Oglas

Beograd, 27.06.2025. - Protest zbog eventualne orivatizacije "Apoteka Beograd" odrzan je pred pocetak sednice gradske skupstine, danas ispred Skupstine Grada Beograda. (BETAPHOTO/MILAN ILIC)
Protest zbog eventualne privatizacije "Apoteka Beograd" održan je pred pocetak sednice gradske skupštine, danas ispred Skupštine Grada Beograda Foto:BETAPHOTO/MILAN ILIC
Protest zbog eventualne privatizacije "Apoteka Beograd" održan je pred pocetak sednice gradske skupštine, danas ispred Skupštine Grada Beograda Foto:BETAPHOTO/MILAN ILIC

Gradska uprava Apoteci Beograd prepisala recept - koncesiju, zaposleni odgovaraju: Uvod u privatizaciju

autor:
13. jan. 2026. 09:00

Zaposlenima u Apoteci Beograd, koji su u novu godinu ušli bez mogućnosti da ostvare pravo na primarnu zdravstvenu zaštitu, zdravstvene knjižice su najzad, mada oročeno, overene. Iako režimski mediji tako javljaju, njihovi problemi time nisu rešeni. Zbog nikad nepovoljnijeg položaja i koncesije pred kojom se ova ustanova nalazi najavljuju protest.

Oglas

U novu godinu zaposleni u Apoteci Beograd ušli su sa starim problemima. Punih osam meseci nisu primili plate, a svi su izgledi neće ni ovog meseca.

"Ja sam prvi put u životu doživela da meni moja deca koja su studenti daju poklon za Novu godinu, a ja ne mogu njima da dam ništa. Oni sada mene izdržavaju što je jako poražavajuće za jednog roditelja posebno zdravstvenog radnika", kaže Jelena Šikuljak iz sindikata "Opstanak" Apoteka Beograd za N1.

Ovi zdravstveni radnici, koje ste zbog lošeg položaja u prethodnih godinu dana često mogli da vidite na ulicama, praznike su dočekali bez overenih zdravstvenih knjižica, uprkos tvrdnjama režimskih medija da je "Vučić ispunio obećanje i rešio problem".

Rešio - do marta. Do tada će zaposleni u Apoteci Beograd, a to će reći, u sistemu primarne zdravstvene zaštite na nju imati pravo.

Mesto: Beograd
Datum: Thu Oct 30 12:56:43 CET 2025
Dogadjaj: DRUŠTVO/POLITIKA - Protest zaposlenih u Apotekama Beograd ispred Skupštine grada Beograda
Fotoreporter: Zoran Mrđa
Izvor: FoNet
Protest zaposlenih u Apotekama Beograd ispred Skupštine grada Beograda Foto:FoNet/Zoran Mrđa | Protest zaposlenih u Apotekama Beograd ispred Skupštine grada Beograda Foto:FoNet/Zoran Mrđa

"I šta posle? Jako puno ima pacijenata. Ja lično moram doživotno da primam injekcije i šta ću ja da radim - ne mogu da platim, a ne mogu da dobijem kao korisnik zdravstvenog sistema, a ja 30 godina uredno plaćam zdravstveno osiguranje državi Srbiji", pita se Šikuljak.

Obećanje, za koje su listom svi režimski mediji obznanili da je ispunjeno, predsednik Republike dao je 27. decembra, zatečen pozicijom radnika u Apoteci Beograd, radnika koji se dve godine kontinuirano obraćaju nadležnima i koji su, podsećanja radi, bez overenih knjižica dočekali i godinu za nama.

"Poludeo sam potpuno juče, izgubio sam glas, žalile se neke žene koje rade u apotekama ovde u Beogradu. Neke su trudnice, osam meseci im doprinosi nisu uplaćeni. Neke žene čekaju na vantelesnu oplodnju, ne mogu da plate. (...) Kako možeš da gledaš tu trudnicu i da znaš da čeka to, kako možeš da gledaš tu ženu koja ide na vantelesnu i da joj nisi obezbedio doprinose?", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Potpredsednica beogradskog odbora Stranke slobode i pravde (SSP) Ana Gođevac, međutim, kaže da ne vidi kako je Vučić nadležan za rešavanje pitanja Apoteka Beograd.

"Aleksandar Vučić je kao posle devet meseci reagovao na problem ljudi iz Apoteka Beograd, ali on je apsolutno nenadležan da rešava to pitanje. Ono što bi trebalo da se dogodi je da Beograd i Uprava počnu da se ponašaju kao vlasnici ovog preduzeća, da ulažu u njega, da brinu o ljudima koji rade, jer su to zaposleni gradske uprave", rekla je Gođevac.

Gradska uprava apoteci prepisuje drugačiji recept - koncesiju. Iz sindikata Opstanak kažu: to je uvod u privatizaciju. Od nadležnih traže da budu uključeni u rad komisije u postupku koncesije. Da joj se odlučno protive, poručiće, ipak još jednom 16. januara ispred Ministarstva zdravlja.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare