoje stranke.

„Nisu branili zidove, branili su ideje, nešto što je najvrednije što čovek u životu ima. Šta rade četiri meseca u pritvoru? I ja ne smem da kažem kao predsednik Republike ništa?“, zapitao je. Dodao je da svaki častan čovek oseća prezir prema onima koji su tu odluku doneli.

Kako je rekao, razgovarao je sa predsednikom SNS Milošem Vučevićem i rekao da u potpunosti podržava njegovu ideju da Apelacioni sud bude blokiran i da će onda videti šta dalje.

GrdQML6WcAAZWQ0 copy
Foto: X/Milan Čanak | Foto: X/Milan Čanak

Ne treba zaboraviti ni da je Vučić, komentarišući to što je profesorka Marija Vasić zbog prethodnog produženja pritvora stupila u štrajk građu i žeđu, zbog čega je završila u zatvorskoj bolnici, Vučić rekao da "jede kao zmaj".

"Ništa joj ne fali. Jede i pije kao zmaj. Nikave probleme nigde nema. Ništa joj ne fali. Samo ste lagali. (Tonino) Picula se angažovao. Ne držimo mi ljude u Jasenovcu ka ovi, sram vas bilo, vi ćete da nam govorit. Njoj ništa ne fali, ali fali momcima koji su duplo duže u pritvoru, a niko ne ptia za njihovo zdravlje. Što RTS to ne zanima? Jer su deo obojene revolucije", rekao je Vučić.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare