Incident u Bačkom Petrovcu tokom manifestacije Slovačke svečanosti okončao se kada su pristalice SNS, koje su prethodno cepale fotografije na izložbi i verbalno napale okupljene, otišle. Jedan od organizatora Ivan Bartoš, se požalio na to što policija nije sprečila takvo ponašanje i otkrio da je sa nasilnim muškarcima bilo kompletno rukovodstvo opštine.
Nakon odlaska pristalica naprednjaka građani koji su učestvovali u organizaciji događaja su vratili fotografije i pridružili su im se ratni veterani, izjavio je jedan od organizatora za N1.
„Nas nekoliko građana opštine Bački Petrovac udruženi sa više građana iz drugih, pretežno slovačkih sela, smo se organizovali i napravili smo izložbu fotografija iz mahom slovačkih sredina gde su između ostalog i Slovaci organizovali aktivnosti podrške studentima i aktivnosti vezane za stvaranje bolje države i društva. Međutim, mi smo napravili izložbu i u jednom trenutku smo videli da se koncentracija policije u okolini drastično povećala. U sledećem trenutku počeli su da nam uništavaju ovaj skup. Ljudi iz SNS i njihovi batinaši su počeli da skidaju i cepaju fotografija, a policija im je pomogla time što je stala u njihovu zaštitu“, kazao je za N1 Bartoš.
Kazao je i da je na licu mesta bilo celo rukovodstvo opštine.
„Ovde je bilo kompletno rukovodstvo opštine Bački Petrovac, sa batinašima su bili predsednica opštine, predsednik skupštine opštine, bio je čak i državni sekretar Goran Đaković koji mi je upao u intervju. Lično mi se predstavio, tako da znam da je to on. Bilo je još mnogo lica, nazivali su nas pogrdnim imenima, nepali su fotografije, a policija je to sve nemo posmatrala i nije nam dozvolila da zaštitimo naše fotografije. Policija je intervenisala tek kada smo mi pokušali da zaštitimo fotografije“, kazao je Bartoš.
Podsetio je na problem koji su imali prilikom prijavljivanja ovog skupa, kada im je policija naprasno tražila da iznajme profesionalno obezbeđenje.
„Mi smo želeli da prijavimo i prijavili smo ovaj skup policiji u Bačkom Petrovcu jer smo očekivali ovako nešto. Nama su iz policije naknadno poslali zahtev da treba da dopunimo formular za prijavljivanje skupa brojem licence glavnog i odgovornog redara. Oni su tražili od nas da iznajmimo redarsku službu ili profesionalno obezbeđenje, a ako to ne učinimo, oni će smatrati da nismo prijavili skup“, podsetio je i dodao:
„U međuvremenu su nam stigli ratni veterani kao podrška, mi ćemo svakako održati ovu izložbu. Ovo nije izolovan slučaj u Bačkom Petrovcu, represija je po celoj Srbiji sve jača od strane režima, svi smo toga svesni i mislimo da je to s jedne strane jako dobar znak“.
Podsetimo, izložbu fotografija sa građanskih i studentskih protesta u Bačkom Petrovcu, tokom manifestacije Slovačke svečanosti, posetili su muškarci koji su verbalno napali okupljene, a potom pocepali fotografije. Na društvenim mrežama je navedeno da je reč o pristalicama Srpske napredne stranke (SNS), a na lice mesta je izašla i policija.
Prema rečima očevidaca, meštani Bačkog Petrovca, većinom pripadnici slovačke nacionalne zajednice, odlučili su da iskoriste priliku velikog okupljanja kako bi, nedaleko od mesta održavanja manifestacije, organizovali izložbu fotografija. Na tim fotografijama prikazani su protesti koji se već devet meseci održavaju širom Srbije, a na kojima su učestvovali i predstavnici slovačke manjine iz ovog mesta.
Cilj izložbe, kako kažu organizatori, bio je da podsete javnost na razloge izlaska građana na ulice, ali i da pokažu da su i manjinske zajednice deo građanskog otpora u Vojvodini.
Fotografije su pažljivo postavljene između stabala, tako da su prolaznici i posetioci manifestacije mogli slobodno da ih pogledaju. Na njima su zabeleženi trenuci masovnih okupljanja, poruke protiv korupcije, podrške studentima i drugo.