Oglas

BORKO DRASKOVIC
Borko Drašković Foto:TANJUG/ RADE PRELIC
Borko Drašković Foto:TANJUG/ RADE PRELIC

Direktor RGZ: U Srbiji postoji skoro pet miliona neregulisanih nekretnina

autor:
07. mar. 2023. 16:22

Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković izjavio je danas na 30. Kopaonik biznis forumu da potpuna digitalizacija i servisna orijentacija usluga koje su građanima i privredi veoma lako dostupne dokazuju da je RGZ jedan od lidera u toj oblasti, kao i da se radi na kovalidaciji dokumentacije za oko tri miliona objekata da bi mogli da budu upisani u katastar.

Oglas

Drašković je na panelu "Poslovna klima i digitalizacija javnih usluga: dostignuća i izazovi“ na kojem je govorio i ministar informisanja i telekomunikacija Mihajlo Jovanović, rekao da je RGZ objavio i Registar neregulisanih objekata u katastru nepokretnosti po kojem ih u Srbiji postoji 4,78 miliona.Od tog broja, kako je rekao tri miliona ima neku vrstu dokumentacije koja, iz različitih razloga, nije podobna za upis u katastar.Sa Ministarstvom pravde radi se na procesu kovalidacije dokumentacije da bi se pomoglo građanima da pređu u regulisani status."Britansko-američka studija pokazuje da sređivanje sistema zemljišne administracije, povećanjem broja regulisanih objekata u katastru nepokretnosti, povećava BDP do sedam odsto u razvijenim zemljama, dok je u nerazvijenim ovaj procenat još veći", rekao je Drašković.Direktor RGZ je podsetio da je u registru regulisanih objekata u katastru nepokretnosti evidentirano više od 4,91 miliona objekata.Na panelu je govorio i o hakerskom napadu koji je na nekoliko dana zaustavio rad RGZ i poručio da su takve situacije neminovnost, jer što više napredujemo u sferi digitalizacije bivamo sve izloženiji takvim napadima.Naglasio je da je zahvaljujući novom bezbednosnom protokolu smanjen broj dnevnih pokušaja udara hakera sa 26.000 na tri.BONUS VIDEO Novi Sad povlači nogu: Hoće li nekretnine u Srbiji pojeftiniti?

video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=novisadpovlainoguhoelinekretnineusrbijipojeftiniti-novas-worldwide&stream=hp1400&t=0&player=m3u8v&sp=novas&u=novas&p=n0v43!23t001" video-id="5376413"]

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare