Lauri Markanen i Filip Petrušev Foto: EPA/TOMS KALNINS

Ko će u polufinale Evrobasketa? Finska ili Gruzija, Lauri Markanen ili Tornike Šengelija - ko god, u to je malo ko verovao uoči turnira.

Pokreni i podeli SUPER VAJB.

Nebojša Todorović NOVO
Foto: Nova.rs

Projektovano četvrtfinale Evrobasketa bilo je Srbija – Francuska, po završetku grupne faze, ali… Košarka je pokazala svu lepotu sporta i da ne pobeđuju uvek najbolji, ovaj put se to pokazalo na „orlovima“, pa od 16 časova za polufinale apsolutno zasluženo igraju košarkaši Finske i Gruzije.

I jedna od ove dve reprezentacije igraće za medalju u Rigi, što je nešto po čemu će se ovaj turnir definitivno pamtiti… Kakvom iznenađenju smo svedočili najbolje govori to što Gruzija kao 26. različita reprezentacija prvi put igra četvrtfinale na EP, Finska drugi put zaredom a nikada pre toga nije bila u ovoj fazi.

PROČITAJTE JOŠ

Biće i to njihov tek drugi susret na šampionatima Starog kontinenta, jedini do sada dobili su Finci 2011. sa 87:73.

Gruzija je stigla do ove faze zahvaljujući herojskim nastupima, njihova glavna snaga leži u startnoj postavi koja je postigla čak 84,1 odsto ukupnih poena na turniru. Selektor Aleksandar Džikić najviše se uzda u udarnu četvorku koja je bar jednom postigla više od 20 poena na meču (uz Nemačku i Letoniju). Jasno je da je apsolutni lider ekipe legendarni Toko Šengelija, koji je na poslednja dva od tri meča imao po 24 ili poena, i zajedno sa Gogom Bitadzeom, Akeksanderom Mamukelašvilijem i Kamarom Boldvinom čini taj moćni kvartet.

Aleksandar Džikić i Tornike Šengelija Foto: EPA/GEORGI LICOVSKI

Jasno je i da od njih četvorice najviše zavisi da li će Gruzija moći do novog istorijskog čuda… Finska je u ovaj meč ušla sa šest pobeda u poslednjih sedam utakmica kada je imala 20 i više asistencija, što ih čini izuzetno opasnim, ali u dva faktora posebno prednjači.

Njihova najveća snaga leži u ofanzivnom skoku, najbolji su tim na turniru po ovom parametru sa neverovatnih 15,5 poena ofanzivnih skokova u proseku po meču, a iz te druge šanse postizali su prosečno 16,2 poena, što je takođe najviše na ovom šampionatu.

Lasi Tuovi Foto: Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Meč će obeležiti i direktan duel – Gruzija se uzda u Šengeliju, a Finska u svoju zvezdu, Laurija Markanena, kome nedostaje još samo 32 poena da postane treći igrač u istoriji Evrobasketa sa 500 i više poena u prvih 20 mečeva. Pre njega su to uspele dve legende kao što su Nikos Galis (582 poena) i Radivoj Korać (511).

Neće samo Markanen moći do istinskog podviga, već i selektor Lasi Tuovi, koji će se pridružiti legendama kao tek četvrti trener koji je pre 40. godine vodio reprezentaciju u dva vezana četvrtfinala na EP. U odabranom društvu čekaju ga Željko Obradović, Etore Mesina i Krešimir Ćosić…

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar